DIVADLA 2019: Němec zkouší Polednici, Adamovská Starce na chmelu

  13:58aktualizováno  13:58
Jen u výjimečných projektů odhalují divadla datum premiéry dříve než se začátkem nové sezony. Divák se tak při výhledech do nového roku musí spokojit s tím, co scény nabízejí do prázdnin, tedy do konce letošní sezony.

Plakát k inscenaci Kytice | foto: Michal Pudelka / Richard Lavrik

Už v lednu to je například ostravský kus Divadelník, který podle předlohy Thomase Bernharda nazkoušela kritiky oblíbená Komorní scéna Aréna. Bernhard se zde s humorem vrací k incidentu, kdy byla z repertoáru Salcburského festivalu vyřazena jiná jeho hra jen proto, že tvůrci požadovali vypnutí nouzového osvětlení.

Největší událost první poloviny nového roku by měla mít premiéru na úplném konci února v Národním divadle. Erbenovu Kytici zde totiž zkouší režijní duo SKUTR. Tandem má s baladickou látkou zkušenosti, loni totiž ve Stavovském divadle uvedl Lorkovu Krvavou svatbu ve stejném duchu. 

Trpišovský s Kukučkou vybrali z Erbenova veledíla celkem osm balad. Diváci se mohou těšit na Františka Němce v Polednici či Ivu Janžurovou ve Štědrém dnu. Hororovou Svatební košili odehraje trojice Lucie Polišenská, Radúz Mácha a Jan Bidlas. Dojde ale třeba i na málokdy inscenované Záhořovo lože s Janou Preissovou a Taťjanou Medveckou.

Vondráčková i Rybí krev

Následující měsíc potěší milovníky muzikálů, respektive české specifické odnože zvané hitmuzikál. Pražské Divadlo Broadway chystá na 14. března Kvítek mandragory, tedy kus poskládaný podle písní Heleny Vondráčkové.

Oblíbeným literárním adaptacím se v roce 2019 nevyhne ani Jihočeské divadlo, na duben připravuje Rybí krev. Inscenaci podle stejnojmenné oceňované knihy Jiřího Hájíčka, která se zabývá lidskými osudy a rozbořenými vesnicemi z doby stavby Temelína, zde zrežíruje Natália Deáková.

Fotogalerie

O jeho Faustovi se toho již napsalo dost, v květnu se režisér Jan Frič pokusí nastavenou laťku dorovnat další klasikou. Pro pražské Stavovské divadlo totiž připravuje Misantropa. V jeho moderní interpretaci Molierova slavného kusu se objeví Kateřina Winterová, Vladimír Javorský či David Matásek.

A v červnu se na pole muzikálu vrátí i pražské divadlo Studio DVA, v režii Dariny Abrahámové a Adama Krause tady připravují adaptaci populárních Starců na chmelu. Tento kus však už předznamenává festivalovou sezonu, hrát se totiž bude na Letní scéně Vyšehrad a na Tvrzi Divice. Divákům se v příběhu z jedné letní brigády představí Ivan Lupták, Berenika Kohoutová, Zlata Adamovská či třeba Petr Štěpánek.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

Další z rubriky

VIDEO: Doba je bláznivá, všichni jsme blázni. La Putyka znovu v Berlíně

Záběr z představení Memories of Fools

Cirk La Putyka se po třech letech vrací do Berlína. V místním divadle Chamaleon odehraje stoosmdesátkrát novinku...

Dlouhý si zahraje v Bergmanovi, Brodway uvádí muzikál z hitů Vondráčkové

Michal Dlouhý a Michaela Badinková v inscenaci Scény z manželského života

Mezi divadelními novinkami poloviny března zaujme adaptace Machiavelliho Vladaře v pražském Divadle Komedie i nové...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Najdete na iDNES.cz