Šansonové příběhy Bez hany. Zuzana Mauréry poctí Hanu Hegerovou

  0:59aktualizováno  0:59
Pražské Rokoko chystá poctu Haně Hegerové k jejím blížícím se 88. narozeninám. V novince nazvané Bez hany hraje a zpívá i slovenská hvězda Zuzana Mauréry.

Záběr ze zkoušek představení Bez hany | foto: Patrik Borecký

Právě tady našla své první angažmá. Hana Hegerová debutovala v pražském Divadle Rokoko na podzim roku 1958, tedy v časech Darka Vostřela. Dnešní Městská divadla pražská, kam právě Rokoko spadá, se proto k blížícím se 88. narozeninám legendární zpěvačky rozhodla připravit speciální divadelní poctu, která se stane trvalou součástí repertoáru.

Představení s názvem Bez hany (Hommage a Hegerová) zde chystá režisér Jakub Nvota. Mimo jiné obsadil jednu z nejvýraznějších slovenských hereček současnosti, Zuzanu Mauréry.

„Znám se s Jakubem Nvotou, velmi si ho jako režiséra vážím a důvěřuji mu. To, co on napíše, je mi vždy sympatické, vždy s ním vstupuji do něčeho, co se mne týká,“ vysvětluje herečka, co ji na nezvyklém projektu oslovilo.

Vedle osobnosti režiséra to však byla i možnost zazpívat si Hegerové písně. Mauréry ostatně polovinu své dosavadní kariéry zpívala, prošla si velkými muzikály v Brně, Praze i ve Vídni. „Otec byl operní zpěvák, matka operní zpěvačka. Něčím jsem obdařená, ale jsem tomu ještě hodně dlužná. Takže jsem velmi ráda, že to tady mohu využít,“ vysvětlila herečka, již si čeští diváci pamatují třeba z Hřebejkova filmu Učitelka.

Fotogalerie

„I jako herečce jsou mi všechny písně Hany Hegerové blízké, vyprávějí totiž příběh. A šansony jsem nikdy nezpívala,“ pokračuje.

„Představení se jmenuje Bez hany, takže ačkoli je to pocta Haně Hegerové, nepojednáváme přímo o její osobě. Jakub Nvota napsal šansonové lidské příběhy, kde mimo jiné písně paní Hegerové zpíváme,“ vysvětluje Mauréry. V novince totiž hraje celkem šest herců, každý z nich představuje postavu z jedné písně.

„Režisér vycházel přímo z tvorby Hegerové. Pod rukama mu to ovšem dále krystalizovalo,“ upozorňuje Mauréry. „Každý je nositelem jednoho osudu. V místě, kde se pocta odehrává, se všichni střetneme a příběhy se propojí. Bylo mi i sympatické, že Nvota nepoužil úplně nejslavnější písně. Lidé je poznají, ale nejsou tak notoricky známé,“ dodává herečka a naznačuje, že půjde o „smutnosměšné příběhy“.

„Více však nemohu prozradit. Snad krom toho, že se to odehrává v hledišti,“ upozorňuje ještě na jednu zajímavost, kdy všichni herci budou hrát a zpívat mezi sedadly, zatímco diváci usednou na pódiu. „Téma to ještě umocňuje, metafora je jasná,“ podotýká herečka.

Živá kapela

Vedle Zuzany Mauréry se v novince objeví Tomáš Petřík, Nina Horáková, Dana Marková, Tomáš Havlínek a Petr Konáš. Zazní i hlas Ondřeje Pavelky. Zpěv herců doprovodí živá kapela, hudební nastudování má na starosti JeN Hovorka.

Představení Bez hany má v Rokoku premiéru tuto sobotu, první reprízu chystají na 20. září. Další novinku sezony chystají Městská divadla pražská hned na příští týden. V režii Michala Háby obsadí Divadlo Komedie kdysi kontroverzní titul Sláva a pád krále Otakara.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

David Gránský se představil jako Tarzan, premiéře tleskala řada osobností

Muzikál Tarzan s hity Phila Collinse viděli v Divadle Hybernia první diváci. V hlavní roli se představil David Gránský,...

RECENZE: Nejen Stárková zdobí Bowieho muzikál. Chybí však trochu odvahy

Pěvecký i herecký výkon Eriky Stárkové a vůbec hudební a pěvecké nastudování je ozdobou české verze Bowieho muzikálu...

RECENZE: Skvělý Vančura, čirá hravost. Putinovy agenty však forma přemohla

Kdo se do pražského prostoru Jatka78 chystá na jarní reprízu Putinových agentů, nechť dál nečte. O nejnovějším počinu...

Nobelista Handke píše hru o Čechovi, který se upálil u Palachova pomníku

Rakouský spisovatel a letošní laureát Nobelovy ceny za literaturu Peter Handke chystá divadelní hru o českém mladíkovi...

Najdete na iDNES.cz