Ani Shakespeare není bez chyby, řekl v on-line rozhovoru překladatel Hilský

  4:15aktualizováno  4:15
Ve čtvrtek začaly Letní shakespearovské slavnosti premiérou inscenace Veselé paničky windsorské, kterou pro festival tradičně přeložil Martin Hilský. "U každé hry začínám se Shakespearem znovu," přiznal nejuznávanější odborník na Shakespeara v on-line rozhovoru se čtenáři iDNEScz.

Martin Hilský bude hostem iDNES.cz v pátek od 13 hodin. | foto: Agentura Schok

odpovědi MARTINA HILSKÉHO čtěte ZDE

Největším oříškem jsou prý i pro tak zkušeného překladatele Shakespearovy slovní hříčky. "Překládat jeho slovní hru do jiného jazyka je opravdu obrovský problém. Zároveň mě to nesmírně baví. Vždy je to pokus o nemožné, a když se náhodou trochu povede, je to velká radost," říká Hilský, který přeložil všechna Shakepearova díla.

Zároveň ale dodává, že ani takový génius, jakým britský dramatik byl, není stoprocentně dokonalý. "Vždycky je co kritizovat. Shakespeare je sice pokládán za divadelního boha, ale byl to člověk, nesmírně talentovaný, ba geniální, ale člověk. A žádný člověk není neomylný," říká. 

Přestože se Shakespearem strávil dobré čtvrtstoletí, uznávaný autor se mu ještě  neznechutil. "Po krk ho opravdu nemám. Jen když vidím špatnou inscenaci. Ale pak mě to zase přejde. Všechny hry Shakespeara jsem překladal rád a až na doraz," zdůrazňuje Hilský.

Letní Shakespearovské slavnosti - Veselé paničky windsorskéLetní Shakespearovské slavnosti - Veselé paničky windsorské

Hilský v rozhovoru pochválil i své kolegy-překladatele. "Velice ctím české překladatele Shakespeara a jsem rád, že k nim patřím. Vážím si dodnes Sládka. Jeho překlady mohou být dnes zastaralé, ale význam průkopníka mu zůstane vždycky," přemítá Hilský.

Na dotaz, jestli mu například Shakespearovy sonety někdy pomohly získat přízeň ženy, pobaveně odpověděl: "Žádnou ženu jsem na Sonety nebalil, ale vím, že to někteří dělají. Velmi rád jim s tím pomáhám a když to má výsledek, jsem šťasten."  

Manga Shakespeare? Proč ne

Řeč byla i o komiksové podobě Shakespeara v podobě Romeo a Julie - Manga Shakespeare: kniha pro mládež. Tu Hilský pokřtil ve čtvrtek společně s kdysi slavným Romeem, později Králem Learem a nyní Kalibanem Janem Třískou komiks.

Jan Tříska a Martin Hilský (vlevo) připíjejí saké komiksu Romeo a Julie z řady Manga Shakespeare

"Nemám nijakou zvláštní zálibu v komiksu, ale nechci stát v cestě těm, kdo ji mají. Je možné, že manga Shakespeare přivede k Shakespearovi čtenáře, kteří by se k němu sami nedostali," vyjádřil se Hilský ke kritické výtce jednoho ze čtenářů.

HILSKÉHO ROZBITÉ ZRCADLO

Aktuální výbor z esejistické tvorby Martina Hilského nese název Rozbité zrcadlo (vydal Albatros). Kniha je rozdělena do tří částí. První přináší obecná zamyšlení nad literaturou, druhá se věnuje americkým autorům (mj. Poe, Saroyan, Steinbeck, Kerouac, Brautigan), třetí jejich anglickým kolegům (mj. Keats, Eliot, Joyce, Woolfová,Orwell, Fowles, Rushdie). Hilského "psaní o psaní" se blíží ideálu skloubení zjevné autorovy erudice a "lehkého pera", které umožní rozšířit si vědomosti a pokusit se nad literaturou přemýšlet i čtenářům, kteří zásadně nečtou například doslovy v románech (těmi de facto mnohé ze zde posbíraných esejů původně byly).
Jednotlivé eseje neusilují o systematický přehled. Reflektují proměny života a kultury v Americe a Británii 20. století v několika vybraných uzlových bodech. Aniž by to tituly esejů zjevně deklarovaly, dozví se čtenář jaksi mimochodem o chicagské bohémě, jižanském agrárním hnutí, sanfranciské renesanci, beat generation, hippies, londýnské avantgardě počátku dvacátého století, imagismu, vorticismu a impresionismu, o skupině Bloomsbury či o hlavních tendencích britské literatury druhé poloviny dvacátého století.

Kniha ve stylu populárních japonských manga komiksů vychází jako první počin z chystané edice nakladatelství Albatros a využívá právě jiskřivého překladu Martina Hilského, který ke knize napsal i poutavý doslov.

Hilský patří k našim předním překladatelům Shakespearova díla. První jeho shakespearovský překlad (Sen noci svatojánské) vznikl před pětadvaceti lety. Od té doby anglista, překladatel, esejista a profesor anglické literatury na Univerzitě Karlově přeložil už téměř třicítku Shakespearových her.

Sonia Leong: Romeo a Julie

Hilský je kromě jiného i autorem monografie Současná britská próza, editorem a spoluautorem knihy esejů Od Poea k postmodernismu a napsal několik desítek studií a esejů o anglické a americké literatuře.

Za překlad Shakespearových Sonetů před dvanácti lety obdržel Martin Hilský Jungmannovu cenu, v roce 2001 ho za zásluhy o šíření anglické literatury v České republice a za jeho shakespearovské překlady královna Alžběta II. jmenovala čestným členem Řadu britského impéria.

"Nemám žádné přesné plány, co dál. Chtěl bych ale v čase, který mi zbývá, připravit jednu velkou knihu o Shakespearovi, publikovat celého Shakespeara v jednom svazku i s komentáři a napsat pár dalších vlastních knih," prozradil Hilský.

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

PRVNÍ DOJMY: Tenkrát v Hollywoodu je Tarantino šťastný jako blecha

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Někdo tvrdí, že „pravý“ Quentin Tarantino si vezme slovo až v poslední, vskutku třeskutě zábavné půlhodince své novinky...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

O smrti a neřestech, tedy pro dospělé, varují loutky vyrobené podle soch

Příprava marionet podle Braunových soch pro představení Jedem s medem

Představení není primárně určeno dětem! Jasná informace doprovází nejnovější loutkové představení souboru Geisslers...

Také jsem měla fanatického fanouška, prozradila Zlata Adamovská Za scénou

Herečka Zlata Adamovská v kulturním magazínu Za scénou

Herečka Zlata Adamovská od června baví diváky na Letní scéně Vyšehrad v muzikálu Starci na chmelu. S manželem Petrem...

Zemřel brněnský herec a režisér František Derfler, signatář Charty 77

František Derfler, portrét z 80. let.

V sobotu odpoledne zemřel sedmasedmdesátiletý František Derfler, herec, režisér, pedagog a dlouholetý principál Divadla...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz