Bolek a chlast jako téma pro jeviště

  11:02aktualizováno  11:02
Hra ukrytá v další hře jako ježek v kleci - to je základní princip, na němž je vystavěna novinka Divadla Bolka Polívky Variace na chlast. Hned v úvodu se inscenace režiséra Doda Gombára prezentuje jako veřejná generální zkouška, a tak jsou diváci připraveni na nejrůznější odbočky, komentáře či přímé ataky herců do hlediště.

Samotný kus, který se zkouší - Brechtův Pan Puntila a jeho služebník Matti -, plyne během představení jako ponorná řeka. Chvílemi se herci drží přesně jeho postav i situací, zejména alkoholických eskapád statkáře Puntily a jeho vztahu k dceři Evě a k řidiči Mattimu. Vzápětí od nich odbočují k problémům své divadelní společnosti včetně vzpoury technického personálu.

Rozvolněná komediální struktura upomíná na principy Polívkových televizních Manéží, ale základní impuls vyšel přímo od Brechta. Na jeho podíl se upozorňuje ovšem nepřímo - zejména skrze jména dvou postav: Puntily přejmenovaného zde na Bertolta, kterého hraje Boleslav Polívka, a řidiče Mattiho - zde Brechta, jehož ztvárnil Martin Trnavský. Od této šarády se odvíjí i další vtípky, které jsou úplně srozumitelné jen divadelním fajnšmekrům. Kupříkladu žertovné žonglování s podobou finských jmen má sice oporu v Brechtově textu, ale většina diváků ho přečte jen coby jazykovou hříčku.

Svobodné překračování hranic od německého klasika k valašskému komikovi je ve Variaci na chlast usnadněno i tím, že je vše od první do poslední scény zahaleno do alkoholického oparu. Z něj se vynořuje rozevlátý Polívkův principál jako zosobnění dvojsečného vztahu k milované i proklínané tekutině: alkohol jako zdroj umělecké inspirace a lidské devastace zároveň.

Další z variací nabízí dvojrole Jiřího Pechy. Hraje prokurátora, propadajícího se až do nepříčetně delirických stavů, a zároveň jeho syna - sucharsky nudného senátora. Ve smršti výstřelků zábavných opileckých figur a figurek má své místo i dvojice Polívkových techniků Barin a Fretti, kteří dovádějí v dětských námořnických oblečcích, zatímco skepticky uměřený Brecht v Trnavského podání se v tak bizarní konkurenci prosazuje jen ztěžka. Objevem je ovšem obsazení trojrole statkářovy dcery, laborantky a děvečky Zuzanou Stivínovou, která střídá podoby lehce mondénní samičky, intelektuální myšky a humpolácké venkovanky ve velkém komediálním stylu.

Ve Variaci na chlast se objevují i pro Polívku typické scénické fórky - například hemžení loutek bílých myší či namalovaná kráva s přidělaným "opravdovým" vemenem. Od smíchu však není daleko ani ke snově poetickým obrazům, jako je zásnubní oslava, při níž účinkující i kulisy mají alkoholizovaně pokřivenou perspektivu. Komediantské vršení a vrstvení vtípků a gagů však vede k tomu, že zejména v druhé půli plyne inscenace rozvláčně - asi jako opilecké filozofování nad ránem.

Variace na chlast rozvíjí tu linii Polívkovy tvorby, jež na klasické klaunské kořeny roubuje zkušenost klauna éry televizní a preferuje zábavnost a diváckou vstřícnost. Přes onu vnější lehkost však nejde jen o nezávazné hrátky na téma démon alkohol. Inscenace totiž dává nahlédnout i do hereckých du ší a pocitů, které zakoušejí ti, kdo žijí na hraně mezi realitou a fikcí.

Boleslav Polívka a Dodo Gombár: Variace na chlast (Veřejná generálka)

Režie Dodo Gombár, scéna Marek Hollý, kostýmy Kamila Polívková,
hudba David Rotter

Premiéra 27. ledna.

Divadlo Bolka Polívky Brno a Frída Production

Zkouška hry Variace na chlast

Zkouška hry Variace na chlast

Zkouška hry Variace na chlast

Bolek Polívka při zkoušce hry Variace na chlast

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Další z rubriky

O titulní roli se v Bowieho muzikálu Lazarus podělí Orozovič s Rumlem

Igor Orozovič

Igor Orozovič a Ondřej Ruml se budou střídat v českém zpracování komorního muzikálu Lazarus, který je jedním z...

Titán a ztroskotanec, oba spisovatelé. Když potká Hemingway Fitzgeralda

Záběr ze zkoušek inscenace Scott a Hem

Život je dobrý a stojí za to o něj bojovat, neboť toho, kdo o něj bojuje, je sice možné porazit, ne však zničit. Tuto...

Díky thrillerovému konci světa chytá Divadlo Bez zábradlí druhý dech

Karel Heřmánek ml.

Opravdový thriller slibuje pražské Divadlo Bez zábradlí v novince Po konci světa, kterou v pátek večer uvádí v...

Najdete na iDNES.cz