Sobota 25. ledna 2020, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. ledna 2020 Miloš

Terminátor dělá věci, o nichž lidé sní

  11:45aktualizováno  11:45
Řekl, že se vrátí, a tak se i stalo. Po více než deseti letech se americký herec Arnold Schwarzenegger znovu objevuje v roli Terminátora, jednoho z nejslavnějších hrdinů i padouchů celé filmové historie. Ve filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů, který režíroval Jonathan Mostow, je Schwarzenegger znovu vyslán zpět v čase, aby ochránil Johna Connora..
Podívejte se na videoukázku z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů.

Ten žije bez jakýchkoliv záznamů o své existenci, aby nemohl být vystopován Skynetem - rozsáhlou počítačovou sítí, která se jej už jednou pokusila zabít a rozpoutat válku s lidstvem. Zpět v čase je poslána také T-X, nejvyspělejší vražedný stroj Skynetu, který se pro Connora a jeho ochránce stává dosud nejsilnějším protivníkem. Po premiéře filmu poskytl Arnold Schwarzenegger tento rozhovor a MF DNES dostala exkluzivní práva k jeho otištění.

Jak jste se cítil, když jste první den opět točil Terminátora? Tentokrát jeho třetí díl.
Bylo to skvělé. Člověk přijde poprvé na scénu a řekne si můžu do toho vůbec znovu zapadnout? Můžu se znovu vžít do té role? Přestože jsme měli měsíc před začátkem natáčení mnoho zkoušek, prováděli jsme úpravy kostýmů a pokusnou střelbu a všechno to skvěle fungovalo, měl jsem v průběhu prvního dne pochyby, zda ještě dokážu být ten Terminátor, který efektně vystoupí z auta a projde skrz plameny se zbraní v ruce. Stačily však dva nebo tři záběry a byl jsem znovu ve své kůži a počáteční nervozita rychle opadla.

Hrajete tuto roli již potřetí. Jde o tentýž stroj, který byl ve filmu Terminátor 2 poslán zpět v čase, aby ochránil Johna Connora?
Je to přesně totéž, jako když nabouráte s autem, roztřískáte ho na cucky a pak si koupíte stejný model. O tom je v podstatě má role - jsem jako to nové auto! Ve filmu hraji stejný model, avšak ne stejného Terminátora. Tento model byl vyráběn sériově, proto existuje ve stovkách kusů. Ve filmu se mě John Connor ptá "Jsi ten samý?" a já mu vysvětluji, že jsem stejný model, ale jiný Terminátor. Je z toho hodně zklamaný, protože měl s předchozím Terminátorem blízký vztah a nyní mu nezbývá než začít znovu.

Takže Terminátor musí znova začít budovat všechny vztahy?
Terminátor v podstatě nestojí o žádné hlubší vztahy. Cokoliv, co se v tomto směru stane, je pouze náhoda, nikoliv součást jeho plánu. Jeho úkolem je pouze ochránit Connora. To se mu ale přibližně v polovině filmu přestane dařit, a proto začne být zlý. Je naprogramován tak, aby dokončil svou misi, ale už ne tak, aby se dokázal smát nebo se s někým zdravit plácnutím na dlaň.

Servisní článek k filmu Terminátor 3 čtěte ZDE.

Jaké bylo stát tváří v tvář ženskému protivníkovi? Změnilo to povahu bojových scén?
Myslím, že obsazení ženy do role nejnebezpečnější postavy je skvělý nápad a filmu to hodně přidává na zábavnosti. Člověku nepřipadá, že by mohla být žena tak nebezpečná, ale ve skutečnosti oplývá ženským půvabem pouze vnější slupka. Uvnitř ní se skrývá nelítostná kovová stvůra, která váží tunu a dokáže mnohem horší věci než všichni dosavadní Terminátoři dohromady.

Je velmi, velmi nebezpečná a na rozdíl od Terminátora, který si musí veškerý arzenál obstarat, dokáže v mžiku vytvořit jakoukoliv zbraň ze své ruky. Kristanna Lokenová, která ji hraje, byla velmi vytrvalá a měla za sebou hodně přísný trénink. Proto dokázala bez jakýchkoliv námitek zvládnout spoustu obtížných scén. Člověk je ale podvědomě opatrnější, i když by třeba nechtěl, protože je přes to všechno stále žena a vám nemusí být dvakrát příjemné se s ní prát. Kristanna je velmi odzbrojující, protože vás v jedné chvíli dokáže okouzlit vzhledem a v druhé již nemilosrdně zabíjí lidi a zneužívá svých vizuálních předností.

Proč se vlastně stal Terminátor natolik oblíbenou postavou?
Myslím si, že Terminátor dělá věci, o kterých lidé sní. Způsob jeho vystupování lidem imponuje, protože by se také chtěli umět chovat podobným způsobem. Spousta dětí by chtěla mít svého Terminátora a navázat s ním podobný vztah jako John Connor v druhém dílu filmu. V tomto pokračování John sice připouští, že ve vztahu otce a syna, který se mezi ním a Terminátorem v minulosti vyvinul, bylo hodně patosu, avšak právě to je věc, která se dětem líbí. Rády by jej vzaly do školy, ukázaly kamarádům a přikázaly mu, aby prošel zdí... Je to prostě sen každého dítěte a myslím si, že i kvůli tomu to funguje. Lidé jej mají rádi, protože je velice zábavný a také pokaždé zachrání svět!

Terminátor 3: Vzpoura strojů

režie Jonathan Mostow
námět John Brancato 
Michael Ferris
Tedi Sarafian
scénář

John Brancato
Michael Ferris

kamera Don Burgess
hrají Arnold Schwarzenegger
Nick Stahl
Claire Danes
Kristanna Loken
hudba Marco Beltrami
Brad Fiedel
původní název Terminator 3: Rise of the Machines
délka 109 minut
žánr sci-fi/ akční thriller

Terminátor 3: Vzpoura strojů - premiéry

kina 7. srpna 2003

Tyto filmy měly dopad na naši kulturu. Jak často v dnešní době slýcháváte klasickou větu "Já se vrátím" z prvního Terminátora?
Nedávno byl proveden průzkum na téma "nejpoužívanější filmové fráze" a věta "Já se vrátím" se umístila na první příčce a předstihla i známé hlášky z filmů Jih proti Severu nebo Drsný Harry. Jako čtvrtá v pořadí se umístila věta "Hasta La Vista Baby" z Terminátora 2. To mi na Terminátorech připadá úžasné - stali se něčím víc než jen filmem. Americký filmový institut nedávno sestavil žebříčky 50 nejdůležitějších padouchů a 50 nejdůležitějších hrdinů v dějinách filmu a Terminátor se umístil v obou z nich! To je další ukázka toho, jakým fenoménem se tato postava stala. Dokonce i dnes mě lidé zastavují a prosí, abych pro ně něco udělal: Řekněte Já se vrátím! V takových chvílích neodolám a řeknu to znova…

Musí to být příjemný pocit, když víte, že se tato postava těší takové oblibě...
Nadace Make A Wish mě telefonicky spojila s matkou, které v nemocnici umíralo dítě. Když jsem se zeptal, co pro ně mohu udělat, odpověděla mi: "Budu držet sluchátko u jeho ucha a vy prosím řekněte Já se vrátím." Samozřejmě jsem vyhověl. Síla podobných filmů a způsob, jakým dokázaly ovlivnit společnost v Americe i v jiných zemích, jsou úžasné. Podle toho, co mi řekla jeho maminka, přemýšlel tento chlapec o Terminátorovi ve chvílích, kdy měl nejtěžší zdravotní problémy, a proto chtěla, abych mu touto větou dodal důvěru a naději. Bylo to fantastické.

Co udělal režisér Jonathan Mostow pro to, aby dokázal navázat na úspěchy prvních dílů Terminátora, na kterých se tak zásadní měrou podílel režisér a spoluscenárista James Cameron?
Myslím, že James Cameron nasadil díky svému nespornému talentu laťku tak vysoko, že se do režie třetího dílu nikomu příliš nechtělo. Výjimkou byl však Jonathan Mostow, který se z nějakého důvodu naopak nemohl natáčení třetího dílu dočkat. Jonathanova kariéra je na vzestupu a stejně na tom byl i James Cameron, když točil první film. Jonathan s tímto filmem vstával i usínal po celé dva roky, proto byl skvěle připraven a při natáčení jsme překročili plán pouze o jeden den. U natolik rozsáhlého projektu je to důkaz bezchybné organizace a přípravy.

Konzultoval s vámi režisér například kaskadérské kousky?
Často za mnou přicházel do karavanu, abychom si o tom pohovořili. Nechal si také radit od designéra Stana Winstona a dokázal naše zkušenosti skvěle využít, místo aby se s nimi snažil bojovat. Měl jsem pár připomínek, na základě kterých jsme přidali na intenzitě některým akčním scénám. Věděl jsem, jaké jsou v možnosti vizuálních efektů a chtěl jsem jich bezezbytku využít.

Čím tedy překonáváte předcházející dva Terminátory?
Základem je to, že jsme při natáčení použili nejmodernější technologie a vizuální efekty. Pracovali jsme s nejmodernější technologií v oblasti kaskadérských výkonů. Najali jsme světové špičky včetně studia ILM, které je v současné době nejlepším tvůrcem vizuálních efektů na světě. Na druhou stranu není pravda, že by filmy z této série byly založeny výhradně na vizuálních efektech. Film se odehrává v reálném Los Angeles, a nikoliv v imaginárním světě, jako je tomu například u filmů Pán prstenů nebo Matrix. Když mi soupeř ve filmu ukopne hlavu, pak je skutečně vidět, jak odpadá od těla a houpe se na drátech. V takových chvílích se speciální efekty docela hodí.

Jak fyzicky náročné bylo natáčení Terminátora 3?
Natáčení je vždy náročné, naštěstí si ale udržuji kondici, takže když jeden den natáčíme obtížné kaskadérské kousky, nebolí mě následující ráno celé tělo. To je na natáčení to zábavné, zejména pro muže - člověk se těší na každý další kaskadérský výkon.

Která scéna byla nejnáročnější?
Pamatuji si na velkou bojovou scénu v koupelně, ve které je nejen hodně akce, ale i humoru. Oba se ze všech sil snažíme co nejvíce uškodit tomu druhému a používáme při tom různé vybavení koupelny, jako například pisoár nebo záchodovou mísu. Základem filmu není to, aby zůstal po celou dobu vážný. Je nabitý ostrou akcí, ale zároveň je v něm i místo pro humor, což byl jeden z klíčů k úspěchu.

Cítíte se při kaskadérských výkonech sebejistě?
To je těžké říci. Člověk může utrpět smrtelný úraz i během obyčejné jízdy na motorce. Natáčeli jsme jednu scénu, ve které jsem jel na motorce po chodníku přibližně šedesátikilometrovou rychlostí. Musel jsem jet ve velmi úzkém pruhu, protože na jedné straně byli lidé a na druhé sloupky s parkovacími hodinami. Kdybych udělal malou chybu, mohl jsem být klidně mrtvý. Terminátor nenosí přilbu, a tudíž jsem ji při natáčení neměl ani já. Pokaždé se ale rozhoduji, zda ten který kaskadérský kousek nějak nepřekračuje mé schopnosti. Některé z nich jako například náročné výkony v automobilech, které vyžadují hodně dovednosti - rád přenechám profesionálům.

Podtitul filmu "Vzpoura strojů" poukazuje na hrozbu, že by stroje v budoucnu mohly ovládnout svět. Jaký je váš vztah k technice?
Jsem fanouškem moderních technologií, ale zároveň si myslím, že by lidé měli najít rozumný kompromis a nespoléhat se výhradně na techniku. Technika nám může pomáhat, ale zároveň i škodit. Dnes mnoho lidí používá internet a počítač ke každé maličkosti, ale místo úspory času má využití této techniky většinou opačný efekt. Nová média obsahují tolik informací, že dovedou velmi lehce odvést pozornost člověka jiným směrem. Pozoruji to i u svých dětí, které často prosedí u počítače hodiny, protože začaly něco hledat na internetu a při tom náhodou narazily na spoustu dalších věcí.

Píšete si s lidmi po e-mailu?
Ne, nemám e-mailovou adresu. Vypínám i telefon. Nechci, aby mi někdo psal a já mu pak musel odepisovat. Nemám elektronický diář. Osobně příliš nepoužívám výdobytky moderní techniky, ale jsem rád, že mohou usnadňovat práci lidem z mé kanceláře.

Máte velké pole působnosti film, politiku, obchodní záležitosti, rodinu... Jak to zvládáte?
Nejhorší pro mě je, když nemám do čeho píchnout... a pak najednou zjistím, že nemůžu nic dodělat, protože se flákám! Když jsme natáčeli posledního Terminátora, snažil jsem se získat 10 milionů dolarů pro iniciativu za zvýšení bezpečnosti mimoškolní výuky dětí. Vedl jsem politickou kampaň a v listopadu ji dotáhl do zdárného konce, staral jsem se o svůj podnik a zároveň se věnoval rodině - a to všechno mi skvěle vycházelo. Natáčení je často přerušováno několikahodinovými přestávkami, během kterých štáb připravuje další záběr. Člověk se může uklidit do karavanu a má spoustu času klábosit po telefonu nebo sehnat nějaké lidi a vyrazit z nich peníze na finanční podporu různých aktivit! Na scéně bylo dovoleno fotografovat, a to lidi lákalo - někteří by dali cokoliv, aby mohli přijít a nafotit si pár obrázků. Scéna k tomuto filmu byla jako cenný poklad, který jsem měl na šest měsíců k dispozici. Otázkou pouze bylo, jak získat co nejvíce času, ve kterém bychom mohli lidi na scénu pouštět a vybírat od nich peníze na podporu mé iniciativy. Mezitím jsem chodil na setkání s byznysmeny, abych je pro tento charitativní projekt získal, a zároveň jsem dohlížel na své děti, které si na "plac" přišly udělat úkoly. Moje děti byly šťastné, moje žena byla šťastná a natáčení probíhalo bez jakýchkoliv problémů.

Arnold Schwarzenegger (vlevo) a distributor Jan Bradáč.

Arnold Schwarzenegger přijel do Cannes s manželkou Mariou Shriverovou. 56. mezinárodní filmový festival v Cannes. (16. května 2003)

MILÁČKEM DAVU. Představitel Terminátorů řečený božský Arnie se zdraví s fanoušky.

KOMIK DIVÁKEM. Danny DeVito, Schwarzeneggerův přítel a herecký partner z komedie Dvojčata, patřil k premiérovým divákům Terminátora 3.

Po pondělní slavnostní premiéře vtrhl včera Terminátor 3 do tisíců kin ve Spojených státech a v Kanadě, aby zkusil naplnit předpověď největšího hitu letní sezony - a také vrátil výrobní náklady ve výši 170 milionů dolarů.

Arnold Schwarzenegger s manželkou Marii Shriverovou na slavnostní premiéře snímku Terminátor 3.

Pod efekty Terminátora je opět podepsán Stan Winston, který přivedl na svět už první podobu tohoto hrdiny a za druhé pokračování získal dva Oscary. Úkol vytvořit pro "trojku" dva nové typy robotů označil Winston za velkou výzvu.

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Je z ní druhá Greta. Z Emmy Watsonové se stala ekologická aktivistka

Filmová čarodějka to dopracovala k důležitým proslovům a boji za ženská práva. Co všechno už má Emma Watsonová vlastně...

Hudební kalendář 2020: jaké největší zahraniční hvězdy letos přijedou?

Česká republika už se stala důležitou zastávkou zahraničních hudebních hvězd. V roce 2020 přijedou i ty, které ji dosud...

TELEVIZNÍ CENY: Modrá krev, či poslední trabanty? Vyberte dokument roku

Na portálu iDNES.cz pokračuje pátý ročník televizních cen. Čtenáři vyberou postupně nejlepší český i zahraniční seriál,...

Překvapený Hus, chuligán Žižka, mohykán Roháč. Husitská trilogie v jednom

Tvář celá zbrocená krví má jen jedno čisté místo tam, kde jsou jasně znatelné kontury sejmuté pásky přes oko. Výmluvným...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Jak Králíček Jojo skoncoval s Hitlerem a míří k vrcholům roku

Když se u nás Králíček Jojo natáčel, mluvilo se o něm jako o hitlerovské satiře. Ale výsledek vstupující do kin stojí...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Národní galerie má krizovou ředitelku, nový šéf vzejde z řádného konkurzu

Výkonnou ředitelkou Národní galerie Praha bude ekonomka Anne-Marie Nedoma. Ve funkci setrvá, dokud z řádného výběrového...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Tarantino vyzval lidi, kteří na premiéře uvidí jeho film, aby o něm mlčeli

Americký režisér Quentin Tarantino vyzval všechny diváky, kteří v úterý na festivalu v Cannes uvidí ve světové premiéře...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.

Najdete na iDNES.cz