O využití domu se uvažovalo již několikrát, olomoučtí památkáři například v roce 1990 zpracovali i stavebněhistorický průzkum objektu. "Bylo by ideální, kdyby masné krámy jako jednu z nejvýznamnějších památek ve městě, a navíc účelovou stavbu postavenou kdysi na náklady obce, koupilo město a zrestaurovalo. Zvláště když se radnice již několik let vrací bezvýsledně k vyřešení stánkového prodeje na Dolním náměstí, právě tam, kde téměř čtyřicet krámků a další prostory někdejší masné tržnice leží ladem," upozorňovala například již před pěti lety památkářka Zdenka Bláhová. "Radnice věděla, že se dům prodává. Navrhoval jsem politikům, aby dům město koupilo, ale nesouhlasili," říká architekt Navrátil.
HISTORIE MASNÝCH |
Vietnamská společnost má zájem především o přízemí domu. Jsou zde však i více atraktivní prostory, které se váží i ke kulturním dějinám města: například v patře domu se v 18. a 19. století hrálo divadlo. Co přesně v masných krámech bude, není zatím jasné. "Snažím se majitelům radit a dát náměty, co by v domě mohlo být. Měl by být využitý celý, nejen přízemí. Mají skromné představy. Jsou však připraveni investovat, rekonstruovat a já se chci postarat o to, aby to neodbyli," připustil Navrátil.
Tip, jak využít masné krámy, mají památkáři, kteří se inspirují příklady z jiných měst: "Masných krámů zůstalo v republice jen několik: v Českých Budějovicích, Strakonicích a Plzni. V Budějovicích je v nich známá hospoda, v Plzni galerie a ve Strakonicích jsou krámky různého typu. Nádherně rekonstruované masné krámy jsou u našich sousedů v Polsku ve Wroclawi, kde nabízejí například řadu malých galerií," říká Eva Šimáčková z Památkového ústavu v Olomouci. Architekt Navrátil míní, že v patře domu by mohla společnost vybudovat kulturní středisko nebo samoobslužnou restauraci. "Takovou, kde by se zastavili lidé cestou do divadla na večeři nebo si tam babička cestou ve městě vybrala ke kávě buchtu, Olomouc nemá. Bude to však náročné," říká Navrátil, který si netroufá odhadnout, kolik bude stát rekonstrukce objektu. "Vše je ve stadiu úvah a zřejmě bude potřeba, aby společnost vyhledala ještě dalšího partnera pro investice," dodal.
Společnost zatím dům nepřevzala. Její zástupce, který si nepřál být jmenován, uvedl, že firma nemá konkrétní projekt na využití domu. "Počkáme do jara. Uvažujeme o tom, že uděláme v domě obchodní centrum na vyšší úrovni," řekl jeden z majitelů. O využití dalších pater nemá společnost jasnou představu. "Možná nějaké zábavní centrum, bowling, něco pro volný čas, ale zatím nevíme," řekl zástupce majitele, ale neupřesnil, kolik hodlá společnost do rekonstrukce investovat. "Víme o tom, že dům je památka. Určitě budeme postupovat tak, jak je nutné," dodal.
Právě fakt, že dům je památkově chráněn, vyžaduje zvláštní zacházení. "Mimo jiné bude nutné dokončit stavebněhistorický průzkum domu, který byl sice započat, ale není hotov. Posléze bude nutné zpracovat projektovou dokumentaci na celkovou rekonstrukci domu, protože tam byly zatopeny sklepy, nemůžeme vyloučit ani poruchy statiky a podobně," varuje před unáhlenými záměry Eva Šimáčková z Památkového ústavu v Olomouci.
Pohled na budovu Masných krámy v Olomouci, jejichž oprav se po letech chopí investor, z Uhelné ulice |
Pohled na budovu Masných krámy v Olomouci, jejichž oprav se po letech chopí investor, z Dolního náměstí |