DIVADLA 2019: Němec zkouší Polednici, Adamovská Starce na chmelu

  13:58aktualizováno  13:58
Jen u výjimečných projektů odhalují divadla datum premiéry dříve než se začátkem nové sezony. Divák se tak při výhledech do nového roku musí spokojit s tím, co scény nabízejí do prázdnin, tedy do konce letošní sezony.

Plakát k inscenaci Kytice | foto: Michal Pudelka / Richard Lavrik

Už v lednu to je například ostravský kus Divadelník, který podle předlohy Thomase Bernharda nazkoušela kritiky oblíbená Komorní scéna Aréna. Bernhard se zde s humorem vrací k incidentu, kdy byla z repertoáru Salcburského festivalu vyřazena jiná jeho hra jen proto, že tvůrci požadovali vypnutí nouzového osvětlení.

Největší událost první poloviny nového roku by měla mít premiéru na úplném konci února v Národním divadle. Erbenovu Kytici zde totiž zkouší režijní duo SKUTR. Tandem má s baladickou látkou zkušenosti, loni totiž ve Stavovském divadle uvedl Lorkovu Krvavou svatbu ve stejném duchu. 

Trpišovský s Kukučkou vybrali z Erbenova veledíla celkem osm balad. Diváci se mohou těšit na Františka Němce v Polednici či Ivu Janžurovou ve Štědrém dnu. Hororovou Svatební košili odehraje trojice Lucie Polišenská, Radúz Mácha a Jan Bidlas. Dojde ale třeba i na málokdy inscenované Záhořovo lože s Janou Preissovou a Taťjanou Medveckou.

Vondráčková i Rybí krev

Následující měsíc potěší milovníky muzikálů, respektive české specifické odnože zvané hitmuzikál. Pražské Divadlo Broadway chystá na 14. března Kvítek mandragory, tedy kus poskládaný podle písní Heleny Vondráčkové.

Oblíbeným literárním adaptacím se v roce 2019 nevyhne ani Jihočeské divadlo, na duben připravuje Rybí krev. Inscenaci podle stejnojmenné oceňované knihy Jiřího Hájíčka, která se zabývá lidskými osudy a rozbořenými vesnicemi z doby stavby Temelína, zde zrežíruje Natália Deáková.

Fotogalerie

O jeho Faustovi se toho již napsalo dost, v květnu se režisér Jan Frič pokusí nastavenou laťku dorovnat další klasikou. Pro pražské Stavovské divadlo totiž připravuje Misantropa. V jeho moderní interpretaci Molierova slavného kusu se objeví Kateřina Winterová, Vladimír Javorský či David Matásek.

A v červnu se na pole muzikálu vrátí i pražské divadlo Studio DVA, v režii Dariny Abrahámové a Adama Krause tady připravují adaptaci populárních Starců na chmelu. Tento kus však už předznamenává festivalovou sezonu, hrát se totiž bude na Letní scéně Vyšehrad a na Tvrzi Divice. Divákům se v příběhu z jedné letní brigády představí Ivan Lupták, Berenika Kohoutová, Zlata Adamovská či třeba Petr Štěpánek.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Zvolte nejlepší seriál, film, show a dokument loňského roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Další z rubriky

Lednová divadla zvou na zvukovou virtuální realitu i intimitu z ráje

Binaurální mikrofon je součástí techniky, kterou využívá divadelní novinka NoDu...

Tím, jak začnou divadelníci po Novém roce usilovně zkoušet, přináší obvykle druhá polovina ledna větší množství...

RECENZE: Jak zabít dobrého komika? Předvídatelným dějem a přestávkou

Záběr ze zkoušek kusu Jak zabít komika

Prázdné jeviště, zářivý nápis Show Must Go On, mikrofon. Pražské Divadlo Ungelt překvapilo uvedením hry Owena...

DIVADLA ROKU: Nejlepší byli Dejvičtí, zklamala Janžurová a tradičně opery

Záběr z představení Elegance molekuly

V tradičním žebříčku upozorňujícím na pětici nejlepších i pětici nejhorších premiér končícího roku letos obsadilo první...

Najdete na iDNES.cz