Jak si bratři Formanovi na zelené louce vystavěli westernové městečko

  8:53aktualizováno  8:53
Rozverní kovbojové, tančící dámy, ale i průlet snovou westernovou krajinou. Ještě jednou se vrátit do atmosféry představení Deadtown, které u nás i ve světě od loňska uvádí Divadlo bratří Formanů, umožňuje dokument Radima Kratochvíla nazvaný Deadtown aneb Cesta tam a zase zpátky.

Vizuál k představení Deadtown | foto: Divadlo bratří Formanů

Nevlastní bratr slavných dvojčat totiž s kamerou sledoval veškeré přípravy kusu, který byl pro Formany premiérovým návratem po deseti letech. Tedy po dost dlouhé době, kdy se mimo jiné třeba Petr naplno věnoval šéfování plzeňského projektu Evropské hlavní město kultury.

Fotogalerie

Bezmála hodinový snímek, který Divadlo bratří Formanů promítá ve svém stanu mezi představeními, mapuje proces vzniku inscenace od samého počátku. Začíná se už v létě 2016 v pražské Papírenské ulici, kde mají bratři dílnu.

„Jsme otroci,“ hlásí zde rozverně dívky, které před ateliérem natírají kaktusy, důležité součásti westernové scény. Zatímco Matěj Forman kreslí kulisy a návrhy k projekcím, ostatní dávají dohromady technickou stránku náročného představení, kde se přímo před diváky pódium proměňuje ve westernový salon.

Pokračuje se prvními nácviky hudebních čísel, kde hudbu složili Marko Ivanovič a Jarda Traband Svoboda a choreografii vytvořila Veronika Švábová s Markem Zelinkou, či náročnou stavbou speciálně pro Deadtown vytvořeného stanu.

Zde se více v záběrech objevuje i Petr, režisér celé show, v níž Formani dosud neviděným způsobem propojili westernovou tematiku s estetikou raných filmů.

Dokument, který je podle postupu příprav rozčleněn na jednotlivé kapitoly, končí až oficiální premiérou 7. března roku 2017. Tehdy byl Deadtown poprvé uveden ve francouzském Sénartu, české premiéry se dočkal až o více než čtvrt roku později v Praze. Show zahajovala úvodní ročník nového festivalu Arena, který Formani zorganizovali na smíchovské náplavce.

Ze známých tváří mohou diváci v Kratochvílově snímku během příprav vedle Formanů poznat i herečku Simonu Babčákovou. Anebo skateboardovou legendu Ivana Zobáka Pelikána, jednu z nejvýraznějších tváří nedávno uvedeného dokumentu King Skate.

Zda bude snímek k vidění i mimo samotné divadlo, je zatím v jednání.

Formani tento podzim se svým Deadtownem hostovali v Praze. Po zimní pauze vyráží v březnu příštího roku na evropské turné, které obsáhne jarní zastávky ve francouzském Caen či Elbeuf. V červnu pak míří do Británie, konkrétně do anglického Birminghamu.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Proč Lachende Bestien mění Ibsenova lékaře v Čapkova pejska?

Záběr z představení Nepřítel lidu, které soubor Lachende Besten uvádí v Divadle...

Kočka leze dírou, pes oknem. Nebude-li sranda, nebude Ibsen. Zní to trochu bláznivě, ale to asi není nic, co by malý...

Thálie v březnu nebudou. Nedostatek peněz na přesun vliv nemá, říká Kepka

Alena Vránová s cenou Thálie

Tradiční kaskáda oborových cen, které si zabírají víkendové vysílací časy od ledna až po duben, bude letos o jednu show...

RECENZE: O strašlivém lobbingu za pesticidy hrají s vtipem a nadsázkou

Záběr z představení Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských...

Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských veřejných zakázkách. Název novinky pražského Divadla Letí bude...

Najdete na iDNES.cz