Underground je stále živý

  9:58aktualizováno  9:58
Brno - Jak vypadá undergroundový večírek dnes, kdy kapely mohou hrát a zpívat, jak a co chtějí, a nemusejí se bát zásahu policie? Jediný plakát visí před sálem, informace o koncertě se předávají ústně. Scéna jako vystřižená z dokumentu Bigbít, z dílu věnovaného undergroundovým kapelám? Nikoliv, úplně stejně to vypadalo v pátek v sále za přízřenickou hospodou.

Jako před desítkami let, ani dnes nestojí pořadatelé akcí o žádnou publicitu. "Ne, mluvit nebudu. To je neplakátovaná akce, pro kamarády. Pravej androš jako za komunistů. Jako by to tu nebylo," rozhorlil se vlasatý čtyřicátník za barem, který byl několika stejnými typy označen za hlavního pořadatele. "Dejte si pivo a dobře se bavte," uzavřel snahu o krátký rozhovor.

Jeho nabídku uvedl v praxi každý příchozí - většina v rukou třímala plastikové kelímky, znalí se vyzbrojili vlastním půllitrem. Zabavit je pak měly hned tři kapely - Čočka, Atomová mihule a Idiot Crusoe. Atmosféru tajemna a spiklenectví podpořil i zašlý a zakouřený sál, kde se odehrávalo hlavní dění.

Příznivci kvílivé a chmurné hudby se rekrutovali ze všech věkových kategorií - od šestnáctiletých po padesátníky. Dlouhé vlasy, rozčepýřený vous a ošoupané svršky hrají prim i dnes. "Potkal jsem tu hodně známých, ale spíš opravdu ty skalní," řekl při pohledu do sálu jeden z pamětníků těch opravdových utajených koncertů, který nechtěl být jmenován.

Páteční večer byl pevně svázán s brněnským undergroundem a jeho čelním zástupcem, se skupinou Idiot Crusoe. Lídrem úvodní Čočky je její člen Karlos, mezi jednotlivými vystoupeními recitoval své básně zpěvák a textař "Idiotů" Pavel Homér Ambrož, zvukařem se nechtěně stal další z členů Idiot Crusoe Miroslav Švejda.
První tanečníky na parket však přilákala až žďárská Atomová mihule. Ta vyměnila pomalé tóny za řízný bigbít. Pětice decentních prošedivělých pánů postávajících u baru se v mžiku změnila v běsnící skupinku v roztodivných oblečcích. Svou produkci vylepšili i promítáním obrazů na strop.

V přestávce opět nastoupil na pódium Homér, poté opět zhruba na tři čtvrtě hodiny Atomová mihule, po ní znovu Homér již s Idiotem Crusoe. Akce končila až nad ránem a její návštěvníci byli navýsost spokojeni. "Tak uvolněnou atmosféru jsem již dlouho nezažil," dodal osmatřicetiletý Petr Koudelka.

Na otázku, jestli je i dnes underground živý a má co říci, odpověděl další z návštěvníků: "Patti Smith říká, že underground je práce. Dodejme autentická práce. V momentě, kdy tato práce začne nést i jiné ovoce než vlastní produkci - tedy peníze a slávu - underground opouštíme. Plynule, svévolně. A underground jde dál, někde vedle."

Na undergroundové zábavě v Přízřenicích u Brna hrály kapely Čočka - její kytarista je právě v záběru fotoaparátu -Atomová mihule a Idiot Crusoe s básníkem Homérem

Autoři:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz