Divadla zahajují novou sezonu. Zahrají v rytmu swingu, revoluce i smrti

  10:01aktualizováno  13:32
Spolu se začátkem září se probouzí i naše divadelní scéna. Jednotlivé scény pomalu oznamují premiéry. Velké projekty na příští měsíce oznámilo pražské i brněnské Národní divadlo. Zajímavé premiéry se ale najdou i v regionech.

Ondřej Havelka připraví na červen hru V rytmu swingu buší srdce mé. | foto: www.melodymakers.cz

Národní divadlo představí v prosinci fresku upomínající na Velkou francouzskou revoluci, nazvanou výmluvně 1789. Sezonu pak naše první scéna zakončí představením V rytmu swingu buší srdce mé, kde se ducha poválečných let pokusí zachytit Ondřej Havelka. Brněnské Národní divadlo chystá divadelní přepis úspěšné knihy Černá labuť. Zajímavé premiéry si připravila i regionální divadla.

6. září 2014
FLAMENDR
Divadlo J. K. Tyla, Plzeň
První inscenací nově postaveného Nového divadla v Plzni bude symbolicky hra Josefa Kajetána Tyla, kterou její autor nazval Pražský flamendr. Upravila ji Klára Špičková a nastudovala režisérka Natália Deáková. Titulní roli v hořkém příběhu mladého bohéma ztvární Jan Maléř.

11. října 2014
KYTICE
Klicperovo divadlo, Hradec Králové
Letošní, už stotřicátá sezona královéhradeckého divadla se ponese ve znamení léčivých bylin. I proto připravil pro hlavní scénu režisér Karel Brožek  Erbenovu klasiku. Jevištní podoba sbírky balad má diváky přesvědčit, že Kytice je něco víc než povinná četba a že má stále co říci.

25. října 2014
BÍLÝ MUŽ A RUDÁ TVÁŘ
Divadlo Aréna, Ostrava
Dvacátou sezonu ceněné ostravské scény otevře hra George Taboriho. Domnělý indián a židovský otec postižené dcery se při náhodném setkání na poušti vzájemně trumfují výčtem příkoří, která museli snášet pro svůj původ. Tímto „židovským westernem“, jak zní podtitul hry, se do Arény vrátí polský režisér André Hűbner Ochodlo. Diváci mohli jeho styl poznat už v inscenacích Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Šťastné dny či Jubileum.

8. listopadu 2014
DŮM BEZ BOHA
Švandovo divadlo, Praha
Režisér Petr Štindl chystá silný příběh o jednom nesnadném návratu domů, útěcích před minulostí a o hledání pevných bodů v sobě i ve vztazích ke svým nejbližším. Hra Doda Gombára patří k finálovým textům Dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka za rok 2008, o rok později ji vydalo nakladatelství Větrné mlýny i knižně v edici věnované zajímavým současným českým hrám. (Dům bez boha nahradí původně plánovaný titul Klešice - pozn. redakce.)

21. listopadu 2014
POKER FACE
Jihočeské divadlo, České Budějovice
Tragikomedie Petra Kolečka představí cynickou milionářku, světovou hvězdu v pokeru, která kdysi cinkala klíči a věřila, že „dobro a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Teď má dvacetiletou dceru, která je s 14,3 procentní pravděpodobností dcerou Václava Havla, a moc si s ní neví rady. V hlavní roli Věra Hlaváčková.

4. prosince 2014
1789
Národní divadlo, Praha
Naše přední scéna se po Wilsonově hře 1914 pustila do dalšího významného letopočtu. Rozsáhlou fresku napsala francouzská umělkyně Ariane Mnouchkinová, z rozličných úhlů se snaží složit obraz momentů, které stály u zrodu moderního světa a jeho hodnotového systému. Režii má Vladimír Morávek.

24. ledna 2015
TANEC SMRTI
Divadlo ABC, Praha
Po delší době opět ožije Malá scéna ABC, kde režisérka Viktorie Čermáková představí vrcholné dílo kontroverzního švédského dramatika Augusta Strindberga. Autorův nejhranější kus pojednává o dlouholetém soužití manželského páru. Hru naposledy uvedlo Divadlo na Vinohradech.

19. února 2015
ČERNÁ LABUŤ
Národní divadlo, Brno
Režisér Braňo Holiček se pokusí převést na divadelní prkna bestseller posledních let, knihu Černá labuť Nassima Nicholase Taleba. Ten uvažuje nad neočekávanými událostmi, jež převrátily svět, a obviňuje lidstvo ze slepé důvěry ve statistiku a logický běh věcí.

25. června 2015
V RYTMU SWINGU BUŠÍ SRDCE MÉ
Národní divadlo, Praha
Na závěr sezony chystá Národní předpremiéru výjimečného projektu Ondřeje Havelky. Jako režisér se ujme hudební revue, která slovem i zpěvem popisuje dobu mezi nacismem a komunismem. Inspiraci našli tvůrci v memoárech Jiřího Traxlera, které vyšly v exilovém nakladatelství manželů Škvoreckých.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Střihavka se vrací jako Ježíš. Muzikál pobuřoval v Jižní Africe i Rusku

Pro církev a věřící nadmíru kontroverzní dílo, pro fanoušky opěvovaný zážitek. Od prvního světového uvedení muzikálu...

David Gránský se představil jako Tarzan, premiéře tleskala řada osobností

Muzikál Tarzan s hity Phila Collinse viděli v Divadle Hybernia první diváci. V hlavní roli se představil David Gránský,...

Neúprosný konverzační lynč i výpověď čtyřicátníků. Říjnová divadla zaujmou

Polovinu podzimu zdobí množství divadelních premiér. Svou první novinku sezony nachystala pražská Xdesítka, v ABC pak...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz