Brněnský Pepek námořník zve do divadla celou rodinu

  18:57aktualizováno  18:57
Nová inscenace brněnského Loutkového divadla Radost bude vonět špenátem, kypět svalnatými pažemi a vonět dýmkou. Už v sobotu večer se tam poprvé představí svalnatý Pepek a jeho přátelé. Nové rodinné představení má premiéru v 19:00.

Nejslavnější jedlík špenátu, Pepek námořník, je hrdinou nové inscenace Loutkového divadla Radost v Brně. - Herec Jiří M. Valůšek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Kombinujeme činoherní divadlo, práci s loutkou a divadlo černé, závěr představení tvoří projekce animovaného filmu s Pepkem námořníkem," uvedl autor a režisér Vlastimil Peška.

pepek námořník

Slavný námořník Pepek se poprvé objevil v lednu 1929 jako jedna z postav populárních komiksů v newyorském listě Evening Journal. O jeho slávu se ale nejvíce zasloužily kreslené filmové grotesky natáčené ve třicátých letech.
V roce 1938 v USA dokonce nahradil na postu nejpopulárnější kreslené postavy myšáka Mickeyho.

Dodává, že jde o rodinné představení pro malé i velké. Přítomní bez rozdílu věku by se měli především bavit. Peškův scénář se vrací ke vzniku kresleného filmu. "Výsledek by měl vonět atmosférou 30. let," uvedl Peška.

Kromě zábavy, humoru a písniček slibují divadelníci právě příběh o vzniku kresleného filmu a zrození jedné z nejznámějších postaviček animovaných grotesek.

Pepek jako encyklopedie třicátých let 20. století

Zároveň je inscenace podle Pešky jakýmsi encyklopedickým heslem, které zábavnou formou představuje dobové souvislosti. Mluví se tady o událostech, které ve třicátých letech hýbaly světem, ať je to lživá komunistická propaganda v Rusku, nebo nástup fašismu v Německu.

"Nebudou samozřejmě chybět Pepkovy souboje o přízeň milované dívky Olivie," ubezpečuje Peška, který využívá různé typy loutek vyjma klasických marionet. Podle principála jsou totiž tradiční loutky na provázcích pomalé a retardovaly by rychle odsýpající děj.

Nejslavnější jedlík špenátu, Pepek námořník, je hrdinou nové inscenace Loutkového divadla Radost v Brně.Nejslavnější jedlík špenátu, Pepek námořník, je hrdinou nové inscenace Loutkového divadla Radost v Brně.Nejslavnější jedlík špenátu, Pepek námořník, je hrdinou nové inscenace Loutkového divadla Radost v Brně.

Texty písní k inscenaci napsal Jaroslav Wykrent, autorem hudby je Peška a Samuel Lerner. Výpravu včetně loutek navrhla Michaela Savovová. V roli Pepka se představí Jiří Valůšek, padoucha Bluta hraje Milan Potůček. Pepkovu dívku Olivii ztělesní Kateřina Höferová. V inscenaci se dále objeví synové pana Bluta nazvaní Blutouš a Blutánek, ale i postava, která se prý stala předlohou pro legendárního hrdinu.

Kreslíř Elzie Segar se totiž při malování Pepka údajně inspiroval skutečnou postavou siláka z Texasu. O jeho zálibě ve špenátu prý kolovaly legendy a fajfku neodkládal ani v koupelně.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

RECENZE: A do pyžam! Nohovi s Langmajerem ostatní jen přihrávají

Lucie Zedníčková a Libor Jeník v představení A do pyžam!

Letní scéna Harfa to avizuje už v anotaci: „Jedna z nejúspěšnějších komedií známého autora Marca Camolettiho si neklade...

Nestojí o to, abych jim psal scénář pro Streepovou, říká Peter Quilter

Britský dramatik Peter Quilter na návštěvě v Divadle Ungelt

Jeho jméno je spjato s populárními životopisnými hrami, podle kterých vznikly snímky s Meryl Streepovou i Renée...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz