Mach a Šebestová jdou do kin

  9:33aktualizováno  9:33
Zlín - Nový hraný dětský film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko jde do kin. V předpremiéře byl v úterý 4. prosince v 19.30 hodin uveden ve Velkém kině ve Zlíně. Hraná varianta populárního animovaného večerníčku o dvou spolužácích ze třetí bé se točila letos o prázdninách v Čechách a v Číně pod režijním vedením Václava Vorlíčka. Slavnostní premiéra filmu zlínských ateliérů pak bude 5. prosince v multikině Ster Century v Praze na Smíchově.
Podívejte se na ukázky z filmu a natáčení.
Režisér Vorlíček s Machem a Šebestovou

Režisér Vorlíček s Machem a Šebestovou - Režisér Váslav Vorlíček debatuje s Machem a Šebestovou při nátačení | foto: Ateliéry Zlín

Zlínské předpremiéry by se měla zúčastnit herečka Stella Zázvorková, filmová představitelka babičky Řiháčkové, Vítězslav Jandák, který ve filmu hraje movitého pana Rykla, Milan Šimáček, Martina Hudečková, ale také dětští hrdinové Horáček (Jiří Rédr) a Pažout (Jiří Kocman).

Ústřední hrdinové filmu ani režisér se tentokrát před plátno Velkého kina nepostaví. Václav Vorlíček má problémy s kyčlí a zúčastní se jen pražské premiéry.

„Maminky Kristýny Květové a Roberta Hájka mají strach, aby děti z vyčerpání neonemocněly. Je toho na ně přece jen dost - rozhovory s novináři, cestování po republice. Děti se pořádně nevyspí a jsou přetažené,“ vysvětluje Markéta Pinkavová z Ateliérů Bonton Zlín. „Ale budou hosty Dobrého rána České televize,“ připomněla Pinkavová.

Co možná nevíte o Machovi a Šebestové
Prvních třináct animovaných příběhů
pro večerníčky vytvořila autorská trojice Miloš Macourek, Adolf Born a Jaroslav Doubrava v letech 1976 až 1983.
Mach a Šebestová nemají křestní jména. Adolf Born v jednom z rozhovorů pro MF DNES vzpomínal, že si autorská trojice s jejich jmény nemohla poradit. "Miloš Macourek dlouho hledal. Jenže jsme měli zkušenost, že malé české děti tak do čtvrté třídy si říkají příjmením. Ani ne tak mezi sebou. Ale když přijdou domů, vyprávějí: Bavili jsme se bezvadně, byl tam Mach, Šebestová. Neříkají, byl tam Pepík... To je typická středoevropská záležitost. V anglosaském světě naopak říkají žáci i profesorům křestním jménem," říká Adolf Born.
Knížku Miloše Macourka Mach a Šebestová na prázdninách z nakladatelství Albatros zvolily děti v soutěži knihoven Čteme všichni nejúspěšnější publikací roku 1999. Autor se nechal slyšet, že by ještě rád vyprávěl, jak se Mach se Šebestovou, spolužáky a psem Jonatánem toulají díky sluchátku historií.
Zároveň s filmem Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko na televizní obrazovky brzy zamíří i nové díly animovaného seriálu z cyklu o utrženém sluchátku, které se ve zlínských ateliérech právě dokončují.
Dokážete si představit animovaný seriál bez komentáře Petra Nárožného? To asi sotva. Jeho stylizované slovo má na seriálu stejný autorský podíl jako kresby Adolfa Borna. Přestože byl seriál prodán do mnoha zemí světa, stejně vtipný vypravěč se zatím pro žádnou cizojazyčnou verzi nenašel.

Ve Zlíně jsou volné lístky
Kromě toho populární spolužáci i jejich pes Jonatán už byli ve Zlíně na přelomu května a června jako jedna z atrakcí galavečera k zakončení jednačtyřicátého ročníku festivalu filmů pro děti a mládež, který v přímém přenosu uvedla Česká televize.

Uvidí zlínskou předpremiéru vůbec nějaké děti? „Zvali jsme samozřejmě řadu oficiálních hostů, ale část z pozvaných už telefonovala, že namísto sebe posílají na promítání své děti nebo vnoučata. Kromě toho zůstalo ve volném prodeji několik set lístků, které si snad koupí rodiče s dětmi,“ řekla Markéta Pinkavová.

Ve Zlíně se film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátku bude hrát ještě ve středu v 17 a v 19.30 hodin a pak od soboty  8. prosince do středy 11. prosince a ve vánočním období od čtvrtka 20. do úterý 26. prosince denně kromě 24. prosince. Kde všude se hraje v republice zjistíte ZDE.

Očekává se 200 tisíc diváků
Film stál 38 milionů korun. "Nakonec se nám podařilo vejít se do stanoveného rozpočtu," řekl šéf Ateliérů Bonton Zlín Zdeněk Skaunic. Ve zlínských ateliérech je to první dětský film po vstupu Bontonu v roce 1998. Pro Bonton je to po Tankovém praporu a Nesmrtelné tetě třetí celovečerní film vůbec.

Distributoři očekávají, že v prvním týdnu promítání v České republice by film mohlo vidět kolem dvaceti tisíc diváků. Více je ovšem zajímá celková návštěvnost v českých kinech. Do nich by podle prognózy mohlo přijít až dvě stě tisíc diváků.

Vedení ateliérů očekává i velký zájem o film v Číně a dalších asijských zemích. "Kolik diváků přijde na film v Asiji nedokážeme vůbec odhadnout. Víme, ale že je to pro nás velmi zajímavý trh," podotkl Skaunic.

O čem vlastně film je
Podle autorů filmu půjde o bláznivou komedii pro děti i dospělé, v níž se dvě kreslené figurky rozhodnou poznat skutečný svět. Pomocí kouzelného sluchátka se změní v dvě normální děti (Robert Hájek, Kristýna Květová) a ocitnou se v malém českém městě, u babičky Řiháčková (Stela Zázvorková) a jejího vnuka Jakuba, jehož rodiče pracují v Číně.

Mach a Šebestová se sluchátkem navštíví Čínu, odkud se vrátí i s kamarádem, jdou do školy, když tatínka jim dělá pes Jonatán. Ve škole však o sluchátko přijdou a to putuje mezi školáky, jejich rodiči, přičemž každý z nich má absurdní přání, která jsou v okamžiku splněna.

Sluchátko má chvíli i ředitel školy, ale toho o něj připraví darebáci Pažout a Horáček. Ti z ředitele udělají předložku k posteli, z učitelů chlupaté neandrtálce a ministra školství promění v malého chlapečka, který má zrušit školní docházku.

Vše nakonec vyřeší pes Jonatán, který může být chvíli psem a chvíli člověkem. Sluchátko Pažoutovi a Horáčkovi vezme, dá všechno do pořádku a je oslavovaným hrdinou. Na konci se Mach a Šebestová i s Jonatánem vrací do idylického pohádkového světa kresleného seriálu.

Recenzi film najdete zde.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz