Langmajer touží po filmu i smíchu

  8:32aktualizováno  8:32
V horské komedii Snowboarďáci, která má ve středu premiéru, hraje Jiří Langmajer správce chaty válčícího se dvěma šestnáctiletými kluky. Jejich vrstevníci, studenti z Chebska, jej shodou náhod zpovídali těsně před tímto rozhovorem.

* Jací byli tihle zástupci "snowboarďácké" generace?
Skvělí. Bylo znát, že nejsou z Prahy, kluci přišli v saku, holky v šatech, nechovali se jako burani, vážili si té příležitosti. Přestože mi nabourala režim dne, naprosto té hodiny nelituju.

* Nestyděli se mluvit, dávali vám otázky?
To já se styděl - z obavy, abych neříkal pitomosti. A ptali se, bylo by přece škoda mlčet, když v jediný den měli na besedě sportovce, herce, zpěváky... po mně šel na řadu Karel Gott. Mají úžasného kantora, který pro ně takový program zařídí.

* Když jste točil Snowboarďáky, nebál jste se, že mladí budou neškolení? Necítil jste nutkání jim radit nebo křivdu, že na rozdíl od vás ještě nic nedokázali a už točí?
Spíš jsem měl strach, abych já před nimi nevypadal jako pitomec a abych jim to nepokazil. Nemám profesorské sklony, poradím, jen když se mě někdo zeptá, a i tak se červenám. Navíc s Ester Geislerovou jsem už pracoval, je neobyčejně charizmatická, ať hraje, nebo maluje, můžete na ní oči nechat, prostě samorost. Lucii Vondráčkovou zase znám z natáčení filmu Post coitum, prostě se tam sešly šikovné mladé holky, taky kluci byli vybraní výborně. A šanci jim opravdu nezávidím, naopak přeju. Byl jsem šťastný, protože s mladými moc často nedělám.

* Ani komediální role nedostáváte často, přitom vám sedí a zjevně vás i těší. Proč vás míjejí?
Nevím, netuším. Ale máte pravdu, vždyť právě proto jsme si s přáteli udělali vlastní soubor a objeli už půl republiky - abych slyšel smích. To je velké osvěžení. Já to o sobě vím, pár lidí to o mně ví, ale komedii se mnou zkoušejí jen mladí režiséři. Saša Gedeon v Návratu idiota a teď Karel Janák ve Snowboarďácích.

* Janákovi říkají "velké dítě". Může mít ve vašich očích takový režisér autoritu?
Gedeon je taky velké dítě, a jak to má v hlavě srovnané! Totéž platí o Janákovi, hned bych si to s ním zopakoval. Nadto ve Špindlerově Mlýně, kde se točilo, jsem jako doma, jezdím tam každou zimu se ženou a s dcerami. Se Snowboarďáky to byl výlet bez závazků, jen už jsem nedokázal s mladými celou noc řádit a v sedm stát před kamerou. Strčit ráno hlavu do sněhu byla úleva.

* V jediném roce hrajete ve třech filmech, říkává se tomu "jde z role do role". Zkusíte to klišé vyvrátit?
Snadno. Na první z těch filmů, Post coitum, lidi nechodili. Ve Snowboarďácích mám pěknou, ale menší roli, přiživuju se na slávě mladých. Pokud jde o třetí, Milence a vrahy, kteří přijdou do kin v prosinci, pojím s nimi velké očekávání, ale nevím, jestli na ten typ filmu lidé uslyší. Z role do role bych mohl jít v divadle, jenže to bych za chvíli umřel - a hlavně vyhořel.

* Odmítat velké divadelní role je asi těžké?
A jak! Ale musím to dělat, aby mě neuštvali jako dostihového koně. Nemůžu hrát všechno jen proto, že chci. Jestliže se na tom chci taky něco naučit, potřebuju sílu a čas, jinak by se ze mě stal šmírák.

* Tenoři zpívají na stadionech s vírou, že tak přivedou lidi do opery. Věříte, že fanoušky Snowboarďáků podobně přilákáte třeba na vaše představení Oidipa vladaře?
To bych si v životě nespojil. Kéž by tomu tak bylo. Ale určitě nezlákám ty výpravy, které do sobotních nákupů v supermarketech zahrnou i kino a večer koukají na zábavu Novy. Možná naopak ti, kdo byli u nás v Divadle pod Palmovkou třeba pětkrát, půjdou teď i na Snowboarďáky. To bych byl nejšťastnější.

* Proč?
Já se nechtě považuju spíš za divadelního herce, a přitom bych si tak hrozně přál kolem čtyřicítky víc šancí ve filmu, právě s mladými bych se moc rád nechal oplodnit úplně novou krví. To jsem mimochodem vykládal i na té besedě a výrazu oplodnit se děti smály. Nestěžuju si, nemám na co. Ale toužím po tom.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Zemřel spisovatel Jiří Stránský, autor předlohy k seriálu Zdivočelá země

V 87 letech zemřel spisovatel a někdejší politický vězeň Jiří Stránský. Byl mimo jiné autorem knihy Zdivočelá země,...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Národní galerie má krizovou ředitelku, nový šéf vzejde z řádného konkurzu

Výkonnou ředitelkou Národní galerie Praha bude ekonomka Anne-Marie Nedoma. Ve funkci setrvá, dokud z řádného výběrového...

Najdete na iDNES.cz