Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Jaké byly všechny Šafránkovy lásky

  15:25
Jak básníci neztrácejí naději, pátý díl legendární filmové série, která začala před 23 lety, přichází do kin. Zároveň přichází pátá dívka, do které se zamiloval hlavní hrdina Štěpán Šafránek. Jaké byly ty čtyři předchozí? A jaká je ta poslední?
Tereza Brodská a Michaela Badinková

Tereza Brodská a Michaela Badinková na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději. (16.1. 2004) | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Hledá se dívka s krásnýma očima, které muže dovedou k nepředloženým činům. Tak znělo oznámení o výběru na roli partnerky Štěpána Šafránka v pátém pokračování série filmů o Básnících.

Filmaři pátrali mezi českými, slovenskými i polskými dívkami. Zájem mladých hereček i nehereček byl veliký. Vždyť je to už tradice, že hlavní ženskou roli v této řadě dostává vždycky netuctová kráska. Být láskou Štěpána Šafránka, to je skoro jako se stát dívkou Jamese Bonda.

Příprava pátého dílu byla trochu složitější než ty předešlé. Autor námětu Ladislav Pecháček původně plánoval, že se Šafránek už konečně usadí. To znamená - ožení. S lékárnicí v podání Terezy Brodské, se kterou jejich vztah vypadal nadějně v předešlém dílu.

Jenže děj pátého pokračování se odehrává o deset let později od doby, kdy se seznámili. Režisér Dušan Klein prohlásil, že jejich láska už přece musí být dávno v troskách. Buďto by se přece už vzali a měli děti, nebo je čas se rozejít.

"No tak dobře. Jestliže mi ukážete doopravdy krásnou novou mladou herečku, tak to přepíšu," souhlasil Pecháček. A tak probíhaly zkoušky, na které chodily stovky děvčat. Nakonec si filmaři vybrali studentku herectví Michaelu Badinkovou. Nabarvili jí vlasy na zrzavo, dostala přezdívku Veverka a Štěpán Šafránek se mohl znovu osudově zamilovat. Už popáté.

Miroslava Šafránková
- Borůvka
Jak svět přichází o básníky (1981)
Úplně první Štěpánovu lásku si zahrála sestra herečky Libuše Šafránkové. To byl ještě Šafránek nezkušený studentík a jeho maminka šila pro Borůvku šaty. Miroslava Šafránková si kromě Borůvky zahrála ještě například ve snímku Malá mořská víla. Pak se vdala do Německa a s filmováním skončila.

Režisér Dušan Klein: Když si Mirka přečetla scénář, řekla, že nebude dělat erotickou scénu. Proto - když se měla svlékat - přešli jsme do kresleného filmu, a ten nápad použili v dalších dílech. Mirku jsem chtěl ještě do čtvrtého dílu. Měla tam mít dvě děti, ale odmítla. Chtěla pro diváka zůstat Borůvkou.

Adriana Tarábková
- Jeskyňka
Jak básníci přicházejí o iluze (1984)
Slovenskou herečku si filmaři vybrali do druhého pokračování. Jeskyňka byla zdravotní sestra v nemocnici, kde Štěpán dělal praxi. Původně to byla láska, pak Jeskyňka medika prozřetelně vyměnila za zkušeného lékaře. Adriana Tarábková hrála například také v pohádce Král drozdí brada. Nyní se už ve filmech neobjevuje.

Režisér Dušan Klein: Tu jsou si vyhlédl na Slovensku. Do ruky se mi dostal časopis Děvče, kde vyhrála soutěž o tvář měsíce. Byla velice půvabná, citlivá a navíc měla čáru mezi poprsím až k bříšku. To byl v Řecku symbol největší krásy. Problém byl jen ve slovenštině, musela ji přemluvit Miriam Chytilová.

Eva Vejmělková
- Píšťalka
Jak básníkům chutná život (1987)

Rodačka z Havířova si ve třetím díle zahrála učitelku hudby. Štěpána Šafránka milovala, i když váhala mezi ním a ctitelem, který na rozdíl od mladého doktora měl byt, auto a plánoval dovolenou u moře. Eva Vejmělková je známá ze slovenského filmu Fontána pro Zuzanu, věnuje se také divadlu a natáčení reklam.

Režisér Dušan Klein: Poetická, s nádhernými vlasy. Vzpomínám si ale, že na mě byla nazlobená, protože mi neseděl její ostravský přízvuk. Ve Fontáně pro Zuzanu, kde také hrála, to nevadilo, ale při romantických verších ano. Nechal jsem ji proto nadabovat Zlatou Adamovskou, a to i v dalších dílech.

Tereza Brodská
- Popelka
Konec básníků v Čechách (1993)
Poprvé, kdy měla Štěpánova milá černé vlasy. Byla lékárnicí, jmenovala se Ute a s doktorem Šafránkem spřádali velké plány, jak vybudují ordinaci v restituovaném domě. Pro Terezu Brodskou byla role Ute jen jednou z mnoha. Na rozdíl od svých předchůdkyň v rolích Šafránkových lásek se prosadila v mnoha dalších filmech.

Režisér Dušan Klein: I tady jsem chtěl méně známou herečku. Proběhly velké zkoušky, ale žádnou jsem nenašel. Pozval jsem Terezu, a to jiskření, pohledy do očí... Bylo vidět, že s Pavlem Křížem několik let žila. Využil jsem toho a v pátém díle i zneužil. Tam se rozcházejí, stejně jako ve skutečnosti.

Michaela Badinková
- Veverka
Jak básníci neztrácejí naději (2004)

Podmínkou filmařů bylo najít úplně novou, neokoukanou, půvabnou dívku. V pátém díle, který má dnes premiéru, ztělesnila tajemnou dívku se zrzavými vlasy, do které se Štěpán zblázní tak, že obětuje i vztah s Popelkou Ute. Slovenka, která studuje herectví v Praze. Jejím učitelem je uznávaný herec Boris Rösner.

Režisér Dušan Klein: Tu jsem si vybral až týden před natáčením, ale vadily mi blonďaté vlasy. Našel jsem si fotografii Nicole Kidmanové, počítačově přetáhl její vlasy a bylo to ono. Míša je velmi pohybově nadaná a krásně zpívá. Ostatně i Boris Rössner mi ji doporučil a říkal, že je to velký talent.

Rozhovor s Michaelou Badinkovou
Líbily se mi Štěpánovy verše

Cojste věděla o Básnících, než jste přišla na konkurz?
Nic moc. Když se natáčel první díl, byly mi dva roky. Další jsem viděla na základní škole. Vybavuju si, že studovali medicínu a bydleli na kolejích. Pamatuju si Mirečka, Vendulku Utěšitelku, ale děj ne. Poslední díl jsem ani neviděla celý.

Znala jste přezdívky dívek, které byly láskami Štěpána Šafránka před vámi?
Jen Evu Vejmělkovou jako Píšťalku, ta se mi líbila nejvíc. Ale teď už vám vyjmenuju všechny: Borůvka, Jeskyňka, Popelka.

Jakou scénu si z předešlých Básníků pamatujete?
Vím, jak se Štěpán vrátil domů opilý a maminka ho svlékala ze sokolského kroje. Nebo jak ho přišla Bára Štěpánová balit a špulila hruď.

Jak se vám jako dospívající dívce líbil Štěpán Šafránek?
Docela dost. Věřila jsem tomu, že to je přesně ten kluk, co říká holkám básničky. Ten úsměv!

Které z těch veršů znáte?
Jen ty, co říkal mně. Polož mi ruku do klína, někdy tak všechno začíná. A někdy končí...

Popište mi konkurz.
Byl divoký. Přišla jsem kolem poledne, čekala dvě hodiny, ale pak jsem musela odejít na Kavčí hory na další konkurz. Pan Klein mě zahlédl na chodbě a ptal se, jestli se ještě vrátím. Řekla jsem, že ano, ale zpozdila jsem se. Štáb na mě hodinu čekal, maskérky už chtěly být doma a já se v taxíku učila text. Lásku jsem pak vyznávala asistentům režie.

Bylo to jen týden před prvním natáčením. Co jste za tu dobu musela stihnout?
Obarvit si vlasy na zrzavo, normálně jsem špinavý blond. A naučit se jezdit na kolečkových bruslích. Trénovala jsem na balkóně od zdi ke zdi.

A první natáčecí den hned milostná scéna.
Říkala jsem si, že je to pomsta. Byla to má první milostná scéna v životě a pořádně jsem se styděla. Naštěstí jsem ale v posteli mohla ležet ve spodním prádle.

Mluvíte ve filmu česky?
Ano, v Praze žiju od roku 1998, mám tu přítele a druhým rokem studuju DAMU. Jediný, kdo ve filmu mluví slovensky, je Adriana Sklenaříková.

Jaké bylo setkání s ní?
Docela vtipné. Říkala mi: Ako pekně rozpráváte po slovensky, kďe ste se to naučila? Jsem Slovenka, odpověděla jsem. Adriana měla český text, tak jsem jí ho pomáhala překládat do slovenštiny.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Zemřel muzikant František Prošek. Spoluhráč Ivana Mládka podlehl koronaviru

Ve věku 79 let zemřel František Prošek, kapelník a zakladatel countryové skupiny Mustangové a také spoluhráč Ivana...

RECENZE: Zestárli jsme, lásko. Jaromír Nohavica staví formu nad obsah

Geniální i zatracovaný písničkář Jaromír Nohavica vydal desku Máma mi dala na krk klíč. Listuje tu leporelem svých...

Filmoví piráti bez romantiky. Za časů covidu už jde o promyšlený byznys

Zdánlivě prostá rovnice: zavřou se kina, naroste filmové pirátství. Ale odborníci varují, že „sport“ pár fanoušků už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexuální nátlak zažila skoro každá žena, míní herečka Alena Doláková

Premium Píšících hereček máme v Česku hned několik, málokterá se však uchýlí k psaní fikce jako Alena Doláková. V knižním...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Divadla a kluby ozáří červené světlo, má upozornit na krizi v kultuře

Tisíce klubů, divadel a dalších kulturních center po celém světě se ve středu ve 20:00 rozsvítí červeným světlem v...

Na podporu kultury půjde dalších 750 milionů. Jednotlivci dostanou 60 tisíc

Umělci a podnikatelé v kultuře budou moci žádat o dotaci v pokračování programu COVID kultura. Na tuto pomoc je v něm...

Zemřel spisovatel Jiří Stránský, autor předlohy k seriálu Zdivočelá země

V 87 letech zemřel spisovatel a někdejší politický vězeň Jiří Stránský. Byl mimo jiné autorem knihy Zdivočelá země,...

Národní galerie má krizovou ředitelku, nový šéf vzejde z řádného konkurzu

Výkonnou ředitelkou Národní galerie Praha bude ekonomka Anne-Marie Nedoma. Ve funkci setrvá, dokud z řádného výběrového...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...