Divadelníkům zazpívají Plastici i Dusilová

  15:44aktualizováno  15:44
Desítky hudebníků, výtvarníků, tanečníků a divadelníků vystoupí na nedělním koncertě Za Prahu kulturní, kterým 25. května vypuknou Dny neklidu. Akce iniciovaná nespokojenými divadelníky brojí proti grantové politice radního Milana Richtra (ODS).

Demonstrace divadelníků - Praha, 24. dubna 2008 | foto: Roman VondroušČTK

Vystupující chtějí upozornit vedení města, že jim není lhostejné, jak je nakládáno s penězi, a vyjádřit podporu stejnojmenné petici, kterou už podepsalo 19 500 lidí.

"Vedení české první scény petici podporuje. Domnívá se, že se situace v pražské kultuře netýká jen divadel metropole a dalších kulturních zařízení včetně galerií a festivalů. Týká se celého vztahu kultury a společnosti. Proto jsme nabídli, aby se koncert konal právě u nás," řekl Šéf činohry Národního divadla (ND) v Praze Michal Dočekal.

popisek Špalkův Spolek Kašpar končí
divadlo bez dotací nepřežilo

Upozornil, že ředitel ND Ondřej Černý bude 28. května moderovat panelovou diskusi na téma Kultura a společnost, jíž se účastní například dramatik Milan Uhde, profesor Jaroslav Vostrý, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta, Eva Žáková z Divadelního ústavu a ředitelka společnosti ProCulture Marta Smolíková.


Za Prahu kulturní

Účinkující sedmihodinového koncertu

Vystoupí Lenka Dusilová, Karel Plíhal, Yellow Sisters, David Kraus, The Plastic People of the Universe, Nightwork, Vodňanský+Skoumal a Andrea Kalivodová. Příspěvek připraví Tomáš Halík, Miroslav Táborský, Martha Issová a další zástupci pražských divadel a institucí včetně výtvarníků Petra Nikla a Jiřího Černického.


Celorepublikové Dny neklidu, jejichž program je umístěn na webových stránkách www.za-prahu-kulturni.cz, vyvrcholí 29. května demonstrací před budovou magistrátu. Zastupitelstvo totiž na zasedání 24. dubna požadavky petice odmítlo.

Demonstrace divadelníkůNespokojení umělci v ní požadovali mimo jiné odvolání radního pro kulturu Milana Richtra (ODS), zrušení dotace na vstupenku, oddělení podpory neziskových a komerčních kulturních zařízení a urychlené řešení situace subjektů, které mají finanční potíže.

"Nepovažujeme to za řádné projednání, jak to ukládá zákon o hlavním městě.Proto jsme se obrátili na primátora Pavla Béma, aby se petice dostala na zasedání znova," řekl novinářům umělecký šéf Městských divadel pražských Petr Svojtka.

"Dny neklidu vnímám jako snahu o vynucení si lepší pozice demonstracemi a pokřikováním na náměstích. Správná cesta vede k jednacímu stolu, a ne do ulic," řekl Richter. Pokládá za nutné, aby se nejprve dohodli znesváření divadelníci a jejich závěry vyhodnotí poradní sbor primátora.

popisek Semafor si utahuje z magistrátu
uvádí satiru Děti kapitána Granta

"Ředitelé divadel jsou dostatečnými odborníky na to, aby mohli mít jasnou představu o tom, jak pokračovat ve financování svých scén," dodal. Souhlasí s tím, že grantový systém se musí zhodnotit.

"Pokud se divadelníci dohodnou, na městě nebude nikdo, kdo by to bojkotoval. Ale nelze to udělat tak, aby jedna skupina profitovala na úkor druhé," řekl Richter.

Na 28. květen svolal druhý kulatý stůl o grantové politice města. "Smysluplný výsledek může mít, když budou k jednání přizváni odborníci, kteří nejsou na grantech zainteresováni, tedy nezávislí experti," komentovala to ředitelka Dejvického divadla Eva Měřičková.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

Štědrý večer přinese na ČT novou pohádku Princezna a půl království

Podle tradice připravila Česká televize pro každý ze tří vánočních dní novou pohádku. Na Štědrý večer se představí...

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

RECENZE: V moderní pustině může vinoucího se hada nahradit mikrofon

Pavučinou nejrůznějších mýtů oplétají tvůrci ve Švestkovém dvoře svou nejnovější premiéru. Audiovizuální performanci...

Zedníček slaví s Lakomcem. Kasičku na forbínu dávat nebudu, směje se

Páteční premiéra v pražském Divadle Kalich bude slavnostní dvojnásob. Hlavní rolí v Lakomci totiž Pavel Zedníček oslaví...

RECENZE: Ve dvacetiletém střetu Wericha s Holanem vítězí ten první

Téma poválečné deziluze Voskovce a Wericha je vděčné. Devět let stará veleúspěšná inscenace Korespondence V+W se hraje...

Zuzana Stivínová se do Národního vrací jako marnivá herečka na doma

Po celých devatenácti letech se do angažmá v Národním divadle vrátila Zuzana Stivínová. Obecenstvo ji poprvé může vidět...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz