Není tu jen Petr Zelenka. Našemu divadlu snad současní autoři nechybí

  7:58aktualizováno  7:58
Česká divadla stále častěji sahají k adaptacím literárních a filmových děl. Důvodem je jednak vysoká divácká oblíbenost takových kusů, ale může to svědčit i o vyčerpanosti témat či nedostatku nových autorů. Vedle Petra Zelenky však najdeme dost jmen schopných napsat dobrou původní hru.

Záběr ze hry Daniela Drábka Velká mořská víla, kterou na jaře uvedlo Klicperovo divadlo v Hradci Králové. | foto: Patrik Borecký

Dá se v poslední době vůbec najít nějaký divácký hit, který by byl zároveň psán původně pro divadlo? "Nestává se to často, ale občas se něco objeví. Kromě 'dejvického' Petra Zelenky je třeba zmínit trend inscenování nahrávek, především veleúspěšného Čtvrtníčkova Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit či Blonďatou bestii Tomáše Svobody, která se stala 'vývozním artiklem' A studia Rubín," uvažuje teatroložka Berenika Urbanová.

Zároveň je však schopna vyjmenovat řadu dobrých autorů: "Egon Tobiáš, Martin Františák, Lenka Lagronová. Problémem spíš je, že dnes prostě není obvyklé psát přímo pro divadlo. Možná právě proto divadelníci často sahají k adaptování jiných než divadelních žánrů," uvažuje.

Čtěte v sobotu

Záběr ze hry Proměna ve Švandově divadle

O trendu převádění literárních a filmových děl na divadelní prkna čtěte v příloze MF DNES Scéna.

Po současných autorech pátrá Švandovo divadlo. V posledních letech je hledá cíleně, vybízí k psaní a následně jim poskytuje prostor a příležitost. "Zdá se mi, že většinou jsou současné hry stejně hlučné a suverénní jako doba, ve které vznikají," uvažuje umělecký šéf Švandova divadla Dodo Gombár.

"Chybí mi něco křehkého a subtilního. Něco obyčejného, lidského, zranitelného, sepsaného z hluboké potřeby intimní výpovědi, bez vypočítavosti a ohledů na to, co si o tom kdo bude myslet," dodává Gombár, který na své scéně koncem loňské sezony uvedl divadelní adaptaci Kafkovy Proměny.

Právě Gombára jako jednoho ze současných zajímavých autorů české scény jmenuje dramaturgyně Městských divadel pražských Věra Mašková. "Švandovo divadlo získalo v jeho osobě nejen uměleckého šéfa, ale také svébytného velice nadaného dramatika," říká.

Ještě jsou tu Uhde a Kohout

"Stále ještě můžeme čerpat z díla skvělých dramatiků starší generace jako je např. Pavel Kohout či Milan Uhde, kteří také ještě neřekli poslední slovo," pokračuje Mašková. Její Městská divadla pražská nyní zkoušejí původní českou hru Veterán od Marka Epsteina, kterou spolu s autorem připravuje režisér Pavel Khek.

Zajímaví autoři se najdou i mimo Prahu. "Musím zmínit Komorní scénu Aréna, jejíž dramaturg Tomáš Vůjtek píše vynikající hry, které pak uvádí u sebe v divadle," upozorňuje divadelní kritička Urbanová.

"Dále Klicperovo divadlo v Hradci Králové, jehož umělecký šéf a režisér David Drábek napsal pro svou scénu řadu textů (paradoxně zaznamenal asi největší ohlas s původně rozhlasovou Koulí o Heleně Fibingerové) či komediograf a grafoman Antonín Procházka, jemuž plzeňské Tylovo divadlo uvedlo přes desítku titulů," vypočítává.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

RECENZE: CK Olympos. Sám Hermés přijede na Štvanici autobusem

Záběr z první části představení Plodnost! Mír! A bohatství! na pražské Štvanici

Vtipný nápad, originální zasazení, zajímavé rekvizity. Pozdně letní hraní, které pražský soubor Tygr v tísni tradičně...

Zemřel Jaroslav Weigel, výtvarník a dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana

Herec Divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel ve hře Afrika (únor 2005)

V 88 letech zemřel Jaroslav Weigel. Herec a výtvarník, který stál za většinou scénografie Divadla Járy Cimrmana. Členem...

Katalánského sólistu Národního divadla inspiruje Praha. Co na ní miluje nejvíc?

Rogera Cabrera Cuadrada můžeme vidět v Národním divadle v představeních Vertigo...

O tanečnících se říká, že se jimi nemůžete stát, ale musíte se jimi narodit. Rodák z Barcelony s tímto tvrzením...

Zda ukončit život, zjišťují Klepl a Šišková bloudící lesem v Polibku

Anna Šišková a Bohumil Klepl v inscenaci Polibek

Muž se snad přišel zbavit sám sebe, žena oddaluje alternativu fatálního verdiktu. Možná trochu těžce může znít...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz