Divadelní ceny Thálie mají legendy Blanka Bohdanová a Josef Zíma

  21:49aktualizováno  21:49
V pražském Národním divadle se vyhlásily výroční divadelní ceny Thálie za rok 2014. Trofeje za životní mistrovství mají Blanka Bohdanová či Josef Zíma, herečkou roku se stala Vilma Cibulková, za muzikál bodoval Tomáš Savka.

Thálie - Blanka Bohdanová | foto:  Dan Materna, MAFRA

Fotogalerie

Herečkou roku v operetě či muzikálu se stala Hana Fialová díky představení Edith a Marlene, které uvádí Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Z herců v téže kategorii zvítězil Tomáš Savka, který na stejné scéně účinkuje v muzikálu Evita. „Poprvé stát na jevišti Národního a hned s cenou, to bere dech,“ řekl někdejší účastník soutěže Superstar.

Za celoživotní mistrovství v operetě a muzikálu byl vyznamenán Josef Zíma, známý i jako zpěvák popu a dechovky. „Já vím, že se tu děkovává všem, ale na to není čas, vzpomenu jen na ty, kteří už tu nejsou,“ řekl a jmenoval Jana Wericha, Alfréda Radoka  či svou manželku Evu.

V oboru tance a baletu vyhrála Tereza Podařilová, která září v pražském Národním divadle v představení Valmont. Mezi muži si trofej odnesl  Richard Ševčík za titulní roli baletu Spartakus v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Za celoživotní mistrovství v baletu byla vyznamenána Dagmar Ledecká Šebková.

V opeře podle poroty nejlépe zpívala Ivana Veberová, a to Mařenku v Prodané nevěstě na plzeňské scéně, z mužů přesvědčil Aleš Briscein za Pád Arkuna v pražském Národním divadle. Za celou operní kariéru se dočkala pocty Zdena Kareninová, za loutkoherectví Blanka Luňáková.

Finále Thálií patřilo tradičně činohře. Ženám kralovala Vilma Cibulková za inscenaci Leni v pražském Divadle v Řeznické. „Poprvé mi stříkaly slzy, dnes jsem si to zakázala,“ přijala herečka svou druhou Thálii. Hercem roku se stal  Michal Isteník, který vévodí představení Mrtvé duše v Městském divadle Brno. 

Blanka Bohdanová (Erífila), Bořivoj Navrátil (Floriano) v inscenaci Vzbouření v...

Blanka Bohdanová (Erífila), Bořivoj Navrátil (Floriano) v inscenaci Vzbouření v blázinci (14. 10. 1966)

Cenu za celoživotní mistrovství převzala Blanka Bohdanová, která před pár dny oslavila pětaosmdesátiny. „Někdo tu řekl, že stáří je přece jen k něčemu dobré, což se tedy týká i mě,“ zahájila svou děkovnou řeč po ovacích vestoje herečka, která se na jevišti objevila již v pěti letech. Vystřídala několik scén, než roku 1966 zakotvila v Národním divadle. Vedle hraní také maluje, má cenu za celoživotní mistrovství v dabingu a Thálii za roli Fonsie v představení Džin v divadle Viola. Před kamerou stála poprvé roku 1958 v Občanu Brychovi, klíčové role měla ve filmech Romeo, Julie a tma, Odcházeti s podzimem nebo Čest a sláva, v poslední době se objevila v seriálech Hotel Herbich a Náves.

 Luděk Munzar s dcerou Bárou předali cenu pro umělce do 33 let herci Lukáši Melníkovi. Ze záznamu promluvil jako jeden ze sponzorů Herecké asociace také nedávno zesnulý Peter Kovarčík. Vyjádřil víru, že i politici jednou pochopí význam české kultury.Poprvé se během ceremoniálu živě zpívalo, hrálo a tančilo přímo na jevišti, kde se sešli také tři dosavadní prezidenti Herecké asociace: Tomáš Töpfer, Václav Postránecký a nynější Jiří Hromada.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Lístky, prosím. Diváci zakusí předvolební manipulaci s informacemi

Záběr z premiérového uvedení imerzivního kusu Pozvání v pražské Usedlosti...

Je lepší vyčkávat? Věřit v obrat? Zasáhnout? Takové otázky kladou návštěvníkům autoři novinky „Lístky, prosím“. Už ve...

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz