Z představení Kincugi aneb Věř si, čemu chceš | foto: BuranTeatr

BuranTeatr přiveze tanec, Bernharda i apokalypsu plnou humoru

  • 0
Rabbuni. Divadelník. Kincugi aneb Věř si, čemu chceš. Tři představení letos přiveze brněnský soubor BuranTeatr do Prahy v rámci svého tradičního hostování v Divadle v Celetné. Letos bude možné na „Burany“ dorazit v rozmezí 3. až 5. srpna, kdy každý večer uvedou jednu ze tří zmíněných novinek.

Rabbuni je sólová performance, která vznikla koprodukcí mezi brněnským divadlem a pražským Spolkem Z druhé strany. „Jde o pohybovětaneční autorský projekt performerky a autorky celého konceptu Silvie Kudelové. Tématem minimalistické, avšak vizuálně i akusticky velmi působivé a intenzivní performance je cesta od oddělenosti a cizosti ke splynutí se společenstvím v symbiotickou jednotu,“ popisuje za BuranTeatr Dagmar Husárová. 

Kus měl v Brně první premiéru 7. března, druhá je plánována až na 17. října.

Experiment druhý den vystřídá moderní klasika. Bude jí nastudování šestatřicet let staré hry Thomase Bernharda Divadelník. „Hořkou grotesku o stárnoucím herci státní scény si pro diváky připravil režijnědramaturgický tandem ‚buranských‘ otců zakladatelů Michal Zetel a Jan Šotkovský,“ přibližuje Husárová. V hlavní roli věčně nespokojeného divadelníka a principála kočovné divadelní společnosti Bruscona se představí Roman Groszmann.

„Inscenace hovoří o hercích, malosti, maloměšťáctví, kritice společnosti, hledání smyslu života a touze po velkém uměleckém výkonu,“ láká ještě mluvčí scény. Divadelníka uvádí BuranTeatr sice už od června, avšak oficiální premiéry se dočká až 11. září.

Třetí večer je vyhrazen červnové novince mladé režisérky Terezy Říhové. Kincugi aneb Věř si, čemu chceš popisuje soubor jako aktuální dystopické (ko)mediální leporelo.

„Společně nás dovede až na konec přešlechtěné civilizace. Nezastavitelnou apokalypsu už totiž nikdo nezvrátí, a tak zbývá jediné – pořádně a s humorem si poslední dny užít,“ popisuje Husárová. Novinka, která se zaobírá i jevem fake news, vznikla na základě textu brněnského autora Patrika Bouška.