Přehlídky chystají žeň hudby

  6:33aktualizováno  6:33
Horní Lhota, Dolní Lhota - Festival Musicart Horní Lhota 2001 - láká především alternativněji laděným programem, druhý - Dolnolhotský buben - zase hodlá oslovit publikum širší nabídkou české scény takzvané world music. "Snažím se, aby program festivalu v Horní Lhotě byl kompaktní a aby si lidé vzali především dojem z celku a nepřišli jenom na jednu věc," vysvětlil svůj dramaturgický záměr pořadatel Libor Bálek. Podle něj festival nehodlá být jenom o vzájemné umělecké komunikaci.
Už proto má oproti loňským ročníkům, kterých bylo jen v Horní Lhotě devět, i jinou podobu. Vedle hudebních produkcí především na horní scéně festival bude patřit i divadlu. Vystoupí většinou alternativně laděné divadelní spolky, například XXXHX XOXOXX z Ostravy, Crepácy z Havířova nebo hranické Dekadentní divadlo Beruška, které na připravené dolní scéně doplní především kapely z regionu, třeba Masomlejn z Havířova, Prouza nebo Hemp For Victory z Frýdku-Místku.

Zatímco dolní scéna patří "regionální" alternativě, horní bude mít i mezinárodní rozměr. Vystoupí polská skupina Akurat, početné zastoupení připadne skupinám z okruhu vydavatelství Indies, jako Boo nebo Tara Fuki. "Festival byl vždy o alternativě. Letos z toho vybočuje Mňága a Žďorp, ale ta má na festivalu své místo a hrála na něm odjakživa," připomenul Bálek.

Čtvrtý ročník Dolnolhotského bubnu v Dolní Lhotě nebude patřit jenom poslechu hudby, i když hlavní prostor samozřejmě připadne především kapelám a jejím vystoupením. Organizátoři přizvali hodně skupin takzvaného žánru world music, ale i na jejich přehlídce nebude chybět alternativně laděná hudba.

Etnohudbu zastoupí například skupina Yamuna z Indie, která ostatně nedávno vystoupila v ostravském klubu Boomerang, prostor dostane i hudební formace Srpen z Ostravy, která v takovéto chvíli připravuje vydat svůj první kompaktní disk s nahrávkou své meditativně laděné hudby.

"Festival budou tradičně doprovázet akce jako škola bubnování, ohňostrůjci, orientální tanenice, čajovna Na větrném kopci, prodejny bubnů a orientálního zboží, vegetariánská jídelna a další bohaté občerstvení. Letos bude na festivalu také ukázka bojového umění Wu-shu," prozradila dramaturgyně přehlídky Zlata Holušová. Pořadatelé spolupracovali letos s Phare CBC, takže se v rámci festivalu uskuteční takzvané Silesia Forum, setkání kapel a organizátorů z příhraničí na české i polské straně.

Alternativní proud zastoupí na přehlídce Dolnolhotský buben ještě brněnští Ty syčáci v čele s Petrem Vášou, zahraje dále polská Kapela ze Wsi Warszava, Gothart, Šum svistu, Švihadlo, Wooden Toys, také Zuzana Navarová & KOA, Masada, Ahmed má hlad, Tubabu, Song Of Satori nebo Benedikta. Přehlídka Musicart Horní Lhota bude v sobotu 28. července, Dolnohotský buben v Dolní Lhotě o týden později, 4. srpna.
Autoři:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Národní galerie má krizovou ředitelku, nový šéf vzejde z řádného konkurzu

Výkonnou ředitelkou Národní galerie Praha bude ekonomka Anne-Marie Nedoma. Ve funkci setrvá, dokud z řádného výběrového...

V 92 letech zemřela Vlasta Chramostová, herečka tří různých životů

Ve věku 92 let zemřela v neděli filmová herečka, signatářka Charty 77 a dlouholetá členka činohry Národního divadla...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz