Dobronínští sklízeli v Třešti ovace a ceny

  21:04aktualizováno  21:04
T ř e š ť - Divadelní přehlídky opět ovládly Českomoravskou vrchovinu, v Třešti končilo Třešťské divadelní jaro a v Jihlavě se konal první ročník festivalu JID 20 - 01. Třešťské divadelní jaro po čtrnáctidenním maratonu uvítalo v pátečním večeru hosty přehlídky, a sice divadelní spolek Kroměříž s hudební komedií Liliomfi. Soubor tuto hru v Třešti zahrál coby svou předpremiéru. Zároveň byl páteční večer pro divadelníky zajímavý také kvůli slavnostnímu vyhlášení výsledků.
Třešťské divadelní jaro

Třešťské divadelní jaro - Divadelní spolek Kroměříž zahrál v závěru Třešťského divadelního jara své nastudování hudební komedie Liliomfi. | foto: Petr LemberkMF DNES

Divácký zájem provázel přehlídku již od jejího začátku, kdy se v sobotu desátého března uskutečnilo první představení, a to divadelního ochotnického spolku z Kamenice nad Lipou Stromy umírají vstoje. Návštěvníci pak mohli vidět například hudební komedii Limonádový Joe, Pyšnou princeznu, Knihu džunglí, absurdní drama Král umírá, muzikál Štěňata, komedii Manžel pro Opalu či Ligu proti nevěře. "Na letošním Třešťském divadelním jaru se uskutečnilo čtrnáct představení. Ta provázely dvě výstavy, divadelní bál a koncert skupiny Tutti Třešť. Na přehlídku přišlo dva tisíce šest set osmdesát lidí. To je v průměru sto devadesát dva lidí na představení. Hrálo zde dvě stě třicet čtyři herců, souborů bylo třináct, protože odpadla Základní škola Demlova z Jihlavy z důvodu chřipky. Šest představení bylo soutěžních," uvedla vedoucí pořádajícího Městského kulturního střediska v Třešti Jana Vondráková.

Soutěžní představení hodnotila odborná porota ve složení předsedkyně Marie Kotisové, Vladimíra Zajíce, Petra Vaňka a Milana Schejbala z Artamy, uměleckého šéfa Horáckého divadla v Jihlavě Michaela Junáška a Jaroslavy Chalupové ze Svazu českých divadelních ochotníků. Tato porota se rozhodla nenominovat žádné ze soutěžních představení na národní přehlídku Divadelní Třebíč.

Čestné uznání získal za roli Oliviera Milan Řezníček a za roli Žanety Kateřina Dubová v muzikálu Štěňata v nastudování Na Kop Tyátru Jihlava. Ceny za herecké výkony v rolích získal Pavel Holík v inscenaci Ó Elido dobronínských Zmatkařů. Další ceny získali Petr Coufal a  Ludmila Dostálová za výkony ve stejné hře. Cenu za inscenaci získal režisér Petr Žák opět za Ó Elido. Porota se rozhodla doporučit na přehlídku dvě představení, a sice absurdní drama Král umírá v nastudování spolku Rotunda ze Znojma a inscenaci Ó Elido Zmatkařů z Dobronína.

"Coby pořadatelé jsme s tímto jubilejním ročníkem spokojeni. Návštěvnost byla velmi dobrá, ale co jsme se bavili s porotou, letos byla úroveň představení, která by splňovala kritéria národní přehlídky, nižší. Loni zde bylo spousta ambiciózních souborů, letos se neurodilo. Bylo zde hodně začínajících souborů. Měli jsme strach z tolika představení, ale lidé přišli," řekla Vondráková.

Málokde je krajská přehlídka čtrnáctidenní. Většinou se ochotníci sejdou na přehlídkách o víkendu. V jeden den tak může divák vidět například tři i více představení. "Děláme čtrnáctidenní přehlídku z jednoho důvodu. V Třešti je divák, který je ochoten čtrnáct dní do divadla chodit. Na přehlídkách, kde opravdu hrají v jednom dni tři soubory, se hraje většinou pro druhé soubory. U nás využíváme toho, že lidé chodí. Děláme to pro ně. Byla by škoda diváka o divadlo ochudit. Kvůli porotě jsme pak přehlídku rozdělili do dvou částí, aby zde nemusela žít celý týden," sdělila Vondráková.

Příští, čtyřicátý první ročník se možná bude konat dříve. "Třešťské divadelní jaro je v období, kdy se konají také jiné přehlídky, protože jde o poslední termín, kdy nominovat divadla na národní přehlídku. Chceme navíc přehlídku vylepšovat, a s termínem hneme dopředu. Takže by se příští ročník mohl konat na začátku března," dodala Vondráková.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Zemřel spisovatel Jiří Stránský, autor předlohy k seriálu Zdivočelá země

Dramatik a bývalý politický vězeň Jiří Stránský

V 87 letech zemřel spisovatel a někdejší politický vězeň Jiří Stránský. Byl mimo jiné autorem knihy Zdivočelá země,...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz