Ceny Alfréda Radoka posbírali Vojcek, Goebbels a Dyk

  18:54aktualizováno  18:54
Již potřetí se Divadlem roku podle Cen Alfréda Radoka, letos udělovaných již poosmnácté, stalo Pražské komorní divadlo (PKD). Titul Inscenace roku 2009 získal Büchnerův Vojcek, jak ho na jevišti pražského Divadla na Vinohradech nastudoval režisér Daniel Špinar. Talentem roku je Vojtěch Dyk.

Talentem roku je podle Cen Afréda Radoka herec a zpěvák Vojtěch Dyk. Ten převzal ocenění z rukou spisovatele Jiřího Stránského. | foto: Jan TřeštíkČTK

Záznam

Ceny, o nichž rozhodli kritici v anketě časopisu Svět a divadlo, byly předány v sobotu odpoledne v pražském Kolowratu. Záznam odvysílá Česká televize 6. března na programu ČT2.

"Je to důkaz toho, že celé naše počínání má smysl," uvedl umělecký šéf Divadla roku 2009 David Jařab. Váží si toho, že odborná veřejnost přijímá směřování této scény včetně její dramaturgie.

Soubor PKD, odměněný Radokovou cenou i před dvěma lety za Pařízkovu inscenaci Kafkova Procesu a působící na jevišti Divadla Komedie, zvažoval koncem minulého roku další existenci. Po rozhodnutí pražského zastupitelstva o víceletých kulturních grantech totiž bojuje s financemi a musí citelně měnit původně plánovaný program.

Dalším aktuálním uznáním práce jeho členů byla dnes Radokova cena za herectví pro Martina Pechláta, který vytvořil jednu z titulních rolí v inscenaci Goebbels/Baarová. Pechlát má za ni naději i na Cenu Thálie.

Goebbels / Baarová. Snímek z představení pražského Divadla Komedie, premiéra 4. září 2009. Martin Pechlát jako Joseph Goebbels.

Goebbels / Baarová. Snímek z představení pražského Divadla Komedie, premiéra 4. září 2009. Martin Pechlát jako Joseph Goebbels.

Ceny Alfréda Radoka za rok 2009 - Martin Pechlát

Ceny Alfréda Radoka za rok 2009 - Martin Pechlát

Daniel Špinar převzal ocenění za Inscenaci roku z rukou ministra kultury Václava Riedlbaucha. "Kdo chcete vidět posledního Vojcka, přijďte na Vinohrady koncem dubna," vzkázal divákům režisér, jemuž s koncem sezony končí smlouva na vinohradské scéně (recenzi Vojcka čtěte ZDE).

"Pro mě osobně žádná zásadnější změna nenastane; kromě toho, že budu svobodnější," řekl Špinar, který prý má práce na rok a půl dopředu a "volná noha" mu vyhovuje.

Ocenění za ženský herecký výkon převzala Kateřina Burianová za roli Violety Westonové ve hře Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů v Národním divadle v Praze. Za vytvoření této náročné postavy získala Burianová loni na podzim Cenu Sazky a Divadelních novin. I její jméno figuruje v nominacích na Thálii; tato ocenění budou předána v sobotu 20. března.

"Tři měsíce zkoušek s režisérem Michalem Dočekalem znamenaly jedny z mých nejlepších hereckých chvil," podotkla herečka.

Z inscenace Srpen v zemi indiánů

Z inscenace Srpen v zemi indiánů

Ceny Alfréda Radoka za rok 2009 - Kateřina Burianová

Ceny Alfréda Radoka za rok 2009 - Kateřina Burianová

Českou hrou roku se stalo Náměstí bratří Mašínů Davida Drábka, které mělo v autorově režii premiéru v královéhradeckém Klicperově divadle.

Radokovou výroční cenou za scénografii byl poctěn Tom Schenk za scénu k Brittenově opeře Smrt v Benátkách na jevišti Státní opery Praha. Ocenění za hudbu patří Vítu Zouharovi, který je podepsán pod Pitínského inscenací Radúze a Mahuleny v Národním divadle v Praze. Talentem roku byl vyhlášen herec a zpěvák Vojtěch Dyk, nominovaný s kolegy i za hudbu k inscenaci La Putyka.

La Putyka - z velikonoční zkoušky

Vojtěch Dyk (vpravo), oceněný jako Talent roku, byl nominovaný i s kolegy Jakubem Prachařem a Janem Maxiánem za hudbu k představení La Putyka. (Foto z velikonoční zkoušky)

Přímo z Kolowratu se chystal na generální zkoušku projektu Kultovní představení s kamarády Jakubem Prachařem a režiséry Martinem Kukučkou a Tomášem Trpišovským (Skutr). "Je to jakýsi zvukově-herecký výzkum, který se snad po další práci změní v inscenaci," řekl.

Součástí podvečera, jehož moderátorem byl herec ústeckého Činoherního studia a divadelního spolku Kašpar Marek Němec, bylo vyhlášení výsledků soutěže Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka o nejlepší původní divadelní hru. Porota posoudila pět desítek textů, z nichž čtyři přišly ze Slovenska.

První cenu neudělila, dvě další přiznala Tomáši Vůjtkovi za text s názvem S nadějí, i bez ní a Noci moudrých mužů Jiřího Homoly. Ten navíc získal cenu Českého rozhlasu 3 - Vltava; tato stanice odvysílá rozhlasovou verzi jeho textu.

Radok a Nová scéna ND

Novinkou 18. ročníku výročních cen Alfréda Radoka je spolupráce s Novou scénou Národního divadla. Tři hry nastudují režiséři Hana Burešová, Martin Porubjak a Martin Čičvák a uvedou je tam 8. března na Noci českých a slovenských dramatiků.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

Na partičku neškodných školaček zvou diváky až od patnácti let

Záběr z příprav představení Sopranistky

Pamatujete si na svůj první zásadní školní mejdan? Na mejdan, po kterém jste věřili a doufali, že už budete konečně...

Vstupte do Kouzelné země. Na první scéně poprvé zahrají Jáchyma Topola

Záběr z představení Kouzelná země

Příběh země, v níž je možné úplně všechno, slibuje pražské Národní divadlo v nejnovější premiéře nazvané Kouzelná země....

RECENZE: Playboy Galileo vrátil muzikálového diváka o patnáct let zpět

Janek Ledecký v titulní roli obnoveného muzikálu Galileo

Muzikál Galileo nabízí návrat do období vrcholné renesance. Ovšem nejen to, obnovená premiéra patnáct let starého díla...

Najdete na iDNES.cz