Divadelníci dál protestují, vyhlašují týden neklidu

  18:49aktualizováno  18:49
Nesouhlas s grantovou politikou radního Milana Richtera (ODS) přiměl divadelníky k uspořádání pětihodinového protestního koncertu. Uskuteční se 25. května na piazzettě pražského Národního divadla. O situaci píše už i francouzský Le Monde a britský The Guardian.

Demonstrace divadelníků - Praha, 24. dubna 2008 | foto: Roman VondroušČTK

Na nedělní program naváže třídenní blok performancí v ulicích měst po celé republice, který vyvrcholí 29. května demonstrací před pražskou radnicí na Mariánském náměstí.

"Všechno se počítá: symbolické i skutečné stávky, pásky na oděvu, koncerty, shromáždění, výstavy, performance, akce na internetu. Vyjděme do ulic, šiřme petiční archy, nenechme se umlčet nebo utahat. Ukažme politikům, že jsme občané. A svou kulturu neprodáme," vzkazují pořadatelé protestu.

popisek Semafor si utahuje z magistrátu
uvádí satiru Děti kapitána Granta

Provozovatelé divadelních scén se akcí bouří proti rozhodnutí magistrátního výboru pro kulturu, který letos vyčlenil 50 milionů ze svého rozpočtu a plánuje je mezi divadla rozdělit úměrně k počtu prodaných vstupenek.

Takový krok vede k prohloubení rozdílů mezi divadly s větší kapacitou sálů, která uvádějí komerčnější program, a dokážou si na svůj provoz sama vydělat. Menším divadlům hrozí zánik.

Spolek Kašpar končí
Demonstrace divadelníkůSvoji činnost už o prázdninách ukončí divadelní spolek Kašpar. "Vzhledem k nečekanému snížení dotací ze strany pražského magistrátu jsme už teď finančně na dně a nejsme schopni uzavřít smlouvy s herci na další sezonu," uvedl šéf souboru a ředitel Divadla v Celetné Jakub Špalek.

Čeká na záchranu, o kterou spolu s dalšími "postiženými" kolegy žádá v petici Za Prahu kulturní. Tu do dnešního dne podepsalo více než 16 tisíc lidí, pražské zastupitelstvo ji ovšem na dubnovém zasedání odmítlo.


Vzkaz Jakuba Špalka divákům

Vážení Kašparovi diváci,
je mojí nemilou povinností (trochu u toho bulím) Vám oznámit, že divadelní spolek Kašpar v létě 2008 bude muset ukončit svoji činnost.
Vzhledem k nečekanému snížení dotací ze strany pražského magistrátu jsme už teď finančně na dně a nejsme schopni uzavřít smlouvy s herci na další sezonu 2008/2009.
Čekáme ještě na možnou záchranu, o kterou prosíme i v petici "Za Prahu kulturní" – jsme jedni z mnoha subjektů, které vážně ohrozily poslední "kroky pana Richtera", ale mnoho naděje i dnů nám už nezbývá.
Pokusíme se dohrát sezonu a pevně věřím, že se nám podaří ještě dohrát červenec a srpen – na letní hraní se těšíme – začátkem září pak končíme…

Tak na shledanou v lepších časech
Za spolek Kašpar
Jakub Špalek

Z oficiálních stránek divadla


Stejně složité to podle Špalka bude i s Divadlem v Celetné, které vzhledem ke snížení dotací omezilo počet večerních představení, zrušilo víkendové pohádky, malá noční představení a redukuje počet hostů.

"Nemá totiž na starosti tolik lidí co Kašpar - jenom hodně hraje. Jakmile ale skončí Kašpar, začne klesat i provoz v Celetné. Konec odhaduji na říjen," vysvětlil Špalek. Jediným řešením podle něj je drastické navýšení nájmů souborů, které v Celetné hrají, což zase položí je.

Demonstrace divadelníkůZa amatérsky svolaným kulatým stolem se 14. května posadili divadelníci i zástupci města. Účastníci debaty se ovšem neshodli na definici ziskových a neziskových společností a rozešli se i v názorech na nově poskytované dotace na vstupenku.

Další setkání se má konat za dva týdny. "Neočekával jsem žádný konkrétní výstup. Posun však vidím, protože některá divadla nechtěla komunikovat a dávala přednost demonstracím. Jednání jsou lepší než nátlakové akce," řekl po schůzce radní Milan Richter (ODS), který je hlavním "nepřítelem" divadelníků.

Le Monde vysvětluje radniční počty
Napjaté situace mezi umělci a pražským magistrátem si všiml zahraniční tisk. Britský Guardian píše, že pražští intelektuálové jsou v pozoru. Boj proti dotacím podle listu více než hotovost řeší budoucnost města, které se svléklo ze všech poznání.

Demonstrace divadelníkůFrancouzský Le Monde škrty v rozpočtech divadel označil za "brutální osekávání dotací". Čtenářům vysvětlil i radniční počty. Magistrát podle nich udělí podporu 42 korun za prodaný lístek v minimální hodnotě 150 korun, což právě zvýhodní komerční projekty na úkor nabídky neziskových či příspěvkových organizací.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Návrat Dagmar Havlové ke komedii zařídili jiskřiví Vlastníci

Místo Dvanácti rozhněvaných mužů sedí kolem stolu čtrnáct majitelů bytů. Nečekaně zábavnou domovní schůzi zprostředkují...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Národní divadlo slaví. Co o něm víte?

V neděli se oslavovala svoboda našeho národa a 18. listopadu si připomínáme to, co dal národ sobě: v roce 1883 bylo v...

Velkodrůbežář, holding. Happy Chicken však slibuje víc než politickou satiru

V řece plavou divné ryby a nic nevypadá jako v dobách dětství a mládí. Tak uvádí pražské Divadlo pod Palmovkou páteční...

VIDEO: Děti ráje čeká třetí premiéra. Vaculík a Tofi u toho chybět nebudou

Po čtyřech letech v Brně se hitmuzikál Děti ráje vrací do Prahy. V dubnu 2020 ho tak čeká už třetí premiéra. Tvůrci...

Dobrodružné hry o svobodě i Tigridova židle. Noc divadel bude sametová

Nedělní třicáté výročí 17. listopadu se promítne už do sobotní Noci divadel. Scény po celé republice se otevřou...

Najdete na iDNES.cz