Danny Smiřický uzavírá literární trilogii

  11:00aktualizováno  11:00
Škvoreckého literární postava Danny Smiřický - jinak také hrdina románů Zbabělci, Prima sezóna, Tankový prapor a Mirákl - ožije ve čtvrtek večer na jevišti Divadla Husa na provázku. Scenáristický tandem Petr Oslzlý - Ivo Krobot ovšem sáhl po jiné knize Josefa Škvoreckého: rozsáhlém románu Příběh inženýra lidských duší. Jejich inscenace s podtitulem jazzová revue představuje první divadelní přepis prózy jednoho z největších českých spisovatelů současnosti.
"Každý divadelní profesionál se zalekne té mnohovrstevnatosti," odmítá Krobot poukaz na pomyslné prvenství. Panoramatický Příběh inženýra lidských duší se odehrává v kanadském exilu i tuzemsku na ploše bezmála půl století a v Brně ho chtějí dovést až do současnosti.

Rozhovor s Ivo Krobotem


Škvoreckého dílo končí sedmdesátými lety, vy hovoříte o oblouku po současnost. Co to prakticky znamená?

Šlo nám o to doťuknout divadelním způsobem některé věci. Nešlo o nějaké proklamativní dotahování původního námětu v jeho zásadních rovinách. Když ale je zmínka o zmatku, totalitě či nepodařené revoluci, pochopitelně si můžete něco domyslet.

Jedním z hlavních témat Škvoreckého románu je problém emigrace. Není pozdě hrát a uvažovat o ní po deseti letech svobody?

V první fázi emigraci zpracovávala jiná média než divadlo: třeba legislativa na jakési sociologickopolitické úrovni. První fáze byla určitě také v rovině vyřizování si účtů přes novináře či dobré historiky. Proto i po deseti letech ještě vznikají a budou vznikat - jak na poli literatury, tak divadla - díla, která se s emigrací budou vyrovnávat.

Škvorecký vám nad scénářem dal volnou ruku?

Udržujeme s ním korespondenční vztah. Petr Oslzlý ho poprvé oslovil už počátkem devadesátých let. Vyjádřil nám plnou důvěru. Ví, jakým způsobem Provázek pracuje, což mu bylo zárukou, že nevznikne divadlo, které půjde po senzacechtivých věcech.

Nebylo lákavější - jak už to udělali filmaři - vrhnout se třeba na Škvoreckého Tankový prapor? Proč právě mnohasetstránkový Příběh inženýra lidských duší?

Jsou zde zahuštěně obsaženy motivy z řady jeho předchozích knih. Nikde jinde nemá takhle pohromadě ironii, milostný příběh, nucené nasazení a to vše s pohledem na období totality u nás i na osudy emigrace - a to vše v kritickém odstupu. Smiřického panictví obecně lidské i fyzické až zde dozrává k náhledu profesora z odstupu jeho pětapadesáti let.

Škvorecký nějak doplňuje trilogii vašeho tandemu s Oslzlým, v níž předchozí díly tvořilo Hrabalovo Rozvzpomínání a Vieweghova Báječná léta pod psa?

Jde o jakési završení volné trilogie. Všechno začalo už s Hrabalem v polovině osmdesátých let, kdy jsme zvolili knihu či román jako objekt divadelní transformace. Zajímá nás pohled současných autorů mapujících peripetie české společnosti ve dvacátém století. Hrabal šel ve vzpomínkách na dětství až do dvacátých let a jeho román končí v letech padesátých. Z jakési odlehčenější polohy u Viewegha, kdy jsme chtěli zobrazit léta sedmdesátá a osmdesátá, se nyní se Škvoreckým obracíme k závažným tématům končícího století. Naše inscenace chce být i holdem dílu muže, který je jedním z našich největších žijících autorů a se svou ženou udělal pro českou literaturu obrovský kus práce. Filmy docenění Škvoreckého díla tolik nepomohly. Inscenaci věnujeme Zdeně Salivarové a její práci v exilovém torontském nakladatelství české a slovenské literatury Sixty-Eight Publishers.

Objeví se Škvorecký na premiéře?

Od počátku naší korespondenční spolupráce se na premiéru moc těšil a chystal se na ni i se ženou přijet. Ze zdravotních důvodů se však se Zdenou Salivarovou přesunuli z Toronta do tepla na Floridu, kde zůstanou až do března. O inscenaci má ovšem velký a živý zájem a co nejdříve mu pošleme videozáznam.

Režisér Ivo Krobot při zkoušce.

Režisér Ivo Krobot při zkoušce.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Lístky, prosím. Diváci zakusí předvolební manipulaci s informacemi

Záběr z premiérového uvedení imerzivního kusu Pozvání v pražské Usedlosti...

Je lepší vyčkávat? Věřit v obrat? Zasáhnout? Takové otázky kladou návštěvníkům autoři novinky „Lístky, prosím“. Už ve...

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz