Úžasňákovi, smích od pěti do sta let

  9:26aktualizováno  9:26
Animovaný hit Hledá se Nemo našel soupeře. Jmenuje se Úžasňákovi, v Americe už vyrovnává týdenní rekord Nema a do zdejších kin vtrhne příští čtvrtek i v české verzi. Herci o jeho zrodu říkají: "Bylo to hodně zábavné - a těžké."

Jaromír Meduna zastoupil Craiga T. Nelsona známého z filmů Vrtěti psem či Silkwoodová v roli Úžasňáka, Pavel Kříž nahradil Tarantinova dvorního herce Samuela L. Jacksona v úloze Mražouna.

Tentokrát však nejde o zvířátka či pohádková stvoření, nýbrž o počítačově animované lidské postavy - superhrdiny z rodu Jamesů Bondů, kterým se po nuceném odchodu do výslužby stýská po řízné akci. A dočkají se, včetně Úžasňákovy ženy a potomků...

Po Nemovi či Shrekovi přichází další důkaz, že animované příběhy už dávno nejsou jen pro děti.

"Můj syn vzal brigádu v multiplexu ve Vancouveru, trhá lístky a zametá popcorn s radostí, protože získá volné vstupenky. A hlásil mi, že se tam Úžasňákovi ohromně líbí a mají plné sály. Synovi je šestnáct. Takže ten film oslovuje i teenagery, což je obdivuhodné," líčil Kříž po promítání dabované verze, na níž nechyběli ani pětiletí diváci.

Meduna, podle nějž Úžasňákovi baví všechny generace až do sta let, svého kolegu ještě přebil: "Taky můj syn už se na ně chystá jít - a tomu je dvaadvacet!" Ostatně americké průzkumy hlásí, že téměř 40 procent publika nového hitu tvoří mládež a dospělí, 60 procent připadá na rodiny s dětmi.

Čeští dabéři snímku byli vybráni tak, aby se barvou hlasu co nejvíc podobali originálu. "Ale máme to těžší než američtí kolegové," vysvětluje Kříž, že v zámoří nejprve herci natočí samotný zvuk - jako rozhlasovou hru, uvolněně, třeba v deseti verzích.

Z nich se sestřihá jedna konečná a teprve k ní pak animátoři zpětně vytvářejí podobu postaviček. "Kdežto my už musíme dělat přesný otisk," shrnuje Kříž. "Navíc při dabingu živých herců podle jejich nádechu, očí, gest odhadneme šestým smyslem, kdy začnou mluvit - u animovaných postav to chybí. Ale zase se jim nemusíme tak trefovat do pohybu úst," dodává Meduna.

S panem Úžasňákem strávil třicet hodin, vesměs pod dohledem zástupců amerického studia, za stejnou dobu by prý stihl nadabovat deset hraných hlavních rolí. Ale nasmál se dost, podobně jako Kříž. "Je to opravdu vtipné, přestože popadesáté opakovaná věta už se vám nezdá moc k smíchu, spíš k pláči. Nicméně já mám animované filmy hrozně rád, jsou profesionálně udělané a zábavné zároveň," prohlašuje Kříž.

Není sám. I britský herec John Cleese si svou nedávnou práci na animovaném Shrekovi 2 pochvaloval: na rozdíl od hraných filmů nemusel časně vstávat, postávat v dešti či žáru, učit se text, líčit se ani převlékat, a ještě si prý přišel na slušné peníze.

"Souhlasíme s ním ve všem - až na to vstávání a peníze," smějí se jeho čeští kolegové. Na filmové Úžasňákovy sice nedají dopustit, ač Kříž za pár hodin v dabingovém studiu ztratil hlas, zato když k nim namlouvali i počítačovou hru, bavili se o poznání méně.

"Člověk nevidí žádné obrázky, stojí u mikrofonu a do tmy křičí - Pozor na kameny! Můžeš použít laser! To je vážně na palici. Dokonce u věty Pozor na kameny! byla vepsaná poznámka, že se má vyslovit naštvaně s jemnou ironií, a v originále, který taky namluvil sám Jackson, zkusil třeba větu Musíš se krýt! v několika variantách," vypráví Kříž.

Ženské postavy mluví hlasy Tatiany Vilhelmové, Zuzany Stivínové či Kláry Jandové a roličku televizního komentátora "hraje" Radek John.

Autoři: ,

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Zvolte nejlepší seriál, film, show a dokument loňského roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz