Díky thrillerovému konci světa chytá Divadlo Bez zábradlí druhý dech

  16:57aktualizováno  16:57
Opravdový thriller slibuje pražské Divadlo Bez zábradlí v novince Po konci světa, kterou v pátek večer uvádí v premiéře. Pro scénu je to první novinka po třech letech existenční nejistoty.

Karel Heřmánek ml. | foto: Divadlo Na Prádle

„Hraji postavu Marka, mladého kluka, který se na začátku hry ocitne v protiatomovém krytu s dívkou Luisou,“ říká Karel Heřmánek mladší, který si v novince zahraje spolu se Sarah Haváčovou. „Mark jí tvrdí, že nastal útok. Během představení však vycházejí najevo různé motivace a hra dostává spád,“ naznačuje Heřmánek neurčitě, aby divák nepřišel o moment překvapení.

„Je to hodně vzrušující, napínavé. Uvádíme to jako thriller o lásce,“ pokračuje s popisem a upozorňuje, že ač se to podle názvu může zdát, sci-fi diváci čekat nemají.

„Vyprávíme o reálných lidech, kteří řeší reálnou situaci. Střet dvojice, která má odlišný pohled na svět. Právě tohle dodává naší novince drama, konflikt i humor,“ poukazuje Heřmánek.

Filmové vyznění

„Řeč celého představení je v pojetí Tomáše Mašína velice filmová,“ přibližuje Heřmánek novinku v narážce na fakt, že režisérem je tvůrce známý spíše z filmové tvorby. Natočil 3 sezóny v pekle či Wilsonov. „Pro Mašína je to divadelní debut, používá prostředky, které vytvářejí atmosféru, zajímavě pracuje se světlem. Hudbu pak dělá Karel Havlíček, což je vlastně také filmový skladatel,“ přemýšlí nad vyzněním kusu Heřmánek. Dramaturgii Po konci světa má na starosti Ilona Smejkalová z Národního divadla.

Hru Dennise Kellyho přitom nedávno pod stejným jménem uvedl soubor SpoluHra v Divadle v Celetné, v zářijové premiéře se objevili Daniel Krejčík a Iva Pazderková.

„Nemyslím si, že by to byl vyloženě problém, je mnoho různých inscenací, které jsou uváděny současně,“ zamýšlí se Heřmánek a jmenuje aktuální uvedení Romea a Julie v ABC a na Vinohradech anebo stejnou situaci s Revizorem tamtéž. „Každé představení je unikát. A když to lidé budou srovnávat, je to dobře.“

Heřmánek měl na hru Po konci světa políčeno už dlouho: „Hru jsem nastudoval už v roce 2017 v české premiéře, ale pak jsem odjel do zahraničí, tak z toho sešlo,“ vzpomíná a upozorňuje, že pro Divadlo Bez zábradlí je to první premiéra po třech letech a že scéna konečně chytá nový dech.

„Pevně v to doufám, Divadlo Bez zábradlí bylo nějakou dobu v tísnivých podmínkách. Nyní už se však připravuje další premiéra, Hra, která se zvrtla. V originále Play that goes wrong, úspěšný hit z West Endu. Viděl jsem to na Broadwayi a je opravdu dobrá. Bude se zkoušet od 1. června, premiéra v září,“ upozorňuje. 

„Doufám, že se po těch třech letech udělá za obdobím krize velká tečka a divadlo bude mít co nabídnout. I trochu nový repertoár. Po konci světa je dost v kontrastu k tomu stávajícímu, není to komedie. Jsem moc rád, že jdeme tímto směrem. Doufám, že se podaří přilákat nové diváky,“ uzavírá.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Dvoudenní rekord. Sheerana vidělo v součtu víc lidí než Rolling Stones

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze (7. července 2019)

Dva koncerty zpěváka Eda Sheerana přilákaly do Prahy celkem 150 tisíc diváků. Lístky na vystoupení v pražských...

Další z rubriky

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Jestli si chcete poplakat, musíte jinam, popisuje Čtvrtníček Hvězdné léto

Petr Čtvrtníček v představení Láska v přímém přenosu

Na nezvyklém místě se letos hlásí o slovo nová letní scéna. V srdci pražského Žižkova, přímo pod televizní věží, totiž...

RECENZE: Syrová Amerikánka z pasťáku naznačila ve Varech svou sílu

Eliška  Křenková a Tereza Voříšková v kusu Amerikánka

Ten příběh prý režiséru Viktoru Taušovi kdysi vyprávěla jedna dívka, když byli oba na ulici. Tauš jej dlouho nosil v...

Najdete na iDNES.cz