Divadelní Touha filmovou Kvasku nepřebila

  0:01aktualizováno  0:01
Touhou to začalo i končí. Nejdříve hnala Mirjam Landu, aby natočila svůj první film, tak vznikla Kvaska. Potom režisérce bylo líto jejích písniček a příběhu nevyužít ještě jednou, a tak měl v pondělí v pražském Kalichu premiéru nový muzikál. Touha.

Muzikál Touha - Lucie Vondráčková a Miroslav Hrabě - Press show, divadlo Kalich, Praha (8. září 2008) | foto: © Tomáš Martínek

Hned si to říká o srovnání: jak dopadl souboj mezi filmem a divadlem? Je lepší si příběh o bláhovém, leč prožitém snu pořídit na DVD, nebo si na něj zajít do divadla? Lze vůbec film s muzikálem srovnávat?

Muzikálu chybí střih
Těžko, ale přece: lépe dopadl film. Především proto, že u něho jednu věc Mirjam Landa využila lépe než v divadelní podobě: nebála se stříhat. Díky tomu drží příběh pohromadě, je čitelný, má tempo, hluchá místa jednoduše zmizela. Tedy věci, které Touhu čas od času trápí.

Pokud nadšenec Kvasky očekává, že se film scénu po scéně přelil do divadla, bude překvapený - Touha sestru nezapře, ale dvojčata to tedy rozhodně nejsou.

Už jen tím, že film a divadlo hovoří jinou technikou. A navíc, zatímco film se podřizoval osudům milenecké dvojice, v muzikálu se láska rozpouští do revuální podoby, která sice nabízí víc situačního humoru, avšak jen stěží drží tvar.

V Kvasce uprchne mladý vězeň Micky z vězení, aby se mohl zúčastnit muzikálového konkurzu a dostat se tak do blízkosti hvězdě Karin, jejíž tvář z časopisu ho za mřížemi držela nad vodou. Touha má podobný základ, měnily se věci okolo. Karin zůstala Karin, z Mickyho je Benedikt Berousek. Ubylo scén z vězení i nápoj z názvu filmu, přibyli kamarádi z cirkusové rodiny, řada písniček, mluvení i humoru.

Ve výsledku toho přibylo až moc. Škodí to hlavně příběhu, teď působí rozvlekle a neučesaně. Navíc tady je všechno před diváky jako na talíři, nelze se vylhat pěkným filmovým záběrem či oživujícím prostřihem.

Jiří Korn, to je trumf
Celkovému dojmu bohužel nepomáhá ani podoba scény, která je sice ozvláštněná stěnami s řadami kabaretních světel, jinak však kvůli nedostatku prostoru připomínající odkladiště nepotřebných rekvizit.

Trosky cirkusového zázemí či rozžaté sloupy světel jsou výtvarně zajímavé, ale celkový dojem nepořádku přetrvá. Férové je však přiznat, že zkrouhnuté jeviště posloužilo bohulibé novince - v Kalichu hraje živý orchestr. Bývá to elektřina muzikálu a platí to i zde.

Muzikál Touha - Jiří KornZ Kvasky do Touhy doputovalo i několik herců. V roli neurotického režiséra je těžké si po filmu představit někoho jiného než Romana Pomajba. Je ještě více živelný a jeho poznámky k hercům zábavné.

Samozřejmě potěší účast Jiřího Korna, u nás nejlepší muzikálový herec snad neumí zklamat. Tady navíc zvládne náročnou choreografii i chůzi na skákajících minichůdách.

Skandál, skvělá písnička
Ale o Touze obecně platí, že zpívat umí. Když někdo v konkurzu předstírá, že zpívat neumí, není problém uvěřit, že to jen hraje. Pozor, u některých českých muzikálů je to bohužel naopak.

Dobrým tahem bylo svěřit hlavní roli Janu Křížovi. Mladík, který zpíval v semifinále třetí SuperStar, působí sebejistě, jeho okouzlení Karin je očividné, leč oheň lásky by z jeviště mohl prýštit o dost větší silou.

Lucie Vondráčková coby Karin předvedla menší jistotu než ve filmu, hlavně při sólovém Romantickém večeru ve dvou. Má však nejlepší herecký (neukřičený) projev a bezchybně tančí. Její zaváhání je možné přičíst nervózní premiéře, kterou trápily technické problémy.

Nevelká company dokáže zazpívat na špičkové úrovni - když se dostane ke slovu, vžene Touze krev do žil. Největší takovou injekcí je v druhé půlce píseň o Skandálu, jedna z těch, kterou Daniel Landa pro jeviště dopsal. Z novinek je jednoznačně nejlepší, ale zaujme i píseň, při které se Karin mění ve voskovou figurku. Ostatní dodělávky jsou průměrnými služebníky příběhu.

Přesto je Touha, a to díky základu z Kvasky, z hlediska domácí scény nadprůměrný muzikál. Ale jen nepatrně, protože předcházející díla Landových, tedy Krysař (první verze) a hlavně Tajemství, v sobě mají touhy o poznání víc.

MIRJAM A DANIEL LANDA - Touha
Divadlo Kalich, Praha. Režie Mirjam Landa, hudba Daniel Landa, hudební spolupráce Ondřej Soukup. Délka 145 min., premiéra 15. září.
Hodnocení: 60%

Autor:

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

Lístky, prosím. Diváci zakusí předvolební manipulaci s informacemi

Záběr z premiérového uvedení imerzivního kusu Pozvání v pražské Usedlosti...

Je lepší vyčkávat? Věřit v obrat? Zasáhnout? Takové otázky kladou návštěvníkům autoři novinky „Lístky, prosím“. Už ve...

Najdete na iDNES.cz