Divadlo Continuo chystá novinku. Do kamene zapsalo lásku, bolest i smrt

  17:23aktualizováno  17:23
Legendární jihočeské Divadlo Continuo chystá od čtvrtka na statku Rábín u Netolic další projekt, tentokrát nazvaný Jizvy v kameni.

Podobný kůň jako v inscenaci Krajina znamení se objeví i v Jizvách v kameni. | foto: Petr Moravec

Divadlo Continuo působící v jižních Čechách je svého druhu zjevení. Už léta vytváří specifické projekty pod širým nebem, ve vlaku, ve stodole či na hrázi rybníka a svou drsnou výtvarnou poetikou okouzluje návštěvníky, kteří nečekají, až přijde divadlo za nimi, a jezdí ho do lesů a na louky u Netolic či Malovic hledat. Vyplatí se to, představení jsou vždycky zážitek. Tentokrát půjde o historii otištěnou v domě.

Gestapo i kolektivizace

Continuo nabízí jedinečný cestovatelský požitek z krajiny a z jejího sepětí s pokorným člověkem a jeho uměleckým dílem.

 Z představení Krajina znamení (Continuo)Platí to i o Jizvách v kameni, letošním projektu připraveném pod vedením principála Pavla Štourače. Jizvy v kameni se uskuteční na místech, která v sobě skrývají jizvy dvacátého století - na renesančním dvoře Rábín.

Za války v jeho prostorách sídlilo velitelství gestapa, zažil ale také akce partyzánů nebo nálety hloubkových bombardérů. Pamatuje si krátké období poválečné svobody i éru budování socialismu, ke které patří násilná kolektivizace a totální zdevastování původně vzkvétajícího místa bolševickými hospodáři.

Kam pro lístky

Usedlost Rábín leží mezi Malovicemi a Holečkovem blízko železniční trati, která obě vesnice spojuje. Lístky na představení, které se koná od 12. do 18. srpna vždy od devíti hodin večer, lze koupit v síti Ticketstream za 310 korun.

Od 13. srpna se na statku Švestkový dvůr i v usedlosti Rábín koná třídenní konference Vzpomínky a zapomínky, která se pokusí osvětlit historické milníky diskusí nad jednotlivými divadelními představeními Divadla Continuo. Zdarma bude k vidění i představení Oběť či Hlas Anne Frankové od společnosti Spitfie Company.

Socialistické hospodaření je zde ostatně patrné až do dnešních dnů, místo se již řadu let jen těžko vzpamatovává z událostí moderních dějin naší země. Jednotlivé divadelní výstupy, které budou skládat představení Jizvy v kameni, se mají uskutečňovat v různých koutech usedlosti a budou inspirované osudy lidí, kteří zde žili, pracovali, bojovali i milovali.

Divadlo snů

Divadlo Continuo vzniklo už v roce 1990, založili ho manželé Štouračovi, když se setkali na DAMU. Dva roky nato se odstěhovali do jižních Čech na Švestkový dvůr, usedlost pětadvacet kilometrů od Českých Budějovic.

Od fyzického divadla přešli k pouličnímu a snovému, k jejich nejznámějším představením patří rozhovory s nenarozenými dětmi nazvané Klobouk, hvězdy, neštovice, Letokruhy oceněné na festivalu v Lublinu či loňský projekt Krajina na znamení.

 Z představení Krajina znamení (Continuo)

Z představení Krajina znamení (Continuo)

Pavel Štourač stojí i za festivalem Kratochvílení, za nějž získal v roce 2004 Cenu Divadelních novin.

Projekty Continua vznikají stylem workshopů, jichž se účastní herci, výtvarníci i muzikanti z celé Evropy, kteří se sjíždějí na prázdniny do jižních Čech. První představení tohoto seskupení vycházela z principů nového cirkusu, časem však akrobacie ustoupila a nahradila ji právě poetika, výtvarnější přístup a snovější obrazy, které po divákovi nechtějí ani tak údiv nad výkony herců, jako spíš vnitřní údiv nad posunem ve vlastní duši způsobený představením.

 Z představení Krajina znamení (Continuo) Z představení Krajina znamení (Continuo)

Z představení Krajina znamení (Continuo)

Fantazie, sen, abstraktní rovina, obrazy, poezie, zvuky a stíny přírody a lidských dějin, to jsou hlavní stavební prvky představení Continua.

Jizvy v kameni hrají u Netolic od dvanáctého srpna, protože je kapacita usedlosti omezená, je dobré si lístky koupit předem. Spát se dá v blízkém kempu, představní totiž zřídka končí před půlnocí.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Operní odboráři hrozí stávkou, chtějí hlavu ředitele Národního divadla

Ředitel Národního divadla Jan Burian (25. září 2018)

Nespokojenost v operách Národního divadla se stupňuje. Odborové organizace vyhlásily stávkovou pohotovost, jejich...

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

RECENZE: Osudety. Dokud to jde, naslouchejme těm, kteří mají co vyprávět

Záběry z rodinného archivu Miřenky Čechové využité v představení Osudety

Jak divák sestupuje po schodech, odpočítávají se zpětně pomyslně i roky letopočtu. V podzemí jedné z budov nového...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz