Divadlo Archa oslaví narozeniny velkolepě, patnáctihodinovým programem

  9:49aktualizováno  9:49
Pražské Divadlo Archa oslaví v neděli 7. června 15. výročí svého otevření. V den oslav se promění na loď o mnoha palubách, na kavárnu o mnoha poschodích, na tržiště o mnoha divadelních scénách. Program, na kterém vystoupí řada umělců a osobností, potrvá symbolických 15 hodin.

Jedním z hostů oslav 15. výročí Divadla Archa bude i herec a režisér Arnošt Goldflam. | foto: Česká televize

Petr NiklOslava patnáctého výročí otevření Archy začne v 15 hodin programem pro děti a jejich rodiče. Divadlo zve diváky mimo jiné na setkání s řadou osobností – chybět nebude Petr Nikl, Jiří Havelka, Miran Kasem, Verte Dance, David Radok, Jana Svobodová, Arnošt Goldflam, Josef Rosen, Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský, Gugar Manukjan, Nataša Novotná a Václav Kuneš (420people), Věra Říčařová a František Vítek, SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), Zuzana Špidlová, Vlasta Chramostová a Stanislav Milota, Jan Macháček, Kurt a Věra, Michael Romanyshyn a Allstar Refjúdží Band a další.

Režisérka absolventského filmu Bába Zuzana ŠpidlováV malém sále proběhne debata Jana Macháčka s předními českými ekonomy Tomášem Sedláčkem a Michalem Mejstříkem o vztahu umění a ekonomiky. Grafik Alan Záruba bude diskutovat s předními odborníky o vztahu vizuální komunikace a scénických umění. V premiéře bude uvedeno i DVD režisérky Zuzany Špidlové (čerstvé nositelky ceny v Cannes), které připomíná projekty Archy za poslední desetiletí. Chybět nebude ani výstava plakátů, které pro Archu v letech 1994-2005 navrhoval grafický designér Robert V. Novák.

Hlavní poslání: posouvat hranice

John CaleDivadlo Archa bylo slavnostně otevřeno v červnu 1994 společným vystoupením japonského tanečníka Mina Tanaky a hudebníka Johna Calea. Během 15 let existence přivítala Archa na své "palubě" řadu osobností světového umění, z nichž řada vystoupila v České republice vůbec poprvé.

Mezi ně patří například režiséři Robert Wilson, Peter Brook, Peter Schumann, William Kentridge, Jan Fabre či Tim Etchels, choreografové Wim Vandekeybus, Anna Teresa de Keersmaeker, Lloyd Newson či Jiří Kylián, hudebníci Diamanda Galás, David Byrne, Randy Newman, Philip Glass, Meredith Monk, Einstürzende Neubauten, White Stripes, CocoRosie a mnoho dalších.

Děkovačka po premiéře Odcházení - Václav Havel s tvůrčím týmemHrály tu soubory Royal Shakespeare Company, Cheek By Jowl, Ultima Vez, DV8 – Physical Theatre, La Fura dels Baus, Handspring Puppet Company, La la la Human Steps, Victoria či Dogtroep. Své poslední vystoupení na evropském kontinentě zde měl americký básník Allen Ginsberg. Na scéně Archy měla světovou premiéru zatím poslední hra Václava Havla Odcházení.

Na scéně Archy však pravidelně vystupuje i celá řada českých umělců a uměleckých skupin jako Divadlo Husa na provázku, Hadivadlo a další. Díky svému modernímu vybavení je Archa pravidelným místem konání festivalů, jako je například Tanec Praha, Famufest, 4+4 dny v pohybu, Stimul či Alternativa.

The ResidentsBěhem své existence se Archa rovněž soustředila na autorskou tvorbu a poskytla zázemí řadě původních projektů. V produkci Archy nastudovali představení Peter Schumann, Min Tanaka, Residents, Petr Nikl, Damien Gray, J.A. Pitínský, Arnošt Goldflam, Jana Svobodová, Jiří Pokorný, Jan Kodet, SKUTR, Kristýna Lhotáková a Ladislav Soukup, Jozef Fruček a Linda Kapetanea, Nataša Novotná a Václav Kuneš, Jiří Havelka a mnoho dalších.

V rámci iniciativy Archa.lab, která vznikla s cílem vytvářet podmínky pro kontinuální tvorbu a umělecký výzkum, nabízí v současnosti Archa sérii tvůrčích dílen pro profesionály, mládež i děti.

Za 15 let svého fungování uvedla Archa bezmála 3 000 představení a na své scéně přivítala více než půl milionu diváků. S vlastními projekty Archa hostovala v řadě zemí - například na festivalech v Berlíně, Johannesburgu, Londýně, Kjótu, Tokiu, Bělehradě či Bruselu.

Divadlo Archa - vyklízecí práceŘeditel Divadla Archa Ondřej Hrab k patnáctému výročí říká: "Archa se při svém výročí chce dívat spíše dopředu než se ohlížet. Chceme se zamyslet, jakou roli může hrát živé umění při hledání východisek z krize, ve které se svět ocitl. Není to krize jen ekonomická, je to krize hodnot. Hlavním posláním Archy bylo a je posouvat hranice a vytvářet nové impulzy pro umění i pro společnost. Rozhodně není naším cílem zavděčit se za každou cenu publiku. Důležité je stále provokovat nové myšlenky."

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Díky Ester cítím boj jedince proti společnosti silněji, říká Ledecký

Janek Ledecký v titulní roli obnoveného muzikálu Galileo

Patnáct let zkušeností dělí Janka Ledeckého od původního nastudování jeho vlastního muzikálu Galileo, který se nyní...

Na partičku neškodných školaček zvou diváky až od patnácti let

Záběr z příprav představení Sopranistky

Pamatujete si na svůj první zásadní školní mejdan? Na mejdan, po kterém jste věřili a doufali, že už budete konečně...

Aby to hudebníkům nebylo líto, vysadí je Cirk La Putyka na ostrov

Motiv plakátu představení Isole

Italské slovo isole označuje ostrovy, oázy, prostě něco existujícího samo o sobě. Právě toto slovo vetkl soubor Cirk La...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz