Divadla se ještě trošku bojím, říká debutant Jiří Mádl

  15:26aktualizováno  15:26
Jiří Mádl se poprvé představí v divadle. Na Zábradlí bude hrát ve hře Dva chudáci Rumuni, co mluvěj polsky. Premiéry se nebojí, dokonce si dovolil škrtat v textu své postavy.

Jiří Mádl | foto: Jiří Švorc

Filmový herec Jiří Mádl dnes poprvé stane na jevišti. V představení slavné polské spisovatelky Doroty Maslowské nazvaném Dva chudáci Rumuni, co mluvěj polsky, které má dnes premiéru v pražském Divadle Na zábradlí, ztvární hlavní mužskou roli.

Jde o příběh o slavném herci, který se vydá na výlet autostopem. Pro Jiřího Mádla to tak bude dvojnásobná premiéra: poprvé na divadle a hned v roli mluví anglicky.

Jiří MádlJak se filmový herec dostane k první divadelní roli?
Našli si mě z divadla. Ptali se, jak jsem na tom s angličtinou a jestli by mě zajímala Maslowská na Zábradlí. Angličtina problém není. Film Bathory jsme točili anglicky, navíc jsem se na střední škole jazyk učil. No a divadlo, to je samozřejmě jiné než film. Ale pořád je to herectví.

Jiří MádlTady předstoupíte před plné hlediště, ne před kameru.
Kamera bývá dost nekompromisní. Nejsem moc rád, když se to rozděluje, protože když je herec aspoň trochu soudný, ví, že na jevišti musí přidat, že hraje dopředu a na lidi, ne na kameru. V divadle cítím svobodu, rozlet. Nemám značky, na kterých musím stát, nebo časový limit, kdy mám co říct. Když něco nevyjde úplně přesně, dá se to při další repríze napravit. Jak jednou něco špatně natočíte, zůstane to tam napořád. Divadlo se hraje od začátku do konce, chronologicky, jste pořád v kontextu dění, hra se vyvíjí. Ve filmu pořád na něco čekáte, musíte přesně vědět, kde zrovna budete navazovat, často se točí scény na přeskáčku. Obojí má výhody a nevýhody.

Jiří MádlJak vás přijali zkušení divadelní kolegové?
Hned na začátku jsem řekl, že trvám na tom, aby se při zkouškách říkalo: Akce!, protože nevím, kdy mám začít.

Takže na Zábradlí teď mají klapku a říkají akce?
No jo, kdosi to vzal vážně a občas to zazní. Dělám si samozřejmě legraci. Jsou tady strašně zkušení herci, od kterých si nechávám radit. Z Jiřího Ornesta vyzařuje obrovský klid. Ale na druhou stranu možná můžu i do takhle dobrého divadla přinést něco nového. Třeba nemám problém krátit text, vyhazuju repliky nejenom sobě, ale i kolegům. Tedy když to schválí režisér.

Jiří MádlHrajete slavného herce, který se vydá na výlet...
Ta hra má hořký podtext, skrze humor cítíte trable postav a to, co prožily dřív. Příběh je jednoduchý, známý herec vyrazí úplně zdrogovaný na výlet, zkouší si svoje jednotlivé role, každou chvíli může být za někoho jiného. Pak, když vystřízliví, se projeví jako naprostý sobec. Což herci bývají. Potřebuje být další ráno na place, ale má najednou na starosti holku, co se na něj pověsila cestou a už se jí nemůže a částečně asi ani nechce zbavit. Dlouho jsme třeba mluvili o tom, jaké drogy moje postava bere. Nikdy jsem neměl nic takového ani metr od sebe, vím, že je to bílý prášek, to je všechno. I proto jsem nechtěl, abychom specifikovali, o jaké drogy přesně jde, protože já nevím, jak konkrétně se na různých drogách lidi chovají. Ale konzultoval jsem to s lidmi, kteří s tím mají zkušenost, abych věděl, jak to zahrát. Byl jsem místy asi dost trapný, ale já se v tomhle fakt nevyznám.

Jiří MádlDnes vás čeká první divadelní premiéra. Jste nervózní?
Trošku se bojím, hlavně asi z respektu k divadlu, ale spíš se těším. Snažím se být Karlem Brücknerem divadelního týmu. Trenér Brückner po prohře vždycky říkával: Já nejsem v depresi, to vy, protože já jsem se po výhře příliš neradoval. Toho se držím. Když se zkouška povede, má energii, šlape to, je to fajn, ale musíte počítat i s tím, že to příště nemusí vyjít.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

Po stopách Marthy. Nultý bod letos přiveze hudbu i dosídlení Sudet

Ilustrace k jednomu z představení letošní nabídky festivalu Nultý bod

Do letních časů, kdy divadelní dění naplno ovládají produkce pod širým nebem, každoročně vstupuje festival Nultý bod...

RECENZE: A do pyžam! Nohovi s Langmajerem ostatní jen přihrávají

Lucie Zedníčková a Libor Jeník v představení A do pyžam!

Letní scéna Harfa to avizuje už v anotaci: „Jedna z nejúspěšnějších komedií známého autora Marca Camolettiho si neklade...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz