Carla del Ponte je jako šavlozubý tygr

  2:00aktualizováno  2:00
Gestapačka. Děvka. Neřízená střela. Ztělesněná tvrdohlavost. Pro Carlu del Ponte, hlavní žalobkyni Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, mají její protivníci i novináři různá jména.

Divadelní hra Carla del Ponte - Fotografie z divadelní hry Carla del Ponte v Divadle v 7 a půl (2007) | foto: Carlu del Ponte,

Teď o ní existuje i divadelní hra, jež nese její jméno. Napsali ji tvůrci z brněnského Divadla v 7 a půl: dramaturgyně Vendula Borůvková a Simona Polanská a režisér Matěj T. Růžička. Hru uvádí soubor, který momentálně hledá v Brně novou střechu nad hlavou, zatím v pražském Divadle v Celetné.

"Vždycky jsem stála na straně bitých a utlačovaných. Nebylo to racionální rozhodnutí - byly to sny a na ty nemáme žádný vliv. Stála jsem na správné straně, protože je to má přirozenost. Nikdy se nesnížím k zločinu, nikdy se nepřidám na stranu zla," říká v úvodu postava Carly, která ve hře zápasí nejen s arogancí Slobodana Miloševiče a jeho ženy Mirjany či s agresivitou Arkana, vůdce srbské dobrovolnické armády, ale také s vlastními pochybnostmi.

Neslunit se na hrobech!
"Úplně na začátku byl článek v magazínu MF DNES a Matějův nápad, že o téhle ženě, zarputilé jak šavlozubý tygr a objektu nenávisti několika vlád, mafií a prezidentů, chce udělat představení. Takže více než o konfliktu v Jugoslávii a soudních procesech v Haagu je Carla del Ponte dramatem odhodlání angažovat se, být spravedlivý až sebevražedně, stát na straně, která vítězí často jen morálně. A témat, která nás v kauze bývalé Jugoslávie nejvíce fascinovala, je samozřejmě moc, ať už jde o politická rozhodnutí Miloševiče nebo Karadžiče, nebo o jednotlivé popravy bezejmenných bezejmennými," říká Vendula Borůvková, která má na hře největší autorský podíl.

Režiséra Růžičku udivuje fakt, že domácí divadelní scéna nijak krvavý konflikt v bývalé Jugoslávii nezpracovala. "Drama, které se nedávno odehrávalo za humny a odehrává se dodnes. Na dovolenku do Jugošky, proč ne? Ale uvědomuje si někdo, že se sluní na hrobech žen a dětí? Myslím, že del Ponte si to uvědomuje do morku kostí," míní Růžička.

V textu hry se objevují i autentické věty Miloševiče nebo Carly del Ponte. "Snažili jsme se respektovat nejen reálie konfliktu v Jugoslávii, ale i charaktery a slovník jeho aktérů, ať už politiků či bezejmenných obětí. Zcela autentické jsou proto použité básně Radovana Karadžiče, které jsem si našla na internetu v anglických překladech," popisuje Vendula Borůvková.

České divadlo jako by se v posledních několika letech rozpomnělo na nepříjemná "témata svědomí". Po projektu Perzekuce, který zachytil drastické poválečné vyrovnání Čechů se sudetskými Němci nebo proces s Miladou Horákovou, přišlo právě Divadlo v 7 a půl s textem o Janu Palachovi. Ve stejné linii nyní pokračuje s Carlou del Ponte.

Mezi Palachem a žalobkyní del Ponte je spojnice. Palach i prokurátorka z Haagu vyjadřují přesvědčení, že zlu je třeba se aktivně postavit. "Zajímá mě okamžik, od kterého si člověk uvědomí, že se děje něco tak zásadně nemorálního a špatného, že nevystoupit proti tomu znamená stát se když ne spolupachatelem, tak spoluviníkem. Zajímá mě ta hranice svědomí, kterou člověk zatlačuje stále hlouběji k relativismu a lhostejnosti. Palach i Carla jsou hrdinové, protože proti zlu bojují," říká
Borůvková.

A režisér Růžička dodává: "Osobně obdivuji všechny, kteří se z přesvědčení dokázali postavit většině bez ohledu na osobní ohrožení. Všechny Gabčíky, Kubiše, Palachy a dnes i del Ponte."

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Osudety. Dokud to jde, naslouchejme těm, kteří mají co vyprávět

Záběry z rodinného archivu Miřenky Čechové využité v představení Osudety

Jak divák sestupuje po schodech, odpočítávají se zpětně pomyslně i roky letopočtu. V podzemí jedné z budov nového...

Operní odboráři hrozí stávkou, chtějí hlavu ředitele Národního divadla

Ředitel Národního divadla Jan Burian (25. září 2018)

Nespokojenost v operách Národního divadla se stupňuje. Odborové organizace vyhlásily stávkovou pohotovost, jejich...

Lístky, prosím. Diváci zakusí předvolební manipulaci s informacemi

Záběr z premiérového uvedení imerzivního kusu Pozvání v pražské Usedlosti...

Je lepší vyčkávat? Věřit v obrat? Zasáhnout? Takové otázky kladou návštěvníkům autoři novinky „Lístky, prosím“. Už ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz