Divadelní Klub rváčů si potlesk zasloužil

  9:57aktualizováno  9:57
Literární agenti Chucka Palahniuka odmítali divadelníkům poskytnout práva na spisovatelův nejznámější román Klub rváčů - s odůvodněním, že se pro divadlo nehodí. Ústecké Činoherní studio, které souhlas nakonec získalo přímo od autora, je usvědčilo z omylu.

Z inscenace Klub rváčů | foto: Jan Dvořák

Převod knihy se totiž Ústeckým povedl. Má svou vlastní obraznost a přitom zůstává věrný předloze, dialogy i monologické promluvy hlavního hrdiny přebírá skoro doslovně, i když bez některých epizodních scén by se dvouapůlhodinové představení obešlo.

Myslím, že rozumím důvodům, proč se tvůrci pokusili dostat do adaptace téměř vše. Jednak je román velmi dobře komponován, jednak inscenace jasně dává najevo, že jejími tvůrci jsou fanoušci knihy, kteří se chtějí ke společnosti vyslovit stejně naléhavě jako Palahniuk.

Snad jen spisovatelova hodně černá a poněkud nestvůrná komika se na jevišti rýsuje ještě zřetelněji: schůzky podpůrných skupin smrtelně nemocných mají parodický ráz.

Aby Klub rváčů na jevišti uspěl, potřebuje dvě věci: dobré herce a chytré ztvárnění rvaček. Těžko by se asi Činoherní studio mohlo do látky pustit, kdyby nemělo v souboru Jana Plouhara.

Plouhar je typově perfektní Tyler Durden - tak trochu grázl i charizmatická osobnost, která se stejnou ležérností nosí koženou bundu i vyrábí bomby z mýdla. Marek Němec v roli vypravěče je proti Plouharově mrštnosti a drzosti lehce neohrabaný, vlastně stále dobře vychovaný příslušník střední třídy.

Herec většinu času značně huhňá, ale má často v ústech ampulky s umělou krví a snad tak také naznačuje mluvu rozbolavělých úst, "namasírovaných" ze schůzek Klubu rváčů. Trio doplňuje Marla Terezy Hofové, jíž role holky od rány, která oprsklostí maskuje zranitelnost a strach, padne jako ulitá.

Rvačky režisér Filip Nuckolls řeší většinou naturalisticky, teče tu umělá krev a těla rváčů barví modřiny. Občas se dokonce rozdávají rány skoro naostro. I přesto, že komparzisté (čili kulisáci) a herci nemají ocelově vyrýsovaná těla, Nuckolls za pomoci ryčné hudby vytvoří atmosféru, jakou pranice potřebuje: agresivní, živočišnou, a přitom uvolňující.

Nedokonalá těla nejsou k smíchu: jen zesilují Palahniukovu myšlenku, že Klub rváčů tvoří obyčejní tatíci, číšníci, řidiči sanitek. Zkrátka muži blahobytné společnosti, v níž se už dlouho neválčilo.

Klub rváčů má všechny předpoklady stát se uctívanou inscenací mladého publika. Důkazem může být již první repríza: tak nadšeně aplaudovaná děkovačka nebývá v českém divadle často k vidění.

CH. PALAHNIUK, J. SOUČKOVÁ - Klub rváčů
Činoherní studio Ústí nad Labem. Režie F. Nuckolls, hrají J. Plouhar, M. Němec, T. Hofová a další. Délka 150 min.
Hodnocení MF DNES: 80%

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

Aby to hudebníkům nebylo líto, vysadí je Cirk La Putyka na ostrov

Motiv plakátu představení Isole

Italské slovo isole označuje ostrovy, oázy, prostě něco existujícího samo o sobě. Právě toto slovo vetkl soubor Cirk La...

Na partičku neškodných školaček zvou diváky až od patnácti let

Záběr z příprav představení Sopranistky

Pamatujete si na svůj první zásadní školní mejdan? Na mejdan, po kterém jste věřili a doufali, že už budete konečně...

Jak si Martha Issová zkusila pštrosa a vyrazila na barevné králíky

Martha Issová před představením White Rabbit Red Rabbit

Martha Issová předstoupí před diváky a obdrží od Štěpána Kubišty, ředitele pražského prostoru Jatka78, zapečetěnou...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz