Úžasňákovi, smích od pěti do sta let

  9:26aktualizováno  9:26
Animovaný hit Hledá se Nemo našel soupeře. Jmenuje se Úžasňákovi, v Americe už vyrovnává týdenní rekord Nema a do zdejších kin vtrhne příští čtvrtek i v české verzi. Herci o jeho zrodu říkají: "Bylo to hodně zábavné - a těžké."

Jaromír Meduna zastoupil Craiga T. Nelsona známého z filmů Vrtěti psem či Silkwoodová v roli Úžasňáka, Pavel Kříž nahradil Tarantinova dvorního herce Samuela L. Jacksona v úloze Mražouna.

Tentokrát však nejde o zvířátka či pohádková stvoření, nýbrž o počítačově animované lidské postavy - superhrdiny z rodu Jamesů Bondů, kterým se po nuceném odchodu do výslužby stýská po řízné akci. A dočkají se, včetně Úžasňákovy ženy a potomků...

Po Nemovi či Shrekovi přichází další důkaz, že animované příběhy už dávno nejsou jen pro děti.

"Můj syn vzal brigádu v multiplexu ve Vancouveru, trhá lístky a zametá popcorn s radostí, protože získá volné vstupenky. A hlásil mi, že se tam Úžasňákovi ohromně líbí a mají plné sály. Synovi je šestnáct. Takže ten film oslovuje i teenagery, což je obdivuhodné," líčil Kříž po promítání dabované verze, na níž nechyběli ani pětiletí diváci.

Meduna, podle nějž Úžasňákovi baví všechny generace až do sta let, svého kolegu ještě přebil: "Taky můj syn už se na ně chystá jít - a tomu je dvaadvacet!" Ostatně americké průzkumy hlásí, že téměř 40 procent publika nového hitu tvoří mládež a dospělí, 60 procent připadá na rodiny s dětmi.

Čeští dabéři snímku byli vybráni tak, aby se barvou hlasu co nejvíc podobali originálu. "Ale máme to těžší než američtí kolegové," vysvětluje Kříž, že v zámoří nejprve herci natočí samotný zvuk - jako rozhlasovou hru, uvolněně, třeba v deseti verzích.

Z nich se sestřihá jedna konečná a teprve k ní pak animátoři zpětně vytvářejí podobu postaviček. "Kdežto my už musíme dělat přesný otisk," shrnuje Kříž. "Navíc při dabingu živých herců podle jejich nádechu, očí, gest odhadneme šestým smyslem, kdy začnou mluvit - u animovaných postav to chybí. Ale zase se jim nemusíme tak trefovat do pohybu úst," dodává Meduna.

S panem Úžasňákem strávil třicet hodin, vesměs pod dohledem zástupců amerického studia, za stejnou dobu by prý stihl nadabovat deset hraných hlavních rolí. Ale nasmál se dost, podobně jako Kříž. "Je to opravdu vtipné, přestože popadesáté opakovaná věta už se vám nezdá moc k smíchu, spíš k pláči. Nicméně já mám animované filmy hrozně rád, jsou profesionálně udělané a zábavné zároveň," prohlašuje Kříž.

Není sám. I britský herec John Cleese si svou nedávnou práci na animovaném Shrekovi 2 pochvaloval: na rozdíl od hraných filmů nemusel časně vstávat, postávat v dešti či žáru, učit se text, líčit se ani převlékat, a ještě si prý přišel na slušné peníze.

"Souhlasíme s ním ve všem - až na to vstávání a peníze," smějí se jeho čeští kolegové. Na filmové Úžasňákovy sice nedají dopustit, ač Kříž za pár hodin v dabingovém studiu ztratil hlas, zato když k nim namlouvali i počítačovou hru, bavili se o poznání méně.

"Člověk nevidí žádné obrázky, stojí u mikrofonu a do tmy křičí - Pozor na kameny! Můžeš použít laser! To je vážně na palici. Dokonce u věty Pozor na kameny! byla vepsaná poznámka, že se má vyslovit naštvaně s jemnou ironií, a v originále, který taky namluvil sám Jackson, zkusil třeba větu Musíš se krýt! v několika variantách," vypráví Kříž.

Ženské postavy mluví hlasy Tatiany Vilhelmové, Zuzany Stivínové či Kláry Jandové a roličku televizního komentátora "hraje" Radek John.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

Humor, nebo humus? Seriál Zkáza Dejvického divadla rozděluje diváky

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Historie se opakuje, také komediální seriál Zkáza Dejvického divadla si vybudoval tábory stejně zarytých fanoušků i...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na iDNES.cz