Jak to bylo s myšokem v Národním muzeu, rád prozradí Cabaret Calembour

  10:55aktualizováno  10:55
Všechno nejlepší. Tak se jmenuje kniha, která shrnuje dosavadní tvorbu Cabaretu Calembour. Uskupení okolo Igora Orozoviče, Milana Šotka a Jiřího Suchého z Tábora tuto sezonu slaví deset let od založení.

Milan Šotek, Igor Orozovič a Jiří Suchý z Tábora jako Cabaret Calembour | foto: Agáta Dolejší

V divadle loutkovém / Všechno se může stát / Z žáby je princezna / Stařec je náhle mlád / Dřevěným figurkám / Všechno se podaří / Jen jedno nemohou – / Pohnout se ve tváři. Těmito slovy začíná píseň Marioneta, smutný příběh o kašpárkovi, který se nemohl smát. Když ji Igor Orozovič dozpívává a dohrává, začínají z jeho piana odlétávat hobliny. „Tys do toho teda řezal,“ pronese kolega Milan Šotek. „A vyřezal – ejhle Kašpárek,“ vytáhne Orozovič loutku z piana.

Fotogalerie

Krátkými skeči s podobným, někdy jemným, jinde výrazně ostřejším humorem oplývá činnost Cabaretu Calembour, kam vedle dvou zmíněných patří ještě herec Jiří Suchý z Tábora. Základní trio doplňuje ještě Lucie Polišenská, Kristýna Farag a Orchestr Calambour.

Trojice své uskupení založila už na studiích v roce 2008 a k jejich desátému výročí vydalo s koncem loňském roku nakladatelství Paseka soubor Všechno nejlepší. Kniha kompletně shrnuje dosavadní tvorbu souboru. Vedle jejího vydání čeká fanoušky v jubilejní sezoně mimo jiné ještě koncert v pražské Malostranské besedě (25. ledna), výstava grafik a hlavně premiéra nového představení (29. dubna).

Jak to bylo s plejtvákem

Cabaret Calembour tvorbou navazuje na naši tradici malých forem – Osvobozené divadlo, Semafor, ale i Cimrmany. Část představení vyplňuje písněmi a krátkými skeči, část aktovkou, aby si „i činohra přišla na své“. Diváci se třeba dočkají pravdivého příběhu Věstonické venuše, dozvědí se, jak to ve skutečnosti bylo s kostrou plejtváka myšoka v Národním muzeu, či třeba okusí ukázku z Maryši v broadwayském střihu.

Kabaret nabízí zatím šest večerních představení, jež oplývají písněmi a humorem postaveném převážně na slovních hříčkách. To se ostatně odráží už v názvu souboru – kalambúr je označení pro větu nebo sousloví různých významů.

Trojice třicátníků spolu donedávna působila v činohře pražského Národního divadla (Orozovič a Suchý jsou členy hereckého souboru, Šotek byl do konce roku dramaturgem; od ledna nastupuje jako umělecký šéf Národního divadla Brno).

V knize se často píše, že všichni tři jen tak „kvidoulí“. Co že to znamená, si čtenář bude muset zjistit až na představení. Soubor dlouhodobě hostuje v půdním prostoru pražského Divadla pod Palmovkou, ovšem vyráží i na zájezdy mimo hlavní město.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

RECENZE: Škoda, že Zach s Horváthovou neprolamují von Trierovy vlny sami

Záběr z divadelní adaptace Prolomit vlny

Roman Zach a Petra Horváthová herecky táhnou divadelní adaptaci Prolomit vlny, kterou uvádějí v pražské La Fabrice.

Budeme hrát, co je nám nejbližší. Suchý připomene české století písněmi

Jitka Molavcová a Jiří Suchý na zkouškách kusu Začalo do Vestpocketkou

ČSR a Tři králové. Pod tímto názvem připravilo na neděli pražské divadlo Semafor speciální komponovaný pořad. „Je to...

Jan Onder si Ypsilonku zamiloval. Po Astairovi tu chystá Slečnu Nituš

Záběr ze zkoušek Utíkejte, slečno Nituš!

Jednou z tváří současné tvorby Studia Ypsilon, které právě slaví pětapadesát let, se stal tanečník a choreograf Jan...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz