Program sekce - Holandský film

  8:11aktualizováno  8:11
Do Uherského Hradiště přijede na 27. Letní filmovou školu i utrechtský rodák Jos Stelling, který patří k nejvýznamnějším nizozemským filmovým tvůrcům. Tento filmař, který bude představovat snímky v holandské části festivalu, začínal jako amatér s "osmičkou a šestnáctkou".Vše o Letní filmové škole.

Divoké mušle - 28. 7. v Klubu kultury, 10.45 hodin
Divoké mušle (Wilde Mossels), Niz 2000, 115´
Scénář: Erik de Bruyn, Paul Ruven, Otakar Votoček / Režie: ERIK DE BRUYN / Kamera: Joost van Gelder / Hrají: Freek Brom, Fedja van Hunt, Melek Karrasu, Will van Kralingen, Frank Lammers, Angelique de Bruijne.

Film zobrazuje život tří kamarádů na ostrově v oblasti Zeelandu u jihozápadního pobřeží Holandska. Její obyvatelé se mnohým odlišují – například i vlastním jazykem, který je natolik nesrozumitelný, že film je v zemi svého původu promítán s holandskými titulky.
Leen – divoký, drsný, neklidný, ale citlivý mladík, pracuje v doku u svého otčíma. Je nespokojený se svým jednotvárným zaměstnáním a sní o lepší existenci. Není ale schopen odloučit se od svých kamarádů, ani od ostrova, který má rád. Jeho přátelé Daan a Jacob jsou lépe připraveni čelit každodenní realitě. Daan je osobnost, vyrovnaný, spokojený se svou prací na rybářské lodi. Volný čas tráví v místním klubu motorkářské party. Hraje na bubny v hard-rockové kapele a experimentuje s halucinogenními sušenými mušlemi. Jacob je nejmladší, ale i nejodpovědnější z celé trojice. Motorkáři ho přijímají dost zdráhavě a v podstatě jen proto, že je výborný kytarista a autor skladeb pro jejich kapelu. Jeho snem a jedinou ambicí je hudba. Věří, že mu otevře cestu do nového života. Potřebuje ale peníze, aby mohl s kapelou nahrát a vydat CD.

Lužinova obrana - 30. 7. v Klubu kultury, 10.45 hodin
Lužinova obrana (The Luzhin Defence), GB-Fr-It 2000, 108'
Námět: Vladimir Nabokov / Scénář: Peter Berry / Režie: MARLEEN GORRISOVÁ / Kamera: Bernard Lutic / Hudba: Alexandre Desplat / Hrají: John Turturro, Emily Watsonová, Geraldine Jamesová, Stuart Wilson, Christopher Thompson, Peter Blythe.

Film  zasazený do 20. let, vypráví o nemluvném šachovém velmistru, jenž přijíždí do letoviska u švýcarského jezera, aby tam sehrál svůj životní zápas. Ale nečekaně tam potká svou dávnou lásku. Postupně se odkrývá hrdinova minulost, dětství poznamenané rozpadajícím se vztahem rodičů - veškerý svět kolem něho se tak začal koncentrovat do šachové hry, ve skutečné realitě se pohybovat neumí, nerozumí a děsí se jí. Neodvratitelný střet obou světů nutně vede k osudovým důsledkům, vyprávění zachycuje, kam až vede láska i posedlost šachovými kombinacemi.

Žádné vlaky, žádné plány - 30. 7. v Klubu kultury, 14.30 hodin
Žádné vlaky, žádné plány (No Trains No Planes), Niz 1999, 90´
Scénář: Hans Heesen, Jos Stelling / Režie: JOS STELLING / Kamera: Goert Giltaij / Hudba: Nicola Piovani / Hrají: Dirk van Dijck, Kees Prins, Peer Mascini, Henri Garcin.

Jednoduše vyprávěný, ale působivý snímek se odehrává v jedné úplně obyčejné kavárně a zaměřuje se na osudy lidí s ní nějakým způsobem spojených, hostů i personálu. Některé postavy jsou do popředí vysunuty výrazněji, ale i ony nakonec tvoří jen součást zamýšlené mozaiky. Prolínající se minipříběhy spojují drobné radosti i radosti, právě tady se odrážejí mnohé bolesti současnosti - cynismus, sobectví, nedostatek svědomí i soucitu. Ale režisér se nevyžívá v pesimismu a beznaději, hledá jiskřičku naděje už ve zdánlivě všedním zájmu o dění kolem sebe, v tom, že člověk nezůstává lhostejný k tomu, co jej obklopuje.

Iluzionista - 30. 7. v Klubu kultury, 21.45 hodin
Iluzionista (De Illusionist), Niz 1983, 82'
Námět: Freek de Jonge / Scénář: Freek de Jonge, Jos Stelling / Režie: JOS STELLING / Kamera: Theo van de Sande / Hudba: Willem Breuker / Hrají: Freek de Jonge, Jim van der Woude, Gerard Thoolen, Catrien Wolthuizenová, Carel Lapere, Craig Eubanks.

Snímek těží z nezvyklého prostředí mentálně zaostalé rodiny, která obsluhuje větrný mlýn na břehu jednoho z nesčetných vodních kanálů. Oba titulní hrdinové, bratři, jsou sice retardovaní, ale mají své tužby a sny jako ostatní lidé. Jeden z bratrů přezdívaný Iluzionista, jemuž zbylo více smyslu pro realitu, si představuje, jak se stane kouzelníkem. Celé vyprávění se odehrává prakticky beze slov, jako alegorie na rozostřeném pomezí mezi snem a skutečností, provázeno množstvím různě tragikomických, bizarních situací. Autoři si kladou otázku, do jaké míry se prolíná bláznovství a tak zvaná normalita, kde mají svou styčnou plochu, neboť každý člověk v sobě nosí obě polohy. Záleží jen na tom, jak jsou "nastavené", jak jsou používány.

Vše o Letní filmové škole.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz