Muzikálům vládnou předělávky, český divák by na původní tvorbu nepřišel

  11:56aktualizováno  11:56
Trhák, Tři oříšky pro Popelku, Jules Verne, Sherlock Holmes. Podzim na poli českého muzikálu přináší premiéry postavené na inspiraci z důvěrně známých látek.

Záběr ze zkoušek muzikálu Trhák | foto: Divadlo Broadway

Veskrze jde o to, aby se divák zasmál, dojal, možná trochu poučil, ale hlavně po celou dobu královsky bavil. To je poslední věta, kterou Hudební divadlo Karlín zakončuje pozvánku na blížící se premiéru muzikálu Legenda jménem Holmes. Tato slova by se přitom dala vztáhnout na český muzikál obecně. Obzvlášť letošní říjen, kdy se za sebou seřadily hned čtyři novinky lákající do předních pražských muzikálových prostor.

Zabít Sherlocka

Vedle zmíněného Holmese, kterého pro Karlín kompletně napsal a složil Ondřej Brzobohatý, i zbývající tři premiéry vykazují několik společných znaků. Holmes je sice smyšlený příběh, ve kterém nechává Brzobohatý spisovatele Arthura C. Doylea zabít jeho postavu, protože sláva Sherlocka Holmese přesáhla tu autorovu, ovšem i tak by se bez legendární předlohy neobešel. Podobnou adaptací je i Trhák, novinka Divadla Broadway, kterou scéna uvede 25. října. V tomto případě však jde o opravdové převedení svěrákovsko-smoljakovské filmové látky na divadelní prkna.

Záběr ze zkoušek muzikálu Doktor Ox

Záběr ze zkoušek muzikál Doktor Ox

„Samozřejmě se držíme hlavní dějové linky, zachovali jsme všechny hlášky a vtipy, ale bylo nutné převést film do divadla. Ve filmu se objevilo asi dvě stě herců, což samozřejmě v divadle nejde, takže jsme s režisérem a autorem adaptace děj trochu posunuli, dopsali nové postavy, nové gagy. Vůbec myslím, že diváci dostanou něco nového,“ slibuje producent Trháku Daniel Hádl, jehož otec Vítězslav pro původní film napsal hudbu. V podobném duchu vznikají i muzikálové Tři oříšky pro Popelku, jež do Kongresového centra na příští týden finalizuje Filip Renč.

A konečně v Divadle Hybernia měl v pátek premiéru Doktor Ox, příběh na motivy románu Julesa Verna. „Doktor Ox je poměrně neznámou novelou Julesa Verna a rozhodně nejde o adaptaci. Z předlohy jsem si vzal pouze základní nápad, který mě inspiroval k vystavění příběhu muzikálu, jenž je svým vyzněním velice současný,“ vysvětluje jeho autor a režisér Zdeněk Zelenka. „Jde tedy o zcela originální příběh. Myslím, že i pan Verne by byl překvapený, k čemu mi jeho nápad posloužil. Náš muzikál totiž vypráví o jedinci, který touží masově ovládat myšlení obyvatel. V době médií velice aktuální,“ dodává.

Fotogalerie

Adaptace filmů či literárních děl nebo alespoň silná inspirace jimi každopádně ve světě českého muzikálu vládne – opravdu by diváci na nic jiného nepřišli?

„Nepřišli. Aspoň český divák ne. To je praxí naprosto ověřený fakt. O výjimkách nevím,“ uvažuje Zelenka. „Divadelní adaptace jsou velmi oblíbené, například muzikál Tři mušketýři hrajeme již čtrnáct let. Rok máme kompletně vyprodaný muzikál s hudbou Michala Davida Muž se železnou maskou, několik let jsme hráli úspěšnou Angeliku. Zájem o vstupenky na tyto tituly je obrovský,“ připouští za Broadway mluvčí divadla Stanislav Běle.

Jeho scéna sází i na takzvané hitmuzikály. Vedle úspěšného Mýdlového prince totiž na březen chystá Kvítek mandragory, muzikál složený z písní Heleny Vondráčkové. Vzhledem k sázce na známé melodie je však otázkou, zda lze taková díla považovat za původní muzikál.

„Zcela neznámé, původní novinky se ve velkokapacitních, komerčních divadlech, která si na sebe musí vydělat, nemají šanci uplatnit. Neznám české muzikálové divadlo, které by nechalo vyvinout muzikál Kinky Boots, k takové producentské odvaze ještě český trh nedorostl,“ uzavírá režisér Zelenka.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Nezvyklý festival. Koncerty Bárty a Dyka zní ve spojení s novým cirkusem

Skupina DaeMen a představení Loser(s), Letní Letná 2014

Až do čtvrtka lze na Vyšehradě navštívit první ročník nezvyklého Open Air festivalu, který pořádá novocirkusový soubor...

Smrt mu sluší. Když Dlouhý a Halbich souzní jako Jágr s Plekancem

Michal Dlouhý a Kamil Halbich spolu hrají v novince Švandova divadla Smrt mu...

Jako v hokeji Jágr s Plekancem. „Míša je ten Džegr – v požehnaném věku stejný hračička. Ale ten tah na branku, ten tam...

VIDEO: Vlítli sem z protidivadelního. Čtvrtníček reaguje na zrušení premiéry

Petr Čtvrtníček odhaluje zákulisí zrušené premiéry

Po svém vysvětluje Petr Čtvrtníček důvody zrušení chystaného představení Děvčátka, na slovíčko v Divadle Na zábradlí....

Najdete na iDNES.cz