Do Brodu přijede skupina Chinaski

  11:15aktualizováno  11:15
H a v l í č k ů v B r o d - Velký koncert skupiny Chinaski připravuje umělecká agentura FAR v Havlíčkově Brodě. Vystoupení se uskuteční ve čtvrtek 17. května v sále kulturního domu Ostrov od 19 hodin. Chinaski zde vystoupí se svým hostem, dosud méně známou královéhradeckou rockovou kapelou Vyhoukaná sova. Vstupenky jsou k dostání v obvyklých předprodejích již od dnešního dne.

"Skupina Chinaski vznikla v roce 1987 ve východočeském Jičíně po různých studenských kapelách jako Jičínský devastační sbor nebo Vopaly, hudební seskupení v pravém slova smyslu - Starý Hrady. Napřesrok pak byla založena punková formace St.Hadry, která již o rok později hrála v sestavě Michal Novotný (později Malátný), Pavel Grohman, Petr Rajchrt a Jiří Seydler," představil počátky skupiny Michal Šeba z agentury FAR.

V roce 1994 se skupina pod vlivem díla Charlese Bukowskiho přejmenovala na Chinaski a od punku přešla ke kytarovému bigbítu. První album s příznačným názvem Chinaski bylo pokřtěno v domácím Jičíně a obsahovalo písně jako Podléhám, Vo co de nebo Moc toho nevím. Chinaski stoupali na pomyslném žebříčku popularity čím dál výše a pronikali do rádia i televize. Koncem roku 1996 vystupovali v již dobře známé sestavě Michal Malátný, Pavel Grohman, Petr Rajchrt, Adam Stivín a František Táborský. V roce 1997 vyšla vzpomínková deska St.Hadry: Pra Chinaski, ale především druhé album Dlouhej kouř a na ní velké hity Dlouhej kouř a Stejně jako já.

V květnu 1999 vyšla deska 1. signální. Skupina Chinaski prošla začátkem loňského roku personálními změnami. Po odchodu dlouholetých členů Adama Stivína (baskytara) a Petra Rajchrta (saxofon) přišli do skupiny Petr Kužvart (trumpeta), Štěpán Škoch (saxofon) a Marcela Chmelířová (baskytara). "Na basistu jsme dělali konkurz a zkoušeli jsme několik mužů-basistů, ale nakonec to vyhrála Marcela, protože byla opravdu nejlepší," řekl ke změně dosud čistě pánské záležitosti zpěvák a kytarista skupiny Michal Malátný.

Spolu s Pavlem Grohmanem (bicí) a Františkem Táborským (kytara) jsou tak služebně nejstaršími v kapele. V listopadu loňského vyšla deska Nanana a jiné popjevky. "Po odchodu Adama a Petra se vyrojily takový fámy, jako že už nehrajeme a podobný nesmysly, a my jsme chtěli dát najevo jasnej signál, že kapela normálně funguje, a že hrajem dál. V podstatě Petr ani Adam až na výjimky neskládali hudbu ani slova, takže to nás neovlivnilo Chtěli jsme ukázat, že jedeme dál, a tak jsme natočili tuhle desku. Kdyby kluci neodešli, určitě bychom ji nevydali a připravovali ji dva nebo tři roky. Ale chtěli jsme, aby bylo vidět, že kapela žije. A to je naše deska."

Vedle kapely a producenta Michala Pekárka stál u zrodu desky Pavel Zeman, dvorní textař skupiny Abraxas a autor hitů jako Nekonečný bugy nebo Co s tím sklem. Pavla Zemana skupina požádala o text na jednu píseň. Dále se na albu podílel i Petr Malásek, který hrál na klávesy a vedle toho také pro natáčení zaranžoval smyčcový orchestr. Skupině pomáhal také bratr Petra Maláska  - Filip, který hrál na bonga. "Na rytmické nástroje hrál Camilo Caller a za zmínku stojí jistě i to, že v poslední skladbě se skupinou zpívá Pěvecký sbor Sedmihlásek. Jistou specialitou kapely Chinaski bylo i to, že na každém albu chtěli mít zhudebněný jeden text Christiana Morgensterrna, což však skončilo již deskou 1. signální," uvedl Šeba.

"To je pravda a na nový desce už taky není. Ale poslední písnička na něm, Můj dům, je psaná na básničku německýho básníka Josefa Guggenmose. Není to sice Morgenstern, ale vybral jsem to ze stejný knížky jako ty básničky předtím. Tenkrát jsme si řekli, že budeme Morgensterna pořád využívat, ale někdy prostě nelze najít vhodnou báseň. Takže je to od jinýho autora, ale taky pro děti. A myslím si, že je stejně dobrá jako Morgenstern," usoudil Michal Malátný.

Do Havlíčkova Brodu přijedou Chinaski v rámci svého koncertního turné TOUR 2001,které je věnováno albu Nanana a jiné popjevky. Na koncertě zazní rovněž známé skladby z předcházejících desek.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz