Rok 2006: reality show a seriál svedou boj

  10:22aktualizováno  10:22
Česko má za sebou dosud nevídanou televizní bitvu, rozhodující boj však teprve přijde.
Vlasta Horváth se stal vítězem druhého ročníku soutěže Česko hledá SuperStar...

Vlasta Horváth se stal vítězem druhého ročníku soutěže Česko hledá SuperStar (12.6.2005). | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

SPECIÁL: Rok 2006, rok velkých událostí

Utkají se v něm nejen jednotlivé stanice, ale také starší divácká generace s mladším pokolením. Právě letošek definitivně rozhodne: vyhrají reality show nad domácím seriálem, nebo naopak?

Letos to dopadlo nerozhodně: VyVolení sice ovládli média i společenské debaty, dokonce provětrali zdejší módu či slovník, ale průměrnou sledovanost až ke dvěma milionům lidí nevytáhli.

Spolu s Velkým bratrem se dokonce dočkali dnů, kdy podobných čísel, kolem půldruhého milionu diváků, dosahovaly několikeré reprízy domácích seriálů České humoresky či Bylo nás pět.

Na kterou zbraň tedy vsadí zdejší televize v roce 2006? ČT si vybrala jasně seriály. Od opakování Náměstíčka přejde k nově navazující Návsi, dokončí další řadu Četnických humoresek a hokejistickou Poslední sezonu, roztočí premiérovou ságu farmářské rodiny Hraběnky i další epizody krimisérie Eden.

Do výroby chystá také seriál ze školních lavic Škola Na Výsluní, úsměvné příhody vodáků středního věku Proč bychom se netopili i druhou řadu studentské Dobré čtvrti. Vedle téhle továrny na seriálové zásoby se Pošta pro tebe a Udělám cokoliv, dva tituly ČT z rodiny reality show, jeví jako jehly v kupce sena.

Prima zvolila opačný extrém: reality show stojí v první řadě. Povzbuzena úspěchem VyVolených už horečně připravuje jejich další ročník.

Zato pokud jde o domácí seriály, Prima předčasně "odpískala" mladistvý Bazén a zbyla jí jen Rodinná pouta, která prohrávají s konkurencí, Ordinací v růžové zahradě na Nově. Nicméně i Prima o novém seriálu přemýšlí - a ne jen o jednom.

Nova, která navzdory mdlým výsledkům Velkého bratra neztratila vedoucí postavení na trhu, bere "od každého něco". Když reality show, tak tu zatím divácky nejúspěšnější: potřetí zkusí soutěž Česko hledá SuperStar.

V takovém případě logicky odsune úvahy o podobné hře Hvězdná akademie, v níž se budoucí zpěváci školí v uzavřeném prostoru pod dohledem kamer. SuperStar sice Nově vystačí na půl roku - ale ne pro všechny typy diváků. Proto současně točí seriály. Vedle nekonečné Ulice a rozšířené Ordinace v růžové zahradě, která se už dotkla hranice dvoumilionové sledovanosti, nasadí Nova Pojišťovnu štěstí II a volné pokračování Místa nahoře pod názvem Místo v životě.

Další látky prý zvažuje, vesměs se mají odehrávat v divácky atraktivním prostředí. A pokud se jí podaří zakoupit americký seriál o trosečnících na pustém ostrově Ztraceni, současný hit světového trhu, jehož druhou řadu nyní chystá HBO, nakloní si podobně jako akčním cyklem 24 hodin i mladší divácké ročníky.

Zatím mimo konkrétní stanici se připravuje předpokládaná seriálová událost roku 2007, premiérová řada Nemocnice na kraji města. Komu ji vlastníci práv k Dietlově látce nakonec svěří, ukáže čas. ČT má na své straně tradici, Nova schopnost prodat Nemocnici jako událost století.

Z filmů se v televizích stávají spíše podpůrné zbraně. Ani takové hity jako Pán prstenů nebo Harry Potter - jejichž třetí části uvede opět Nova - už nevytvářejí divácké rekordy, fanouškovské zázemí se zdá nasyceno díky rozmachu DVD.

Opravdu přelomový televizní rok se tedy zrodí teprve tehdy, až budou uděleny licence k digitálnímu vysílání. Řízení se táhne už půl roku bez výsledku, zatímco divák by rozhodl rychle: Ať to zkusí všichni uchazeči; kdo nezaujme, prostě skončí. Ale kdyby rada pro vysílání rozhodla ještě před letošním Silvestrem, už na Nový rok 2007 by na televizní mapě Česka nezůstal kámen na kameni.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz