Do Brodu přijede skupina Chinaski

  11:15aktualizováno  11:15
H a v l í č k ů v B r o d - Velký koncert skupiny Chinaski připravuje umělecká agentura FAR v Havlíčkově Brodě. Vystoupení se uskuteční ve čtvrtek 17. května v sále kulturního domu Ostrov od 19 hodin. Chinaski zde vystoupí se svým hostem, dosud méně známou královéhradeckou rockovou kapelou Vyhoukaná sova. Vstupenky jsou k dostání v obvyklých předprodejích již od dnešního dne.

"Skupina Chinaski vznikla v roce 1987 ve východočeském Jičíně po různých studenských kapelách jako Jičínský devastační sbor nebo Vopaly, hudební seskupení v pravém slova smyslu - Starý Hrady. Napřesrok pak byla založena punková formace St.Hadry, která již o rok později hrála v sestavě Michal Novotný (později Malátný), Pavel Grohman, Petr Rajchrt a Jiří Seydler," představil počátky skupiny Michal Šeba z agentury FAR.

V roce 1994 se skupina pod vlivem díla Charlese Bukowskiho přejmenovala na Chinaski a od punku přešla ke kytarovému bigbítu. První album s příznačným názvem Chinaski bylo pokřtěno v domácím Jičíně a obsahovalo písně jako Podléhám, Vo co de nebo Moc toho nevím. Chinaski stoupali na pomyslném žebříčku popularity čím dál výše a pronikali do rádia i televize. Koncem roku 1996 vystupovali v již dobře známé sestavě Michal Malátný, Pavel Grohman, Petr Rajchrt, Adam Stivín a František Táborský. V roce 1997 vyšla vzpomínková deska St.Hadry: Pra Chinaski, ale především druhé album Dlouhej kouř a na ní velké hity Dlouhej kouř a Stejně jako já.

V květnu 1999 vyšla deska 1. signální. Skupina Chinaski prošla začátkem loňského roku personálními změnami. Po odchodu dlouholetých členů Adama Stivína (baskytara) a Petra Rajchrta (saxofon) přišli do skupiny Petr Kužvart (trumpeta), Štěpán Škoch (saxofon) a Marcela Chmelířová (baskytara). "Na basistu jsme dělali konkurz a zkoušeli jsme několik mužů-basistů, ale nakonec to vyhrála Marcela, protože byla opravdu nejlepší," řekl ke změně dosud čistě pánské záležitosti zpěvák a kytarista skupiny Michal Malátný.

Spolu s Pavlem Grohmanem (bicí) a Františkem Táborským (kytara) jsou tak služebně nejstaršími v kapele. V listopadu loňského vyšla deska Nanana a jiné popjevky. "Po odchodu Adama a Petra se vyrojily takový fámy, jako že už nehrajeme a podobný nesmysly, a my jsme chtěli dát najevo jasnej signál, že kapela normálně funguje, a že hrajem dál. V podstatě Petr ani Adam až na výjimky neskládali hudbu ani slova, takže to nás neovlivnilo Chtěli jsme ukázat, že jedeme dál, a tak jsme natočili tuhle desku. Kdyby kluci neodešli, určitě bychom ji nevydali a připravovali ji dva nebo tři roky. Ale chtěli jsme, aby bylo vidět, že kapela žije. A to je naše deska."

Vedle kapely a producenta Michala Pekárka stál u zrodu desky Pavel Zeman, dvorní textař skupiny Abraxas a autor hitů jako Nekonečný bugy nebo Co s tím sklem. Pavla Zemana skupina požádala o text na jednu píseň. Dále se na albu podílel i Petr Malásek, který hrál na klávesy a vedle toho také pro natáčení zaranžoval smyčcový orchestr. Skupině pomáhal také bratr Petra Maláska  - Filip, který hrál na bonga. "Na rytmické nástroje hrál Camilo Caller a za zmínku stojí jistě i to, že v poslední skladbě se skupinou zpívá Pěvecký sbor Sedmihlásek. Jistou specialitou kapely Chinaski bylo i to, že na každém albu chtěli mít zhudebněný jeden text Christiana Morgensterrna, což však skončilo již deskou 1. signální," uvedl Šeba.

"To je pravda a na nový desce už taky není. Ale poslední písnička na něm, Můj dům, je psaná na básničku německýho básníka Josefa Guggenmose. Není to sice Morgenstern, ale vybral jsem to ze stejný knížky jako ty básničky předtím. Tenkrát jsme si řekli, že budeme Morgensterna pořád využívat, ale někdy prostě nelze najít vhodnou báseň. Takže je to od jinýho autora, ale taky pro děti. A myslím si, že je stejně dobrá jako Morgenstern," usoudil Michal Malátný.

Do Havlíčkova Brodu přijedou Chinaski v rámci svého koncertního turné TOUR 2001,které je věnováno albu Nanana a jiné popjevky. Na koncertě zazní rovněž známé skladby z předcházejících desek.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz