Divadelní Klub rváčů si potlesk zasloužil

  9:57aktualizováno  9:57
Literární agenti Chucka Palahniuka odmítali divadelníkům poskytnout práva na spisovatelův nejznámější román Klub rváčů - s odůvodněním, že se pro divadlo nehodí. Ústecké Činoherní studio, které souhlas nakonec získalo přímo od autora, je usvědčilo z omylu.

Z inscenace Klub rváčů | foto: Jan Dvořák

Převod knihy se totiž Ústeckým povedl. Má svou vlastní obraznost a přitom zůstává věrný předloze, dialogy i monologické promluvy hlavního hrdiny přebírá skoro doslovně, i když bez některých epizodních scén by se dvouapůlhodinové představení obešlo.

Myslím, že rozumím důvodům, proč se tvůrci pokusili dostat do adaptace téměř vše. Jednak je román velmi dobře komponován, jednak inscenace jasně dává najevo, že jejími tvůrci jsou fanoušci knihy, kteří se chtějí ke společnosti vyslovit stejně naléhavě jako Palahniuk.

Snad jen spisovatelova hodně černá a poněkud nestvůrná komika se na jevišti rýsuje ještě zřetelněji: schůzky podpůrných skupin smrtelně nemocných mají parodický ráz.

Aby Klub rváčů na jevišti uspěl, potřebuje dvě věci: dobré herce a chytré ztvárnění rvaček. Těžko by se asi Činoherní studio mohlo do látky pustit, kdyby nemělo v souboru Jana Plouhara.

Plouhar je typově perfektní Tyler Durden - tak trochu grázl i charizmatická osobnost, která se stejnou ležérností nosí koženou bundu i vyrábí bomby z mýdla. Marek Němec v roli vypravěče je proti Plouharově mrštnosti a drzosti lehce neohrabaný, vlastně stále dobře vychovaný příslušník střední třídy.

Herec většinu času značně huhňá, ale má často v ústech ampulky s umělou krví a snad tak také naznačuje mluvu rozbolavělých úst, "namasírovaných" ze schůzek Klubu rváčů. Trio doplňuje Marla Terezy Hofové, jíž role holky od rány, která oprsklostí maskuje zranitelnost a strach, padne jako ulitá.

Rvačky režisér Filip Nuckolls řeší většinou naturalisticky, teče tu umělá krev a těla rváčů barví modřiny. Občas se dokonce rozdávají rány skoro naostro. I přesto, že komparzisté (čili kulisáci) a herci nemají ocelově vyrýsovaná těla, Nuckolls za pomoci ryčné hudby vytvoří atmosféru, jakou pranice potřebuje: agresivní, živočišnou, a přitom uvolňující.

Nedokonalá těla nejsou k smíchu: jen zesilují Palahniukovu myšlenku, že Klub rváčů tvoří obyčejní tatíci, číšníci, řidiči sanitek. Zkrátka muži blahobytné společnosti, v níž se už dlouho neválčilo.

Klub rváčů má všechny předpoklady stát se uctívanou inscenací mladého publika. Důkazem může být již první repríza: tak nadšeně aplaudovaná děkovačka nebývá v českém divadle často k vidění.

CH. PALAHNIUK, J. SOUČKOVÁ - Klub rváčů
Činoherní studio Ústí nad Labem. Režie F. Nuckolls, hrají J. Plouhar, M. Němec, T. Hofová a další. Délka 150 min.
Hodnocení MF DNES: 80%


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Sláva a pád krále Otakara. Poprvé u nás uvedou hru, již Češi nenáviděli

Motiv z plakátu inscenace Sláva a pád krále Otakara s Martinem Pechlátem v...

U nás kdysi hodně nenáviděná a dnes zapomenutá, v Rakousku jedno ze stěžejních dramatických děl. To je kontroverzní hra...

RECENZE: CK Olympos. Sám Hermés přijede na Štvanici autobusem

Záběr z první části představení Plodnost! Mír! A bohatství! na pražské Štvanici

Vtipný nápad, originální zasazení, zajímavé rekvizity. Pozdně letní hraní, které pražský soubor Tygr v tísni tradičně...

V Plzni se píše Olze, Průhonice citují z Havla. Podzim patří festivalům

Záběr ze zkoušek Dopisů Olze

V divadelním světě znamená přelom léta a podzimu především nálož divadelních přehlídek, které vedle hlavního města...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz