Underground je stále živý

  9:58aktualizováno  9:58
Brno - Jak vypadá undergroundový večírek dnes, kdy kapely mohou hrát a zpívat, jak a co chtějí, a nemusejí se bát zásahu policie? Jediný plakát visí před sálem, informace o koncertě se předávají ústně. Scéna jako vystřižená z dokumentu Bigbít, z dílu věnovaného undergroundovým kapelám? Nikoliv, úplně stejně to vypadalo v pátek v sále za přízřenickou hospodou.

Jako před desítkami let, ani dnes nestojí pořadatelé akcí o žádnou publicitu. "Ne, mluvit nebudu. To je neplakátovaná akce, pro kamarády. Pravej androš jako za komunistů. Jako by to tu nebylo," rozhorlil se vlasatý čtyřicátník za barem, který byl několika stejnými typy označen za hlavního pořadatele. "Dejte si pivo a dobře se bavte," uzavřel snahu o krátký rozhovor.

Jeho nabídku uvedl v praxi každý příchozí - většina v rukou třímala plastikové kelímky, znalí se vyzbrojili vlastním půllitrem. Zabavit je pak měly hned tři kapely - Čočka, Atomová mihule a Idiot Crusoe. Atmosféru tajemna a spiklenectví podpořil i zašlý a zakouřený sál, kde se odehrávalo hlavní dění.

Příznivci kvílivé a chmurné hudby se rekrutovali ze všech věkových kategorií - od šestnáctiletých po padesátníky. Dlouhé vlasy, rozčepýřený vous a ošoupané svršky hrají prim i dnes. "Potkal jsem tu hodně známých, ale spíš opravdu ty skalní," řekl při pohledu do sálu jeden z pamětníků těch opravdových utajených koncertů, který nechtěl být jmenován.

Páteční večer byl pevně svázán s brněnským undergroundem a jeho čelním zástupcem, se skupinou Idiot Crusoe. Lídrem úvodní Čočky je její člen Karlos, mezi jednotlivými vystoupeními recitoval své básně zpěvák a textař "Idiotů" Pavel Homér Ambrož, zvukařem se nechtěně stal další z členů Idiot Crusoe Miroslav Švejda.
První tanečníky na parket však přilákala až žďárská Atomová mihule. Ta vyměnila pomalé tóny za řízný bigbít. Pětice decentních prošedivělých pánů postávajících u baru se v mžiku změnila v běsnící skupinku v roztodivných oblečcích. Svou produkci vylepšili i promítáním obrazů na strop.

V přestávce opět nastoupil na pódium Homér, poté opět zhruba na tři čtvrtě hodiny Atomová mihule, po ní znovu Homér již s Idiotem Crusoe. Akce končila až nad ránem a její návštěvníci byli navýsost spokojeni. "Tak uvolněnou atmosféru jsem již dlouho nezažil," dodal osmatřicetiletý Petr Koudelka.

Na otázku, jestli je i dnes underground živý a má co říci, odpověděl další z návštěvníků: "Patti Smith říká, že underground je práce. Dodejme autentická práce. V momentě, kdy tato práce začne nést i jiné ovoce než vlastní produkci - tedy peníze a slávu - underground opouštíme. Plynule, svévolně. A underground jde dál, někde vedle."

Na undergroundové zábavě v Přízřenicích u Brna hrály kapely Čočka - její kytarista je právě v záběru fotoaparátu -Atomová mihule a Idiot Crusoe s básníkem Homérem

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz