Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Pomsta mocných, Kočičí hra i tajemný manžel. Dana Medřická odešla předčasně

  17:25
Když před čtyřiceti lety, 21. ledna 1983, zemřela herečka Dana Medřická, byl to předčasný odchod umělkyně ve vrcholné formě, vzpomíná týdeník 5plus2. Díky svým výkonům například v divadelní Kočičí hře či v televizních seriálech patřila k nejpopulárnějším tvářím. Jenže službu začalo vypovídat její srdce.
Dana Medřická

Dana Medřická | foto: © Česká televize

Největší kamarád? Maminka

„Žili jsme skromně, ale šťastně. Byli jsme úzce stmelená rodina – rodiče a já s bratrem.“ Tak Dana Medřická (narozená 11. července 1920) vzpomínala na své dětství, které prožívala v pražské Bubenči. Tatínek Jaroslav pracoval jako účetní, maminka Marie byla v domácnosti.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

„Byla pro mne ten nejvzácnější kamarád, vždycky ochotná ke každé legraci,“ líčila Medřická s tím, že hodně zaměstnaný, ale zároveň shovívavý otec nechával výchovu převážně na své drahé polovičce.

Když Dana jako dítě ještě předškolního věku poprvé navštívila divadlo, úplně mu propadla: „Nikdy za celý svůj život jsem nepomyslela na to, dělat něco jiného.“ V osmi letech pak už začala každou neděli hrát na prknech bubenečské sokolovny v pohádkách pro děti.

„Herec je vlastně duševní prostitut“

Ačkoliv mladičká Dana toužila po studiu herectví, otec trval na tom, že k tomu svolí až po maturitě. S podporou maminky tak alespoň chodila na herecké kurzy. Na konzervatoř nastoupila po maturitě nedlouho poté, co začala druhá světová válka. První velkou divadelní příležitost dostala v Brně, pak hrála také v Plzni a samozřejmě v Praze.

Na sklonku války se provdala za Václava Vydru, o osmnáct let staršího kolegu a člena slavného hereckého rodu. V roce 1946 se jim narodil syn Václav, ale po necelém roce zemřel. Jen pár hodin po této tragédii už Dana Medřická znovu stála na jevišti. Nebyl to projev cynismu, naopak důkaz disciplíny k divadlu a divákům. „Herec je vlastně duševní prostitut. Chodí na trh s tím, co je pro něj nejniternější a ukazuje lidem svou duši, svou radost i svou bolest,“ přemítala o hereckém údělu.

Pomsta mocných a fenomén Kočičí hry

Jednou z životních rolí byla pro Danu Medřickou Slávka v Měsíci nad řekou od Fráni Šrámka, kterou si zahrála jak v divadle, tak ve slavné filmové verzi z roku 1953. O tři roky později se jí a Václavu Vydrovi narodil další syn – opět pojmenovaný v duchu rodové tradice Václav. Později se také on stane oblíbeným a všestranným hercem. V roce 1959 nastoupila do Národního divadla, ovšem po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 vystoupila z komunistické strany, v níž podle pamětníků byla stejně jen kvůli manželovi, a pomsta mocných na sebe nenechala dlouho čekat. Filmových rolí výrazně ubylo, stejně tak paběrkovala v divadle.

Úspěch však paradoxně slavila v televizních seriálech jako Taková normální rodinka, F. L. Věk nebo Nemocnice na kraji města. Jenže právě v 70. letech přišel divadelní zázrak v podobě hlavní role v Kočičí hře. O kvalitách tohoto dramatu na hranici grotesky Istvána Örkényho tehdy mnozí pochybovali. Medřická ovšem titulní postavu Erži ztvárnila tak fascinujícím způsobem, že se dočkala víc než čtyř stovek repríz a zařadila se mezi divadelní legendy.

„Tajemný“ španělský manžel

Když v polovině roku 1979 po delší nemoci zemřel ve věku 77 let manžel paní Dany Václav Vydra, byla to pro umělkyni v jednom z jejích divácky nejvděčnějších období tvrdá rána. Žít a milovat však nepřestala, dva roky poté se provdala za 64letého španělského obchodníka Artemia Preciosa Ugarta. Jejich vztah byl tak trochu tajemstvím i pro její blízké přátele. „Věděli jsme o všem, co která z nás prožívala. Pouze jedno téma zůstalo mezi námi tabu: Danin vnitřní vztah k její poslední lásce, onomu tajemnému bohatému cizinci,“ uvedla herečka Vlasta Fabianová, která byla blízkou přítelkyní Medřické a také její svědkyní na této svatbě.

Sám Preciosa Ugarte byl veteránem španělské občanské války a osud jej pak opakovaně zavál pracovně do Československa, kde Medřickou spatřil v divadle už v roce 1960 a upoutalo jej, jak sám později uvedl, její „španělské chování na scéně a způsob řeči“. Později se seznámili a Ugarte pozval paní Danu i jejího muže do Španělska k přátelské návštěvě. Jenže než k tomu došlo, herečka ovdověla a brzy poté i pan Ugarte, což otevřelo cestu pro nový vztah.

Bolesti na prsou a pak další infarkt

Po svatbě se španělským přítelem novomanželé cestovali, avšak do Madridu se paní Dana natrvalo nepřestěhovala. Mohla by si tam přitom užívat relativně přepychového života, ale převážila láska k divadlu – ačkoliv měla s tehdejším vedením neshody – a touha být nablízku synovi Václavovi. V závěru roku 1982 jí navíc čekalo náročné natáčení filmu Konec zázraku v Budapešti.

„Každý večer volal Madrid (míněn manžel paní Dany, pozn. red.). Dlouhatánské hovory, na kterých by normální smrtelník prodělal kalhoty. Dana se vracela od telefonu vždycky velice rozrušená. Nebylo jí dobře, viděla jsem to na ní. Stěžovala si na palčivé bolesti na prsou,“ popisovala Vlasta Fabianová, která ve snímku také hrála.

Vyšetření na maďarských klinikách Medřická odmítala. Prý až doma... Jenže ani v Praze se hned k lékaři nevydala. „Za každou cenu se chtěla jít podívat do Divadla ABC, ve kterém mě ještě neviděla. Do poslední chvíle doufala, že půjde, ale pak už ji to moc bolelo. Nakonec souhlasila s tím, že místo do divadla pojede do nemocnice. Zjistili infarkt,“ vzpomínal syn Václav Vydra.

V pátek 21. ledna 1983 Dana Medřická ve věku 62 let podlehla zřejmě v pořadí už třetímu infarktu.

Autor:
  • Nejčtenější

Po penězích a sexu přijde smrt. Třetí série Bílého lotosu pozve do Thajska

V Bangkoku, Čiang Mai nebo třeba Koh Samui. To jsou hotelové možnosti, kde si své kufry tentokrát vybalí hrdinové...

Jedna z nejvýznamnějších poválečných hereček. Jana Hlaváčová slaví 85 let

Jana Hlaváčová patří k nejvýznamnějším českým herečkám poválečné éry. Pro diváky byla vždy velkým lákadlem, ať už hrála...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poetika braku. Jak se orientujete ve filmech Quentina Tarantina?

Režisér, scenárista a herec Quentin Tarantino slaví v pondělí šedesáté narozeniny. Kultovní filmař nedávno prohlásil,...

RECENZE: Kéž by Poslední oběť byla opravdu poslední v celé sérii

Premium Od Půlnoční zpovědi, která jí se stejnou dvojicí hlavních hrdinů předcházela na platformě Prima+, se Poslední oběť...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Na albu Memento Mori rozehráli Depeche Mode andělskou tryznu

Premium Do alba Memento Mori vtiskli Depeche Mode notnou dávku strachu, smutku, ale i hořkého sarkasmu. Svíravě znějící desce...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Věříme, že prezidenta Pavla tu budeme vítat pravidelně, zní z Národního divadla

Návštěva nás všechny potěšila, komentuje mluvčí Národního divadla účast Petra Pavla a jeho choti na premiéře Našich...

Ruský Gogol, nebo ukrajinský Hohol? ptá se Příručka mezinárodní zlodějiny

Jak umět ukrást zní název novinky s podtitulem Příručka mezinárodní zlodějiny, již v pátek uvede pražské divadlo...

Kostková a Háma spolu pod Žižkovskou věží. Objeví se i Čochtan Dvořák

Pátý ročník pražské divadelní přehlídky Prima Hvězdné léto pod žižkovskou věží láká na premiéru Za dveřmi kanceláří....

VIDEO: Srdeční záležitost. Lucie Bílá bude ženou v domácnosti

Annie, ženu v domácnosti, si v novém muzikálu Divadla Lucie Bílé zahraje sama šéfka pražské scény. Aranžmá nachystal...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...