Kočko připravuje novou desku

  16:36aktualizováno  16:36
Ostrava - Tomáš Kočko & Orchestr nahrávají v ostravském studiu Českého rozhlasu novou desku, která má vyjít před Vánocemi. Hudebník, ale i operní režisér v nových písních tentokrát nevychází z textů básníka Ladislava Nezdařila, které využil na svých předešlých albech Horní chlapci a Do kamene tesané aneb Ondráš. Opírá se nejen o slovesnou pokladnici ukrytou v Sušilových nebo Bartošových sbírkách, ale hlavně o vlastní texty.
Album otevře píseň Hodovnice, na jejímž začátku zaznívá odkaz na poslední píseň druhého alba Stojí kostel kamenný. "Hodovnice je původní staroslovanský název beskydské hory Godula. Tahle hora prý byla v předkřesťanském období slavnostní horou Slovanů usazených v severním pobeskydí. Nahoře se dochoval okrouhlý val, zřejmě obřadní místo," vzpomenul Tomáš Kočko.

Titulní píseň rovněž uzavře i jeho album, avšak pod názvem Godula, což je právě zkomolenina slova Hodovnice. "První i poslední písnička mají proto stejná slova i melodii, rozdíl je ale v aranžích. 'Hodovnici' reprezentuje tradičnější nástrojové obsazení - grumle, cimbál, buben, housle, píšťala a zpívají ji děti - tak jak to původně bývávalo.  Godula je zase nástrojově pestřejší - zazní didjeridoo, sitár, kontrabas, kytara. Bude to taková typická world music pěsnička."

Mezi těmito písněmi, které v pomyslném kruhu otevírají a zavírají desku, bude ještě dalších devět, které připomenou některé staré předkřesťanské zvyky: v písni Morana to bude vynášení smrti a zimy z vesnice na jaře, u Vesny zase příchod jara. Čarodějka připomene pálení čarodějnic - obdobu keltského Beltine, píseň Ze země "čarodějné zaříkávání", Svatojan zase oslavu letního slunovratu.

"Píseň Na loukách je zlomová písnička, která trochu nabourává selanku hledání tradic. Je o zvláštní nudě a pocitu šedi a rozčarování ze svého okolí, o podivném nihilismu, který cítí část mladé generace," uvedl Kočko, který na albu představí i píseň Beltine vztahující se ke keltskému svátku.

"Ta písnička je tu záměrně. Vztahuje se k písni Na loukách jako jedno z častých řešení v hledání něčeho výjimečného, tajemného, něčeho s čím se můžu ztotožnit a nedá to až tolik práce. Mlaďoši se pak tváří hrozně tajemně a cítí se být Kelty. Mnozí to ale myslí upřímně a o jednom takovém vlastně tahle písnička je," sdělil Kočko, který tradici s novým kabátem nabízí v závěrečné písni Godula. "Na Goduli se dnes scházejí bubínkáři a didjeridisti a kolem ohně sedí, hrají, tančí..."

Vedle zpěváka Tomáše Kočka, který hraje na akustickou kytaru, mandolinu, grumle, didjeridoo, se na albu představí také Petra Václavíková (zobcové flétny, kravský roh, citerový cimbál), Pavel "Šaman" Hanousek (housle, viola), Jiří "Tynčan" Vágner (kontrabas) a Petr "Tvaroh" Hladík (perkuse). Hosty Kočkova Orchestru jsou Michaela Lipárová (cimbál), Ctibor Bártek z brněnské Dama Dama (darbuka),
Michal Jelének (housle), ale i Dětský folklórní soubor Ostravička.
Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřel spisovatel Jiří Stránský, autor předlohy k seriálu Zdivočelá země

Dramatik a bývalý politický vězeň Jiří Stránský

V 87 letech zemřel spisovatel a někdejší politický vězeň Jiří Stránský. Byl mimo jiné autorem knihy Zdivočelá země,...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz