Česko ožívá divadelními projekty

  0:01aktualizováno  0:01
Pryč jsou časy, kdy se s posledním červnovým dnem divadla změnila na nedobytné pevnosti, které brány otevřely až se začátkem nové sezony. Podstatná část dění se však přesto stěhuje na ulici, na nádvoří hradů a do zahrad. Dominantní postavení drží Letní shakespearovské slavnosti.

Přehlídka letos nabízí novinku - Romea a Julii v režii Martina Huby - a loňského Hamleta s Jiřím Langmajerem v titulní roli. Obě představení jsou k vidění nejen na nádvoří Pražského hradu, ale také na brněnském Špilberku. Romeo a Julie se tam přestěhuje od 2. do 7. srpna.

Pražské publikum dostane na Hradě ještě návdavkem dvě letní představení: loutkovou verzi Hamleta, jak ji v angličtině připravilo Czechoslovak-American Marionette Theatre s velkými loutkami Jakuba Krejčího, liberecké divadlo F. X. Šaldy přiveze málo hranou komedii Konec dobrý, všechno dobré v režii Jana Kačera. Loutkový Hamlet je na programu po dva dny, 23. a 24. srpna, hořká komedie Konec dobrý, všechno dobré publikum pobaví následující dva večery.

Karlínské divadlo nezahálí ani v letních měsících: pro příznivce muzikálu hraje ve dvoraně Nosticova paláce Noc na Karlštejně. Hlavními hvězdami muzikálu jsou Monika Absolonová a Kateřina Brožová.

Za divadelními zážitky je však možné vyrazit nejen pod širé nebe. Studio Dva ve Švandově divadle připravilo přehlídku Léto hereckých osobností. Pod jednou střechou tak během srpna diváci v různých inscenacích uvidí například Karla Rodena, Ivanu Chýlkovou, Evu Holubovou nebo Danielu Kolářovou. Pod střechou se také odehraje valná část nejstaršího domácího divadelního festivalu, Jiráskova Hronova.

Čtyřiasedmdesátý ročník přehlídky vyhrazené nejlepším inscenacím amatérského divadla se letos koná od 7. do 14. srpna. Na závěr měsíce, od 23. do 28. srpna, se každý večer rozzáří lázeňské divadlo v Luhačovicích. V rámci zdejšího festivalu Divadelní Luhačovice vystoupí divadla z Prahy, Bratislavy, Zlína či Ostravy.

Rušno bude také na zámcích. Tradicí se stává série představení Divadla Continuo na zámku Kratochvíle. Letošní Kratochvílení se koná již poosmé od včerejška do 9. srpna. "Kratochvílení je specifické svým vznikem. Představení vzniká tři týdny a na začátku práce nemáme nic kromě hrubého konceptu," říká Pavel Šťourač z Divadla Continuo.

Letošní představení, inspirované čtyřmi živly, připravuje třicítka herců, performerů, akrobatů, kteří rozehrají zahradu a vodní příkop. Podle Šťourače nebude chybět akrobacie, létající či plovoucí objekty a živá hudba.

Milovníci barokní hudby, opery a divadla si přijdou na své na festivalu Theatrum Kuks, pořádaném na Kuksu a v jeho blízkém okolí od 26. do 29. srpna. Na diváky čekají například ukázky commedie dell'arte, bláznivé příhody předchůdce Kašpárka Hanse Wursta čili hanswurtsiády nebo hra na motivy Komenského díla Labyrint světa a ráj srdce.

Divadlo však bude překvapovat chodce i přímo na ulici. Pouličním produkcím se věnuje například plzeňský festival nazvaný přímo na Na ulici (letos od 9. do 20. srpna) nebo brněnská přehlídka Na prkně, dlažbě i trávě, jež se uskuteční na samém sklonku léta.

Autor:
  • Nejčtenější

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

RECENZE: Nejen Stárková zdobí Bowieho muzikál. Chybí však trochu odvahy

Pěvecký i herecký výkon Eriky Stárkové a vůbec hudební a pěvecké nastudování je ozdobou české verze Bowieho muzikálu...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Skvělý Vančura, čirá hravost. Putinovy agenty však forma přemohla

Kdo se do pražského prostoru Jatka78 chystá na jarní reprízu Putinových agentů, nechť dál nečte. O nejnovějším počinu...

Labutí jezero přiveze před Vánocemi moskevský soubor do Brna a Ostravy

V době adventu se v Ostravě a Brně opět představí mezinárodně uznávaný baletní soubor Royal Moscow Ballet. Letos k nám...

Najdete na iDNES.cz