Největší Čech: Jára Cimrman

  1:00aktualizováno  1:00
Český génius Cimrman, který proslul například vynálezem dvoudílných plavek, plnotučného mléka či prvního spojení na principu internetu, by byl dojat. Jedenadevadesát let poté, co jeho stopa mizí v pojizerské obci Liptákov, ho Češi označili za svého největšího spoluobčana.

"V průběhu hlasování se objevil na prvním místě. Ještě sice nemáme konečné výsledky, ale je dost možné, že vyhrál," připustil včera Martin Krafl, mluvčí České televize, která anketu pořádá.

Z jeho rezervovaného tónu se zdá, jako by i on byl jedním z těch, kteří nechtějí docenit velikost života a díla vídeňského rodáka. Ostatně Česká televize Cimrmana z ankety Největší Čech už předem diskvalifikovala. Svůj krok odůvodňuje tvrzením, že Jára Cimrman "nikdy neexistoval".

"Cimrman byl za svého života zneuznaným vědcem i umělcem, a když národ konečně dozrál k tomu ocenit ho, stejně se našla hrstka lidí, kteří mu trofej odepřou," glosuje výsledek ankety spoluautor cimrmanovské legendy Zdeněk Svěrák. "Vypovídá to o tom, že Češi uznávají humor jako hodnotu," dodává už vážněji.

Česká televize přitom nechce největšího českého génia úplně "zatratit". "Cimrman je fenomén. I když se v soutěži umístit nemůže, najdeme nějaký způsob, jak ho ocenit. To bude ale překvapení," slibuje Krafl.

Šanci stát se oficiálně "Největším Čechem" má od pondělní půlnoci už jen stovka osobností. Na nominování až deseti největších postav českého národa měli lidé celý leden. Nominovat mohl každý účastník ankety až deset jmen.

Akce se podle Krafla zúčastnilo okolo sta tisíc lidí. Hlasovalo se na internetu, textovými zprávami nebo vyplněním hlasovacích lístků.

Jména stovky finalistů soutěže Česká televize tají, odhalí je až v zábavném pořadu na začátku května. "Dobře je zastoupena řada panovníků a nezapomínáme ani na své svaté. Možná přijde i hokejový bůh Dominik Hašek," naznačuje možné favority Krafl.

Podle dosud známých čísel tvoří asi třetinu finálové stovky dosud žijící osobnosti. Mezi finalisty přitom jasně převažují muži: nominovaných žen je jen necelá pětina.

Soutěž o největšího Čecha nyní vstupuje do druhé fáze: po odtajnění stovky nejúspěšnějších postoupí dál pouze prvních deset. Každý z nich dostane svého obhájce, který se bude snažit před televizními diváky co nejlépe "prodat" přednosti svého "klienta" a zdůvodnit, proč právě on má být ten první.

O vítězi pak rozhodnou v novém hlasování opět lidé. Slavnostní finálový večer je naplánován na 11. června a moderovat ho bude Marek Eben.

Anketa o největší osobnost není žádnou novinkou. Obdobné soutěže už proběhly v Británii či Německu, kde se vítězství dočkaly takové osobnosti, jakými byli ministerský předseda Winston Churchill a západoněmecký kancléř Konrád Adenauer.

Moderátor Marek Eben (vlevo) a generální ředitel České televize Jiří Janeček představují nový pořad Největší Čech. (2. prosince 2004)

Autoři: ,

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Zemřel spisovatel Jiří Stránský, autor předlohy k seriálu Zdivočelá země

Dramatik a bývalý politický vězeň Jiří Stránský

V 87 letech zemřel spisovatel a někdejší politický vězeň Jiří Stránský. Byl mimo jiné autorem knihy Zdivočelá země,...

Tarantino vyzval lidi, kteří na premiéře uvidí jeho film, aby o něm mlčeli

Americký režisér Quentin Tarantino.

Americký režisér Quentin Tarantino vyzval všechny diváky, kteří v úterý na festivalu v Cannes uvidí ve světové premiéře...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Advantage Consulting, s.r.o.
FYZIOTERAPEUT

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz