"Z paláce prchl po řece na člunu prezident Estrada i s rodinou. Řekl jsem si: Ten má ale jméno. Takhle se jmenovat, tak si nechám udělat ještě zlatej zub a pak už jen velkou jedničku na zádech a budu chodit po vernisážích a usmívat se okolo," vysvětluje Michal Estrada, jak přišel na nápad změnit si příjmení.
Ovšem změnit si příjmení není hračka. "Měl jsem štěstí, narazil jsem na vstřícnou paní," říká Michal Estrada, který popisuje potřebné kroky následovně: "Vyberte si příjmení. Pak napište žádost o změnu příjmení s odůvodněním. Vemte si občanský průkaz, rodný list a také oddací list, pokud jej máte. Zajděte se vším na matriku, oddělení Změna jména a příjmení. Pokud vám vyhoví, zaplatíte tisíc korun."
Michal Estrada tvrdí, že paní z matriky, která jeho žádost vyřizovala, pobavil. Ta však je mnohem stručnější. "Na případ si samozřejmě pamatuji. Ten pán svoji žádost náležitě zdůvodnil. Jak, to vám neřeknu, je to jeho osobní věc. Vyhověl zákonným podmínkám," říká Drahomíra Svobodová z matriky radnice městské části Brno-střed. Na otázku, zda jí zvolené příjmení Estrada přišlo zábavné tvrdí, že na tom není nic k smíchu.
Chdící artefakt
Zákon proti přejmenování výtvarníka a performera nic nenamítal, co však na jeho počin říkají odborníci. Lze takový krok považovat za umělecký počin? Podle kurátora brněnského Domu umění Františka Kowolowského ano. "Totální a konečné splynutí života s uměním zaměstnává umělce již delší dobu. Příběh Estrada je jedním z mála uměleckých příběhů, jež toto heslo cílevědomě naplnily. Jeho umění je nekompromisním postojem k realitě a někdy je dokonce schopno tuto prožívanou realitu zahanbit. Michal Estrada nerozlišuje mezi uměleckým předmětem a životem. Žije umění. Je to snad jediný případ umělce, u kterého nevíte, jestli dělá umění, nebo dělá život. Je to chodící artefakt," říká kurátor.
Michal Estrada vysvětluje svůj nápad jako znejistění či plnohodnotný umělecký akt. "Rád se zaobírám věcmi, které jsou v podivném kontextu vůči společnosti - říkám tomu znejistění. To je ústředním bodem mé tvorby, který brání, abych se začal pohybovat ve vlastních schématech," říká Estrada. "Takže jsem neustále ve střehu sám před sebou. Nutí mě to, abych byl schopen i ze změny příjmení udělat akt umění."
Jméno jako dar
Spolu s ním nové jméno přijali i další členové rodiny. "Na Estradová nehrajeme, všichni jsme Estrada, i moje žena Nella, i právě narozená dcera, která nese jméno Aurora Mercedes Estrada," říká otec. Námitku, že tím dítěti zkomplikoval život, neuznává. "Naše přání bylo, aby dítě dostalo jméno od nás jako takový každodenní dar," brání se.
Estráda s malým e
K přejmenování na Estradu ho lákaly i očekávané reakce okolí. "Myslím, že jménem Estrada se už přímo dotýkám všech svých kolegů, umělců. Škodolibě se jich ptám: Tak co, chlapi? Kde jste? Co furt děláte?" říká. "Michal pro mě bude vždycky Čuřík. Protože to je kontinuita s jeho pradědečkem, dědečkem, otcem, bratrem, synem, se všemi. Je to samozřejmě jeho věc, ale pro mě to přejmenování zůstává estrádou s malým e. Necítm to ale vůbec negativně, ale jako další Michalův happenig," komentuje originální krok kolega kavárník a Michalův dlouholetý přítel Roman Švanda. Jeho soused z Kamenné kolonie Jaroslav Škvarna, k tomu říká: "Měl jsem z jeho přejmenování radost, protože jsem si řekl, že se to k němu přesně hodí, že ho to vystihuje. Má přítelkyně říkala, že není normální - v dobrém slova smyslu."
Důkazem, že přejmenování výtvarníka nebylo akcí umělecké bezradnosti, je výstava, kterou Estráda připravil společně s Jakubem Skácelem v kavárně Dessert na Roosveltově ulici. Jmenuje se !Carramba - Kurvafix graphics!. "Zatímco výsledky naší letní práce jsou k vidění na stěnách Dessertu, nyní připravujeme spolu Českou televizí dvouměsiční festival Carramba (leden, únor), festival živých akcí s poddtitulem Blaho pro každého," říká výtvarník Michal Estrada.
Hned po vyřízení formalit spojených s přejmenováním se Michal Estrada vydal na Karlštejn, aby si zde zapózoval před slavným hradem |