Divadlo Komedie uctí ´mrtvou Bestii´

  13:17aktualizováno  13:17
Pod názvem Bestie je mrtvá proběhne ve dnech 10. – 12. ledna 2004 v Pražském komorním divadle přehlídka věnovaná kultovnímu rakouskému autorovi Werneru Schwabovi, od jehož smrti uplynulo 1. ledna právě 10 let. Zavzpomínat na mimořádného dramatika přijede také významná německá herečka Jennifer Minetti, jež svým vystoupením festival zakončí.

Součástí přehlídky bude i výstava výtvarných děl Wernera Schwaba, jejíž vernisáž v sobotu v 18 hodin celou akci zahájí. Výstava dramatikových reliéfů z kazících se materiálů, barevných fotografií, mail artu a dalších artefaktů potom v Pražském komorním divadle potrvá až do konce ledna. 

Hlavní program budou tvořit reprízy tří inscenací Schwabových her, jež má Pražské komorní divadlo ve svém repertoáru již od září 2003. 10. ledna tak diváci mohou shlédnout hru Antiklimax, 11. ledna Lidumor aneb má játra beze smyslu a 12. ledna derniéru inscenace Prezidentky.

Schwabova hra Antiklimax, jejž Divadlo Komedie uvedlo v září 2003 v české premiéře, se honosí podtitulem fekální drama a je stejně jako autorova další díla považována za kontroverzní až skandální. Rukopis hry plné bolesti, směšnosti, ale i vtipu, byl po Schwabově smrti nalezen v jeho kapse. 

Hra Lidumor aneb má játra beze smyslu je radikální komedií o lásce misantropa k vyvrženému umělci. Prostředím, figurami a celou atmosférou v ní Schwab vytvořil zlomyslnou a vtipnou podobiznu lásek, vztahů a nenávistí obyvatel jednoho činžáku. Průřez jedním domem se zde stává groteskním obrazem společnosti a chuť zabíjet, skutečné zabíjení nebo jeho pouhá vize je přirozenou součástí maloměšťáckého pekla, které Schwab přichystává ve svých dramatech.

Naproti tomu Prezidentky nepředstavují hru o lidech ani konflikt nebo příběh. „Řeč vleče osoby za sebou jako plechovky, které jsme uvázali psovi na ocas“ říkal Werner Schwab a tak je to právě zdánlivé násilí slov, kterým se hrdinky Schwabových Prezidentek brání násilí světa. Nedusí se svým světabolem, nýbrž ho zvrací v prapodivných vulgárních slovech a větách.

Schwabovskou přehlídku ukončí v pondělí ve 22 hodin významná německá herečka Jennifer Minetti a F.M. Einheit, spoluzakladatel a bubeník kultovního hudebního tělesa Einstürzende Neubauten se svou poctou Werneru Schwabovi.

Jádrem jejich performance je divadelní text „Živoucí je bezživotí a hudba“, se kterým Schwab jako spisovatel a režisér debutoval v roce 1989 ve Štýrském Hradci.

Střetnutí této „hry na slyšenou pro jeden hlas“ se skladbou F. M. Einheita „Hornoschwabovština“, jež vznikla v roce 1996 k posmrtnému prvnímu uvedení stejnojmenné Schwabovy hry, je výchozím bodem hudební a textové performance, která vyjadřuje nový pohled na dílo dramatika a básníka Wernera Schwaba.

WERNER SCHWAB

Werner Schwab se narodil 4. února 1958 v rakouském městě Graz jako syn venkovské dívky a bývalého nositele semene pro plození čistých árijců v programu Lebensborn. V Grazu (Štýrském Hradci) vystudoval technické učiliště v oboru umělecká řemesla. Poté u Bruna Gironcoliho studoval sochařství na Akademii výtvarných umění ve Vídni a modeloval sochy ze snadno se kazících materiálů, zbytků masa, potravin či odpadků a pozoroval jejich proměny při rozkladu. Jeho literární díla zpočátku úspěšná nebyla. V osmdesátých letech poslal do vídeňského Burgtheatru Prezidentky, ale po roce mu odepsali, že hra není inscenovatelná. Na dílo si vzpomněli až o několik let později. Roku 1991 pak vyhlásila německá kritika Schwaba za talent roku v oblasti dramatu a rok nato obdržel společně s Georgem Taborim cenu Nejlepší dramatik roku. Stal se také vítězem přehlídky současných německy psaných her v Mühlheimu a byla mu udělena Schillerova pamětní cena. Od přelomového roku 1992 se náhle stal vyhledávaným autorem – jeho hry tehdy uvedlo 35 evropských scén. Na Nový rok 1994 však byl Schwab nalezen mrtev v bytě své přítelkyně. Cizí zavinění a drogy byly vyloučeny, hovoří se však o otravě alkoholem.

Německá herečka Jennifer Minetti při představení na počest Wernera Schwaba

Autoři:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

RECENZE: Leichtová je Shakespearova zlá žena, hubatá i důvtipná

Záběr z ostravského nastudování Zkrocení zlé ženy

Svižné a velice zábavné představení vzniklo letos v Ostravě v rámci Letních shakespearovských slavností. Novinka...

Continuo mění starou vodárnu v břicho velryby, připomene i Dagmar Šimkovou

Záběr ze zkoušek představení V břiše velryby

Břicho velryby je prý symbolické místo, kde člověka pohltí neznámo a kde se rodí hrdina schopný vzdorovat osudu, době,...

RECENZE: Břicho písecké velryby fascinuje, je v něm však trochu těsno

Záběr z premiéry inscenace V břiše velryby

Do opuštěného a vypuštěného areálu písecké vodárny situovalo jihočeské Divadlo Continuo svůj letošní letní projekt V...

Najdete na iDNES.cz