Největší Čech: Jára Cimrman

  1:00aktualizováno  1:00
Český génius Cimrman, který proslul například vynálezem dvoudílných plavek, plnotučného mléka či prvního spojení na principu internetu, by byl dojat. Jedenadevadesát let poté, co jeho stopa mizí v pojizerské obci Liptákov, ho Češi označili za svého největšího spoluobčana.

"V průběhu hlasování se objevil na prvním místě. Ještě sice nemáme konečné výsledky, ale je dost možné, že vyhrál," připustil včera Martin Krafl, mluvčí České televize, která anketu pořádá.

Z jeho rezervovaného tónu se zdá, jako by i on byl jedním z těch, kteří nechtějí docenit velikost života a díla vídeňského rodáka. Ostatně Česká televize Cimrmana z ankety Největší Čech už předem diskvalifikovala. Svůj krok odůvodňuje tvrzením, že Jára Cimrman "nikdy neexistoval".

"Cimrman byl za svého života zneuznaným vědcem i umělcem, a když národ konečně dozrál k tomu ocenit ho, stejně se našla hrstka lidí, kteří mu trofej odepřou," glosuje výsledek ankety spoluautor cimrmanovské legendy Zdeněk Svěrák. "Vypovídá to o tom, že Češi uznávají humor jako hodnotu," dodává už vážněji.

Česká televize přitom nechce největšího českého génia úplně "zatratit". "Cimrman je fenomén. I když se v soutěži umístit nemůže, najdeme nějaký způsob, jak ho ocenit. To bude ale překvapení," slibuje Krafl.

Šanci stát se oficiálně "Největším Čechem" má od pondělní půlnoci už jen stovka osobností. Na nominování až deseti největších postav českého národa měli lidé celý leden. Nominovat mohl každý účastník ankety až deset jmen.

Akce se podle Krafla zúčastnilo okolo sta tisíc lidí. Hlasovalo se na internetu, textovými zprávami nebo vyplněním hlasovacích lístků.

Jména stovky finalistů soutěže Česká televize tají, odhalí je až v zábavném pořadu na začátku května. "Dobře je zastoupena řada panovníků a nezapomínáme ani na své svaté. Možná přijde i hokejový bůh Dominik Hašek," naznačuje možné favority Krafl.

Podle dosud známých čísel tvoří asi třetinu finálové stovky dosud žijící osobnosti. Mezi finalisty přitom jasně převažují muži: nominovaných žen je jen necelá pětina.

Soutěž o největšího Čecha nyní vstupuje do druhé fáze: po odtajnění stovky nejúspěšnějších postoupí dál pouze prvních deset. Každý z nich dostane svého obhájce, který se bude snažit před televizními diváky co nejlépe "prodat" přednosti svého "klienta" a zdůvodnit, proč právě on má být ten první.

O vítězi pak rozhodnou v novém hlasování opět lidé. Slavnostní finálový večer je naplánován na 11. června a moderovat ho bude Marek Eben.

Anketa o největší osobnost není žádnou novinkou. Obdobné soutěže už proběhly v Británii či Německu, kde se vítězství dočkaly takové osobnosti, jakými byli ministerský předseda Winston Churchill a západoněmecký kancléř Konrád Adenauer.

Moderátor Marek Eben (vlevo) a generální ředitel České televize Jiří Janeček představují nový pořad Největší Čech. (2. prosince 2004)

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz