Národní knihovna koupila Gutenbergovu vzácnost

  10:31aktualizováno  10:31
Národní knihovna zakoupila další historický skvost. Jedná se o Gutenbergovu odpustkovou listinu, která je stará přibližně 550 let. Knihovna za vzácný tisk zaplatila 250 tisíc.

Gutenbergova odpustková listina - Gutenbergovu odpustkovou listinu zakoupila Národní knihovna | foto: Národní knihovna

Gutenbergova odpustková listina patří k vůbec nejstarším tiskům na světě. Knihovna ho koupila od plzeňského biskupství. To spravuje knihovnu v Chebu, kde byl tisk objeven.

Posloužil k podlepení vnitřní strany desek jedné z knih jako takzvané přídeští.

"Tisk datovaný rokem 1454 vyrobil Johann Gutenberg v dílně ve své rodné Mohuči a na světě se do dneška dochovalo pouze pár desítek exemplářů, které jsou uloženy ve sbírkách v Dánsku, Francii, Německu, Nizozemsku, USA, Švýcarsku, Vatikánu a Velké Británii," řekla Eva Štanská z tiskového oddělení Národní knihovny.

Gutenbergovu odpustkovou listinu uvidí veřejnost v dubnu 2006.
 
Národní knihovna srovnává význam objevu se získáním fragmentu latinského překladu Dalimilovy kroniky, za kterou stát letos zaplatil přes deset milionů korun.

Výjimečnost objevu odpustkové listiny podle ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka dokládá fakt, že jde teprve o druhý tisk z proslulé dílny, který se nachází v Česku. Prvním byl list ze slavné Gutenbergovy Bible, jenž je také uložen ve sbírkách NK. Byl tam objeven v polovině 20. století rovněž na přídeští novější knihy.

"Součástí knihovny v Nostickém paláci byl sice kompletní iluminovaný exemplář Gutenbergovy Bible, ale na počátku 19. století se odtud za záhadných okolností ztratil a dnes je chloubou Huntingtonovy knihovny v San Marinu," uvedl Ježek.

Odpustkové listiny vznikly kvůli strachu křesťanského světa z turecké expanze. Na období od května 1452 do dubna 1455 papež Mikuláš V. povolil prodej odpustků ve prospěch obrany kyperského království proti Turkům.

Listiny sloužily jako potvrzení o přijetí milodaru i jako záruka, že jejich majitel může dvakrát požádat kněze o udělení rozhřešení, a byly po tisících opisovány.

V době zvýšené poptávky po odpustcích Gutenberg poskytl svůj vynález a vyráběl ve velkých nákladech formuláře listin, kam zbývalo doplnit jen jméno dárce, datum a místo vystavení.

Po smrti původního příjemce se listiny stávaly bezcennými, ale protože byly tištěny na kvalitní pergamen, používaly se k dalšímu zpracování - například jako makulatura v knihvazačských dílnách.

Proto se z několikatisícového nákladu podařilo objevit jen zlomek. Listina pocházející z knihovny v Chebu je tak zaznamenána teprve jako padesátá svého druhu - některé z předchozích nálezů jsou však pouhé zlomky a několik tisků bylo zničeno za druhé světové války.

Tisky jsou známé v šesti variantách - NK získala jedenatřicetiřádkový. Jde o tisk s nejstarším nezpochybnitelným datem, v žádném z předešlých vročení ani Gutenbergovo jméno není.

Biskupství částku získanou prodejem tisku použije k založení nadačního fondu Dominanty na obnovu kulturního dědictví v západních Čechách.

Ředitel NK Vlastimil Ježek řekl, že cena je přátelská a NK za ni vděčí vstřícnému postoji biskupství. "Pokud se Gutenbergovy tisky objeví na trhu, jsou prodávány za ohromné sumy," řekl Kamil Boldan z oddělení rukopisů a starých tisků NK.

Exemplář Gutenbergovy Bible byl naposledy vydražen v roce 1987 u Christie's za 5,39 milionu dolarů (zhruba 120 milionů korun). Cena jednotlivých listů z této Bible, které se na trhu objevují častěji, se dnes pohybuje od 30 tisíc do 40 tisíc dolarů
(zhruba 720 tisíc až 960 tisíc korun).

"I cena za jednolistovou odpustkovou listinu by byla nepochybně vyšší, jiný exemplář se ale na volném trhu delší dobu neobjevil," uvedl Boldan.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Zemřel spisovatel Jiří Stránský, autor předlohy k seriálu Zdivočelá země

Dramatik a bývalý politický vězeň Jiří Stránský

V 87 letech zemřel spisovatel a někdejší politický vězeň Jiří Stránský. Byl mimo jiné autorem knihy Zdivočelá země,...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz