Divadlo Archa oslaví narozeniny velkolepě, patnáctihodinovým programem

  9:49aktualizováno  9:49
Pražské Divadlo Archa oslaví v neděli 7. června 15. výročí svého otevření. V den oslav se promění na loď o mnoha palubách, na kavárnu o mnoha poschodích, na tržiště o mnoha divadelních scénách. Program, na kterém vystoupí řada umělců a osobností, potrvá symbolických 15 hodin.

Jedním z hostů oslav 15. výročí Divadla Archa bude i herec a režisér Arnošt Goldflam. | foto: Česká televize

Petr NiklOslava patnáctého výročí otevření Archy začne v 15 hodin programem pro děti a jejich rodiče. Divadlo zve diváky mimo jiné na setkání s řadou osobností – chybět nebude Petr Nikl, Jiří Havelka, Miran Kasem, Verte Dance, David Radok, Jana Svobodová, Arnošt Goldflam, Josef Rosen, Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský, Gugar Manukjan, Nataša Novotná a Václav Kuneš (420people), Věra Říčařová a František Vítek, SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), Zuzana Špidlová, Vlasta Chramostová a Stanislav Milota, Jan Macháček, Kurt a Věra, Michael Romanyshyn a Allstar Refjúdží Band a další.

Režisérka absolventského filmu Bába Zuzana ŠpidlováV malém sále proběhne debata Jana Macháčka s předními českými ekonomy Tomášem Sedláčkem a Michalem Mejstříkem o vztahu umění a ekonomiky. Grafik Alan Záruba bude diskutovat s předními odborníky o vztahu vizuální komunikace a scénických umění. V premiéře bude uvedeno i DVD režisérky Zuzany Špidlové (čerstvé nositelky ceny v Cannes), které připomíná projekty Archy za poslední desetiletí. Chybět nebude ani výstava plakátů, které pro Archu v letech 1994-2005 navrhoval grafický designér Robert V. Novák.

Hlavní poslání: posouvat hranice

John CaleDivadlo Archa bylo slavnostně otevřeno v červnu 1994 společným vystoupením japonského tanečníka Mina Tanaky a hudebníka Johna Calea. Během 15 let existence přivítala Archa na své "palubě" řadu osobností světového umění, z nichž řada vystoupila v České republice vůbec poprvé.

Mezi ně patří například režiséři Robert Wilson, Peter Brook, Peter Schumann, William Kentridge, Jan Fabre či Tim Etchels, choreografové Wim Vandekeybus, Anna Teresa de Keersmaeker, Lloyd Newson či Jiří Kylián, hudebníci Diamanda Galás, David Byrne, Randy Newman, Philip Glass, Meredith Monk, Einstürzende Neubauten, White Stripes, CocoRosie a mnoho dalších.

Děkovačka po premiéře Odcházení - Václav Havel s tvůrčím týmemHrály tu soubory Royal Shakespeare Company, Cheek By Jowl, Ultima Vez, DV8 – Physical Theatre, La Fura dels Baus, Handspring Puppet Company, La la la Human Steps, Victoria či Dogtroep. Své poslední vystoupení na evropském kontinentě zde měl americký básník Allen Ginsberg. Na scéně Archy měla světovou premiéru zatím poslední hra Václava Havla Odcházení.

Na scéně Archy však pravidelně vystupuje i celá řada českých umělců a uměleckých skupin jako Divadlo Husa na provázku, Hadivadlo a další. Díky svému modernímu vybavení je Archa pravidelným místem konání festivalů, jako je například Tanec Praha, Famufest, 4+4 dny v pohybu, Stimul či Alternativa.

The ResidentsBěhem své existence se Archa rovněž soustředila na autorskou tvorbu a poskytla zázemí řadě původních projektů. V produkci Archy nastudovali představení Peter Schumann, Min Tanaka, Residents, Petr Nikl, Damien Gray, J.A. Pitínský, Arnošt Goldflam, Jana Svobodová, Jiří Pokorný, Jan Kodet, SKUTR, Kristýna Lhotáková a Ladislav Soukup, Jozef Fruček a Linda Kapetanea, Nataša Novotná a Václav Kuneš, Jiří Havelka a mnoho dalších.

V rámci iniciativy Archa.lab, která vznikla s cílem vytvářet podmínky pro kontinuální tvorbu a umělecký výzkum, nabízí v současnosti Archa sérii tvůrčích dílen pro profesionály, mládež i děti.

Za 15 let svého fungování uvedla Archa bezmála 3 000 představení a na své scéně přivítala více než půl milionu diváků. S vlastními projekty Archa hostovala v řadě zemí - například na festivalech v Berlíně, Johannesburgu, Londýně, Kjótu, Tokiu, Bělehradě či Bruselu.

Divadlo Archa - vyklízecí práceŘeditel Divadla Archa Ondřej Hrab k patnáctému výročí říká: "Archa se při svém výročí chce dívat spíše dopředu než se ohlížet. Chceme se zamyslet, jakou roli může hrát živé umění při hledání východisek z krize, ve které se svět ocitl. Není to krize jen ekonomická, je to krize hodnot. Hlavním posláním Archy bylo a je posouvat hranice a vytvářet nové impulzy pro umění i pro společnost. Rozhodně není naším cílem zavděčit se za každou cenu publiku. Důležité je stále provokovat nové myšlenky."

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Lístky, prosím. Diváci zakusí předvolební manipulaci s informacemi

Záběr z premiérového uvedení imerzivního kusu Pozvání v pražské Usedlosti...

Je lepší vyčkávat? Věřit v obrat? Zasáhnout? Takové otázky kladou návštěvníkům autoři novinky „Lístky, prosím“. Už ve...

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Najdete na iDNES.cz