Bratr spánku křtí nový sál Švandova divadla a loučí se s Gombárem

  10:59aktualizováno  10:59
Možná byl talentovanější než Mozart, narodil se však na špatném místě. Příběh o nesmírně hudebně nadaném Johanesovi Eliasi Alderovi, který vyrůstá v zapadlé alpské vesničce, nazvaný Bratr spánku se v sobotu dočká premiéry v pražském Švandově divadle.

Záběr ze zkoušek inscenace Bratr spánku | foto: Alena Hrbková

Knižní bestseller sepsal rakouský spisovatel Robert Schneider, pro Švandovo divadlo jeho dramatizaci připravila spisovatelka Kateřina Tučková. „Systematicky jsme v posledních letech oslovovali současné spisovatele, aby se pokusili o dramatizaci nějakého literárního díla nebo přímo pro nás napsali hru. Moc jsem stál o to, aby se nám podařilo oslovit i Tučkovou,“ vysvětluje režisér kusu Dodo Gombár. 

„Její tvorba mne baví a obohacuje. Taky ji mám moc rád lidsky, cítím k ní respekt. A spolu s dramaturgyní Martinou Kinskou jsme mysleli, že zrovna svět a emoce Bratra spánku by ji mohly zaujmout,“ dodává.

Smrt, nebo láska?

Proč se kniha a inscenace jmenuje právě Bratr spánku? „Myslím, že k pochopení je v románu dost indicií a návnad. Je bratrem spánku smrt, nebo láska? Anebo smrtící láska, co nezná hranic?“ nechce Gombár divákovi příliš prozradit. Drama mladíka, který se rozhodne, že pro svůj cit k milované dívce už nikdy neusne, je totiž i příběhem velké náklonnosti. 

Fotogalerie

V hlavní roli se předvede herec Jacob Erftemeijer, který zároveň pro představení přichystal hudbu. „Na hudbě jsem spolupracoval s Kryštofem Blabla, který pochází z varhanické rodiny a sám studuje zvuk na FAMU. Hledali jsme nějaké propojení současné, zejména elektronické hudby a vrcholné barokní hudby,“ přibližuje mladý herec, pro kterého je role další velkou příležitostí na smíchovské scéně.

„Asi mne ze všeho nejvíc oslovila jeho citlivost. Vnímá své okolí, zvuky, hlasy, zvířata, lidi, ale i jejich myšlenky, a to s takovou intenzitou, kterou lze jen těžko unést,“ uvažuje Erftemeijer o své úloze. „Při práci jsem si vzpomněl, jak jsem se jako malý kluk snažil povídat s ptáky. Tak alespoň v tom jsem nalezl nějaký společný rys,“ dodává. Diváci dále uvidí Denisu Barešovou, Tomáše Červinka či třeba Marii Štípkovou.

Novinka je první premiérou Švandova divadla v dlouhodobě rekonstruovaném velkém sále. Je to zároveň i poslední režie, kterou zde Gombár realizuje v pozici uměleckého šéfa. „Nerad bych tuto skutečnost jakkoliv přeceňoval, ale určité symbolice se člověk neubrání. Hodně to vnímám skrze soubor a jeho energii, která je celkem jiná, než když jsem do Švandova divadla před osmi lety vstupoval. Někteří z těch lidí jsou mi skutečně blízcí a jejich přítomnost budu ve svém životě postrádat,“ uvažuje dlouholetý člen zdejšího vedení.

„Zároveň jsem velice rád, že se mi snad podařilo odhadnout, kdy je potřeba do každodennosti jednoho divadelního domu nechat vstoupit nové impulzy, tak to má ve zdravém rytmu divadelních sezon zkrátka být. Těší mne, že opouštím divadlo s poctivě vybudovaným názorem,“ pokračuje Gombár, který hodlá nějaký čas zůstat na volné noze. „S vděkem jsem odmítl dvě nabídky na pokračování v uměleckém šéfování jinde. Do svého života potřebuji vnést ztišení a koncentraci,“ vysvětluje.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

RECENZE: Když Mozart sestoupí z nebe, nemusí to ještě být zázrak

Alžběta Poláčková jako Mozart v jednoaktovce Dopisy, hádanky a příkazy od...

Národní divadlo hodně dluží Mozartovi, jehož dílo má takříkajíc v popisu práce. Projektem Mozart a ti druzí ho však...

Politika správcovny. Jakub Špalek zlikviduje celý sportovní areál

Jakub Špalek v kusu Politika správcovny

Klubovna pražského Divadelního spolku Kašpar se promění v místnost správce sportovního areálu. Na čtvrtek totiž...

Frankenstein jako rocková opera. V hororové klasice zní metal i techno

Z rockové opery Frankenstein

Frankenstein, román britské spisovatelky Mary Shelleyové, je považován za základní kámen žánru hororu vůbec. Notoricky...

Najdete na iDNES.cz