Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 17. května 2022 Aneta

Rozbalená bonboniéra. Láska k divadlu covid ustála, diváci jsou impulzivní

  8:55
Pandemie diváky od návratu do divadla neodradila, změnila ale jejich chování. Nyní raději nenakupují vstupenky příliš dopředu, shodují se tři přední tuzemské scény. Jak nyní diváci postupují, sdělilo Národní divadlo pražské, brněnské i moravskoslezské.

Záběr z Divadla pod Palmovkou za časů druhého lockdownu (2. prosince 2020) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kdo by ještě před dvěma lety tušil, jak může v lednu 2022 vypadat cesta do divadla? Vedle vhodného oblečení a vhodné společenské nálady si divák nesmí zapomenout přibalit vhodný respirátor a vhodné potvrzení. A ještě musí doufat, že mu náhle nedorazí zpráva, že se představení ze zdravotních důvodů ruší.

Co pro diváka může znamenat změnu plánu na jeden večer, však divadelním scénám může způsobit dlouhodobou katastrofu. „V průměru jsme rušili minimálně jedno představení týdně,“ zní k aktuální sezoně z Národního divadla Brno.

Jak se dva roky s covidem v chování diváků projevily? Divadla napříč zemí se shodují, že především v tom, že publikum preventivně omezilo dlouhodobé plánování.

„Diváci nenakupují vstupenky s předstihem několika měsíců, ale impulzivně se rozhodují v řádu několika dní,“ hlásí za pražské Národní divadlo jeho mluvčí Tomáš Staněk.

„To je zjevný trend, který velmi komplikuje situaci. Nedá se předem odhadnout, jak rychle a jestli vůbec se ten který titul na poslední chvíli doprodá, nebo ne,“ souhlasí ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Podle Šárky Swiderové, mluvčí Národního divadla moravskoslezského, se trend projevil hned po prvním lockdownu. „My jsme tomu přizpůsobili prodeje a už je neotevíráme pět měsíců dopředu, ale maximálně tři. Jsou i výjimky (divácky oblíbené tituly), ale nejvyšší prodeje začínají zhruba dva týdny až týden před hracími termíny,“ popisuje.

Národní divadlo za časů koronaviru (10. prosince 2020)

„Vyprodána bývají představení, o která byl před covidem enormní zájem a vstupenky se kupovaly dlouhé měsíce dopředu. Teď je však seženete ještě pár dní předem,“ potvrzuje Swiderové slova brněnský ředitel Glaser.

Ten zároveň upozorňuje, že současná situace nepřeje ani předplatnému. „U nás však už před covidem zájem diváků o klasické předplatné upadal, zatímco rostl absolutní počet diváků našich představení. Stále oblíbenější se stávalo FlexiAbo, u kterého si divák své abonmá poskládal na míru svých představ a časových možností,“ dodává Glaser.

Ubylo starších diváků

Přední scény potvrzují i očekávanou úvahu, že nyní do divadel míří méně diváků než před začátkem pandemie. „Ani nám se publikum zatím nevrátilo celkově v míře, na jakou jsme byli zvyklí, a také se proměnila skladba diváků. Je mnohem méně návštěvníků starší generace, přibyli mladší. Ale hrajeme a těší nás, že diváci chodí a že je máme,“ popisuje mluvčí ostravské scény.

DIVADLA ROKU: Dech vzal Očitý svědek masakru, povedla se Trojanova režie

Herec David Prachař při natáčení snímku Očitý svědek

„Úbytek je v průměru 30 procent, ale je rozdělený nerovnoměrně. U divácky atraktivních představení bývá plno, zbývají jen méně kvalitní místa. Propad se přelévá do náročnějšího repertoáru, do neznámých titulů nebo kontroverznějších témat,“ doplňuje Glaser.

Jiná čísla vykazuje pražské Národní divadlo, kde se za loňský rok podařilo udržet návštěvnost na 72,34 procenta kapacity. V roce 2019 přitom ve výroční zprávě hlásila první scéna návštěvnost podobnou – 77,7 procenta. Čísla za rok 2021 však reflektují i uzavření divadel a omezování kapacit, takže srovnání není úplně přesné.

Martin Glaser přiznává, že nejistota a množství „neodhadnutelných faktorů“ scénám komplikuje ekonomickou situaci. „Na tržbách jsou bytostně závislé vlastní rozpočty souborů. Ze zřizovatelské dotace a z veřejných rozpočtů pokryjeme mandatorní výdaje. Rozpočty nových inscenací a na hraní repríz jsou přímo vázány na tržby z představení. Stávající situace tak brání dalšímu rozvoji divadla. Zvlášť ve chvíli, kdy se vstupy velmi razantně zdražily,“ vysvětluje ředitel brněnské scény.

Že se doba podepisuje na dramaturgii, potvrzuje i Swiderová: „Musíme občas titul změnit nebo představení zrušit, taková je doba. Logicky nižší celková návštěvnost se musí odrazit v tržbách, my ovšem máme velkou podporu našeho zřizovatele města Ostravy a pomohlo také ministerstvo kultury, takže se držíme i s nižší návštěvností.“

Glaser upozorňuje ještě na fakt, že řada titulů musí nyní o pozornost diváků bojovat mnohem intenzivněji. „Nejtěžší to mají premiéry, které se odehrály před lockdownem a nestačily se takzvaně rozkřiknout. Dříve se repertoár obnovoval postupně. Dnes připomíná čerstvě rozbalenou bonboniéru a diváci přirozeně sáhnou nejdřív po těch ‚nejchutnějších‘ kouscích – a část představení bohužel dost nespravedlivě zůstává v jejich stínu,“ uvažuje.

Kolikrát jste od března 2020 zamířili do divadla?

celkem hlasů: 118
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 28. ledna 2022. Anketa je uzavřena.

Pražské Národní divadlo se během druhého lockdownu vytáhlo s bohatým online programem. „Repertoár Národního divadla se pomalu vrací k normálu,“ hlásí nicméně Staněk, dramaturgii nové sezony představí první scéna na jaře.

V minulosti se koupat nechceme, říká Myšička k výročí Dejvického divadla

Martin Myšička na festivalové premiéře série Bez vědomí

„Na webu jsou i nadále dostupné online projekty i záznamy inscenací a projektů z karantény. Online formáty nadále využíváme u edukačních doprovodných programů ND+, kde vycházíme vstříc zejména školním skupinám s distanční výukou. Oblíbené zůstalo i online přenášení besed,“ dodává Staněk.

Covid tedy změnil hodně, z reakcí všech tří scén je nicméně zřejmé, že ač se divácký zájem proměnil, rozhodně neustal.

„Kdo do divadla přijde, ten zná podmínky a prostě chce přijít,“ zdůrazňuje Swiderová fakt, na kterém se shodnou zástupci všech tří Národních divadel. Tedy že podmínky vstupu nikdo z diváků nerozporuje.

„Návštěvníci představení se chovají opravdu mimořádně disciplinovaně,“ popisuje Glaser. „Je znát, že si váží toho, že divadla mohou hrát. Po první vlně si po zhasnutí v sále velká část diváků stáhla roušku pod nos. Dnes naprostá většina z nich zvládne představení s respirátorem na nose. Prokázat se potvrzením je samozřejmostí, kterou nikdo nezpochybňuje,“ dodává.

Společenské setkání

Stejně „vzorná“ jako diváci jsou přitom i sama divadla. Už od začátku pandemie se totiž snaží důsledně dodržovat všechna v danou dobu platná opatření.

I za cenu toho, že na přicházející diváky musí ve foyer čekat dvojnásobný počet uvaděček: jedna skupina kontroluje potvrzení, druhá samotné vstupenky.

„Hlediště divadel jsou otevřená se šedesátiminutovým předstihem, abychom ‚rozložili nápor‘ kontrol u vstupu,“ vysvětluje Staněk a upozorňuje, že prostory pravidelně dezinfikují generátory ozonu.

Nijak se prý nezměnil vztah lidí k nabízenému občerstvení. „Diváci si užívají možnost společenského setkání, o tom také divadlo je,“ potvrzuje Swiderová.

„Rádi využívají služeb bufetů. V souladu s nastavenými opatřeními jsme ale dočasně zrušili společenská setkání, přípitky či rauty po premiérách a významných reprízách,“ doplňuje Staněk.

  • Nejčtenější

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč naše hlasy v Eurovizi anulovali a přidělili Ukrajině? ptají se Rumuni

Rumunská televize se ohradila proti rozhodnutí organizátora mezinárodní písňové soutěže Eurovize, který anuloval hlasy...

Skupina We Are Domi postoupila do finále písňové soutěže Eurovize

V druhém semifinálové kole Eurovize uspěla česko-norská kapela We Are Domi a společně s dalšími devíti interprety...

RECENZE: Vyznavači ohně. Rammstein živě jen těžko hledají konkurenci

Marschieren Marsch! chtělo se občas zvolat během pražského koncertu metalové úderky Rammstein. Německá preciznost a...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

RECENZE: Nejnáročnější projekt? Cirk La Putyka kráčí správnou cestou

Skvělá režie, atmosféra manéže, působivá hudební složka a standardně bezchybné artistické výkony. Cirk La Putyka vrátil...

Bez urážky! Štěpán Kozub zkusí v prosinci dobýt O2 arenu jen se stand-upem

Herec Štěpán Kozub oznámil další zastávku své aktuální stand-up show Kozub: Bez urážky! A hned tu největší možnou. Na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V kritických alejích bude dost „nablito“. Režisérka Špinar uzavírá éru v Národním

Premium V Mnoho povyku pro nic jsem si dovolila absolutně všechno. Včetně snad všech svých fetišů, slibuje končící šéfka...

VIDEO: Poe vídal přízraky a démony. Laterna magika je dostane na jeviště

Maska červené smrti, Jáma a kyvadlo, Král mor, ale i Havran. Z nejrůznějších koutů tvorby zásadního amerického...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...