Thálie v březnu nebudou. Nedostatek peněz na přesun vliv nemá, říká Kepka

  8:55aktualizováno  8:55
Tradiční kaskáda oborových cen, které si zabírají víkendové vysílací časy od ledna až po duben, bude letos o jednu show ochuzena. Jak iDNES.cz potvrdil prezident Herecké asociace Ondřej Kepka, Ceny Thálie se k hercům, zpěvákům a tanečníkům v tradičním termínu na konci března nedostanou.

Alena Vránová s cenou Thálie | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Bude to na podzim,“ uvedl. „K přesunu jsme dospěli po zralé úvaze. Za prvé to bude hodnocení za klasickou divadelní sezonu a za druhé se předávání nebude tříštit se Lvy, Miss a podobně. O termíny jsme se totiž vždy prali,“ vysvětlil prezident asociace a dlouholetý režisér slavnostního večera.

Fotogalerie

Přesné datum předání zatím není známo, jasno bude nejspíše na konci února, kdy Herecká asociace chystá tiskovou konferenci. „Podzimní termín nám přijde lepší, shodují se na tom všichni od Národního divadla přes Českou televizi i Hereckou asociaci. Nastane tak největší refresh Thálie po pětadvaceti letech,“ pokračuje Kepka.

„Kalendářní rok nemá v divadelních cenách logiku, divadlo má svoji sezonu,“ dodává. Takový přesun však způsobí, že letos budou poroty nuceny hodnotit herecké výkony dokonce za rok a půl. „S tím se nedá nic dělat. Další ceny však už budou vždy za sezonu. Konkrétně tedy od června do května, protože červnové premiéry jsou jinak pro hodnotící poroty nestihnutelné,“ vysvětluje Kepka. Letní premiéry tedy každý rok spadnou až do další sezony.

Logicky se tedy posune i termín vyhlášení nominací, letos budou odhaleny v září.

O peníze nejde

Kepka vylučuje spekulace, že by za posunem cen stála finanční tíseň. „Že nejsou peníze na Thálie, je bohužel pravda. Ale peníze by nebyly v březnu ani v říjnu, přesun nám nijak nepomůže. Nastal by, i kdyby peníze byly,“ ujišťuje.

„Bohužel jsou vůči nám skoupé státní instituce. Stále nepochopily, že Thálie jsou nejprestižnější a nejobsáhlejší divadelní ceny. Žádné jiné adekvátní nejsou,“ upozorňuje prezident Herecké asociace, která ceny každoročně organizuje. 

„Veřejnost si myslí, že jsme na úrovni státních cen a sponzoři se ptají, kolik nám dává ministerstvo, Praha a kraje. A když řekneme, že nic, tak nechápou,“ hlásí. Ceny Thálie přišly o hlavního marketingového partnera firmu Czech Teleaxis a nového se jim dosud najít nepodařilo, takže Kepka nemůže zaručit, že předávání bude ve stejném duchu, jak předchozí ročníky.

„Každopádně Thálie budou,“ ujišťuje. „Výhoda je, že se dají udělit i v kavárně. Nikde není řečeno, že to musí být show v Národním divadle v živém přenosu. Provoz porot snad ufinancujeme a sošky máme,“ dodává.

Ceny Thálie uděluje Herecká asociace od roku 1993. Loni předala celkem šestnáct sošek, vedle mužských a ženských kategorií v činohře, opeře, muzikálu a baletu dostávají cenu i oborové legendy. Asociace dále předává cenu za přínos loutkoherectví, činoherci do 33 let, zvláštní cenu Kolegia a nově cenu za šíření divadelního umění.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Vstupte do Kouzelné země. Na první scéně poprvé zahrají Jáchyma Topola

Záběr z představení Kouzelná země

Příběh země, v níž je možné úplně všechno, slibuje pražské Národní divadlo v nejnovější premiéře nazvané Kouzelná země....

Na partičku neškodných školaček zvou diváky až od patnácti let

Záběr z příprav představení Sopranistky

Pamatujete si na svůj první zásadní školní mejdan? Na mejdan, po kterém jste věřili a doufali, že už budete konečně...

Činoherák, Švanďák, Provázek. Kam noví šéfové nasměrují tradiční scény

Herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol v pořadu iDNES.cz Rozstřel

Tři výrazné divadelní scény, tři noví umělečtí šéfové. Brněnská Husa na provázku, pražské Švandovo divadlo i Činoherní...

Najdete na iDNES.cz