Thálie v březnu nebudou. Nedostatek peněz na přesun vliv nemá, říká Kepka

  8:55aktualizováno  8:55
Tradiční kaskáda oborových cen, které si zabírají víkendové vysílací časy od ledna až po duben, bude letos o jednu show ochuzena. Jak iDNES.cz potvrdil prezident Herecké asociace Ondřej Kepka, Ceny Thálie se k hercům, zpěvákům a tanečníkům v tradičním termínu na konci března nedostanou.

Alena Vránová s cenou Thálie | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Bude to na podzim,“ uvedl. „K přesunu jsme dospěli po zralé úvaze. Za prvé to bude hodnocení za klasickou divadelní sezonu a za druhé se předávání nebude tříštit se Lvy, Miss a podobně. O termíny jsme se totiž vždy prali,“ vysvětlil prezident asociace a dlouholetý režisér slavnostního večera.

Fotogalerie

Přesné datum předání zatím není známo, jasno bude nejspíše na konci února, kdy Herecká asociace chystá tiskovou konferenci. „Podzimní termín nám přijde lepší, shodují se na tom všichni od Národního divadla přes Českou televizi i Hereckou asociaci. Nastane tak největší refresh Thálie po pětadvaceti letech,“ pokračuje Kepka.

„Kalendářní rok nemá v divadelních cenách logiku, divadlo má svoji sezonu,“ dodává. Takový přesun však způsobí, že letos budou poroty nuceny hodnotit herecké výkony dokonce za rok a půl. „S tím se nedá nic dělat. Další ceny však už budou vždy za sezonu. Konkrétně tedy od června do května, protože červnové premiéry jsou jinak pro hodnotící poroty nestihnutelné,“ vysvětluje Kepka. Letní premiéry tedy každý rok spadnou až do další sezony.

Logicky se tedy posune i termín vyhlášení nominací, letos budou odhaleny v září.

O peníze nejde

Kepka vylučuje spekulace, že by za posunem cen stála finanční tíseň. „Že nejsou peníze na Thálie, je bohužel pravda. Ale peníze by nebyly v březnu ani v říjnu, přesun nám nijak nepomůže. Nastal by, i kdyby peníze byly,“ ujišťuje.

„Bohužel jsou vůči nám skoupé státní instituce. Stále nepochopily, že Thálie jsou nejprestižnější a nejobsáhlejší divadelní ceny. Žádné jiné adekvátní nejsou,“ upozorňuje prezident Herecké asociace, která ceny každoročně organizuje. 

„Veřejnost si myslí, že jsme na úrovni státních cen a sponzoři se ptají, kolik nám dává ministerstvo, Praha a kraje. A když řekneme, že nic, tak nechápou,“ hlásí. Ceny Thálie přišly o hlavního marketingového partnera firmu Czech Teleaxis a nového se jim dosud najít nepodařilo, takže Kepka nemůže zaručit, že předávání bude ve stejném duchu, jak předchozí ročníky.

„Každopádně Thálie budou,“ ujišťuje. „Výhoda je, že se dají udělit i v kavárně. Nikde není řečeno, že to musí být show v Národním divadle v živém přenosu. Provoz porot snad ufinancujeme a sošky máme,“ dodává.

Ceny Thálie uděluje Herecká asociace od roku 1993. Loni předala celkem šestnáct sošek, vedle mužských a ženských kategorií v činohře, opeře, muzikálu a baletu dostávají cenu i oborové legendy. Asociace dále předává cenu za přínos loutkoherectví, činoherci do 33 let, zvláštní cenu Kolegia a nově cenu za šíření divadelního umění.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

Komparz ve filmech? Smoljak obsazoval rodinu, Václav Klaus Svěráka odmítl

Fotografie z natáčení snímku Vrchní, prchni. Scénu, kdy vrchní kasíruje známé...

Pro filmová ocenění si obvykle chodí herci v hlavních a vedlejších rolích. Ale bylo by chybou přehlížet i titěrné role...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Další z rubriky

Dojde na mluvící opice i Gandalfa, slibuje Eddie Izzard před pražskou show

Britský komik Eddie Izzard

Úsvit dějin, velký třesk, ale třeba i mluvící opice slibuje v pražské show britský komik Eddie Izzard, o kterém se...

RECENZE: Kýč i panenka Marie. Takového Fausta si Palmovka může dovolit

Záběr Fausta v nastudování Jana Klaty v Divadle pod Palmovkou

Druhá spolupráce polského režiséra Jana Klaty s pražským souborem není takovou událostí jako Něco za něco. Klatovo...

Hybernia chystá Tarzana s hity Phila Collinse, herce schvalují v Disney

Muzikál Tarzan

Pražské Divadlo Hybernia připravuje na říjen muzikál Tarzan. Licence na jeden z nejúspěšnějších muzikálů světa má...

Najdete na iDNES.cz