Carla del Ponte je jako šavlozubý tygr

  2:00aktualizováno  2:00
Gestapačka. Děvka. Neřízená střela. Ztělesněná tvrdohlavost. Pro Carlu del Ponte, hlavní žalobkyni Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, mají její protivníci i novináři různá jména.

Divadelní hra Carla del Ponte - Fotografie z divadelní hry Carla del Ponte v Divadle v 7 a půl (2007) | foto: Carlu del Ponte,

Teď o ní existuje i divadelní hra, jež nese její jméno. Napsali ji tvůrci z brněnského Divadla v 7 a půl: dramaturgyně Vendula Borůvková a Simona Polanská a režisér Matěj T. Růžička. Hru uvádí soubor, který momentálně hledá v Brně novou střechu nad hlavou, zatím v pražském Divadle v Celetné.

"Vždycky jsem stála na straně bitých a utlačovaných. Nebylo to racionální rozhodnutí - byly to sny a na ty nemáme žádný vliv. Stála jsem na správné straně, protože je to má přirozenost. Nikdy se nesnížím k zločinu, nikdy se nepřidám na stranu zla," říká v úvodu postava Carly, která ve hře zápasí nejen s arogancí Slobodana Miloševiče a jeho ženy Mirjany či s agresivitou Arkana, vůdce srbské dobrovolnické armády, ale také s vlastními pochybnostmi.

Neslunit se na hrobech!
"Úplně na začátku byl článek v magazínu MF DNES a Matějův nápad, že o téhle ženě, zarputilé jak šavlozubý tygr a objektu nenávisti několika vlád, mafií a prezidentů, chce udělat představení. Takže více než o konfliktu v Jugoslávii a soudních procesech v Haagu je Carla del Ponte dramatem odhodlání angažovat se, být spravedlivý až sebevražedně, stát na straně, která vítězí často jen morálně. A témat, která nás v kauze bývalé Jugoslávie nejvíce fascinovala, je samozřejmě moc, ať už jde o politická rozhodnutí Miloševiče nebo Karadžiče, nebo o jednotlivé popravy bezejmenných bezejmennými," říká Vendula Borůvková, která má na hře největší autorský podíl.

Režiséra Růžičku udivuje fakt, že domácí divadelní scéna nijak krvavý konflikt v bývalé Jugoslávii nezpracovala. "Drama, které se nedávno odehrávalo za humny a odehrává se dodnes. Na dovolenku do Jugošky, proč ne? Ale uvědomuje si někdo, že se sluní na hrobech žen a dětí? Myslím, že del Ponte si to uvědomuje do morku kostí," míní Růžička.

V textu hry se objevují i autentické věty Miloševiče nebo Carly del Ponte. "Snažili jsme se respektovat nejen reálie konfliktu v Jugoslávii, ale i charaktery a slovník jeho aktérů, ať už politiků či bezejmenných obětí. Zcela autentické jsou proto použité básně Radovana Karadžiče, které jsem si našla na internetu v anglických překladech," popisuje Vendula Borůvková.

České divadlo jako by se v posledních několika letech rozpomnělo na nepříjemná "témata svědomí". Po projektu Perzekuce, který zachytil drastické poválečné vyrovnání Čechů se sudetskými Němci nebo proces s Miladou Horákovou, přišlo právě Divadlo v 7 a půl s textem o Janu Palachovi. Ve stejné linii nyní pokračuje s Carlou del Ponte.

Mezi Palachem a žalobkyní del Ponte je spojnice. Palach i prokurátorka z Haagu vyjadřují přesvědčení, že zlu je třeba se aktivně postavit. "Zajímá mě okamžik, od kterého si člověk uvědomí, že se děje něco tak zásadně nemorálního a špatného, že nevystoupit proti tomu znamená stát se když ne spolupachatelem, tak spoluviníkem. Zajímá mě ta hranice svědomí, kterou člověk zatlačuje stále hlouběji k relativismu a lhostejnosti. Palach i Carla jsou hrdinové, protože proti zlu bojují," říká
Borůvková.

A režisér Růžička dodává: "Osobně obdivuji všechny, kteří se z přesvědčení dokázali postavit většině bez ohledu na osobní ohrožení. Všechny Gabčíky, Kubiše, Palachy a dnes i del Ponte."

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

O smrti a neřestech, tedy pro dospělé, varují loutky vyrobené podle soch

Příprava marionet podle Braunových soch pro představení Jedem s medem

Představení není primárně určeno dětem! Jasná informace doprovází nejnovější loutkové představení souboru Geisslers...

Zemřel brněnský herec a režisér František Derfler, signatář Charty 77

František Derfler, portrét z 80. let.

V sobotu odpoledne zemřel sedmasedmdesátiletý František Derfler, herec, režisér, pedagog a dlouholetý principál Divadla...

Burleska funguje, ale striptýz bych sem nevozil, říká ředitel Letní Letné

Ředitel a zakladatel festivalu Letní Letná Jiří Turek (5. srpna 2019)

Už se od nás inspirují i v zahraničí, ale učíme se pořád, říká před zahájením 16. ročníku novocirkusového festivalu...

Najdete na iDNES.cz