Do 50. sezony s Nocí na Karlštejně

  10:13aktualizováno  10:13
Šumperk - Padesátou sezonu začíná ukrajovat Severomoravské divadlo Šumperk. Po letech strávených v náhradních prostorách, kdy soubor ze "zlaté kapličky" vyhnal požár, to bude teprve druhá sezona v obnoveném divadle. Severomoravské divadlo začalo jubilejní sezonu představením pro dětské diváky, chystá ale i Vrchlického hudební komedii Noc na Karlštejně.

"Jeden rok není dlouhá doba, ale myslím, že jsme dokázali přesvědčit všechny škarohlídy, že divadlo má v Šumperku své místo a obnova vyhořelé budovy byla správnou investicí," sdělil ředitel divadla Oldřich Svozil. "V padesáté sezoně máme na co navazovat a z čeho vycházet," podotkl.

Loňskou sezonu nepřeceňuje. "Dalo se předpokládat, že řada lidí přijde do nových prostor ze zvědavosti, takže nyní je možné očekávat pokles návštěvnosti. Děláme však vše pro to, aby se to nestalo," řekl Svozil.

Loni odehráli šumperští herci 200 představení, z toho na domácí scéně 150. Jejich představení navštívilo téměř 48 tisíc diváků. V procentu návštěvnosti se šumperská scéna dostala nad osmdesát procent. Kromě vlastních představení nabídlo divadlo také hostující soubory.

"Osvědčila se nám zejména spolupráce se Slezským divadlem Opava," pochvaluje si Svozil. Do nové sezony jde divadlo s širokým repertoárem nových představení. "Při současné finanční situaci a omezených možnostech malého souboru jsme museli hledat tituly, které by při zachování vysoké umělecké laťky byly atraktivní. Ohlasy od znalců divadla na náš dramaturgický plán svědčí o tom, že se nám to podařilo," míní Svozil.

I když "velká" premiéra připadá až na sobotu 15. září,  v sobotu  byla na programu "malá" premiéra dětského představení O perníkové chaloupce aneb jenom tak autora Vlastimila Pešky

Hlavním premiérovým titulem je letos drama Marie Procházkové Ďábel proti Bohu. Titul vracející se do období čarodějnických procesů má za sebou mimořádně úspěšnou předpremiéru při letních slavnostech na zámku Velké Losiny. Procházková si nejvíc všímá zvrácenosti inkvizitora Bobliga, v jehož roli hostuje pražský herec Alexej Pyško.

Hodně si šéf divadla slibuje od hudební komedie Jaroslava Vrchlického Noc na Karlštejně s hudbou Karla Svobody a texty Jiřího Štaidla z doby Karla IV. "Kdo by neznal slavnou filmovou verzi? Diváci budou mít dobrou možnost konfrontace. Co se týká návštěvnosti, tak si slibujeme právě od tohoto titulu nejvíc," řekl Svozil.

Komediální žánr zastupuje také další premiérový titul, první v roce 2002. Tentokrát dramaturgie divadla sáhla do šuplíku děl amerického autora Alberta Ramsdella Gurneye jr. a vybrala romantickou "psí" komedii Sylvie. Hra jemně a ironicky naťukává problém krize manželství lidí středního věku, které znovu spojí fenka Sylvie. Komedie sklízela po premiéře v roce 1995 obrovské úspěchy na Brodwayi a na mnoha evropských jevištích.

Posledním premiérovým titulem sezony je rovněž komedie. Tentokrát dílo slovenského autora Lubomíra Feldeka Leťte, slečno Nituš, která je parafrází nestárnoucí operety Mamzelle Nitouche z roku 1883.

Jako v každé sezoně dochází i před sezonou 2001/2002 ke změnám v ansámblu. Divadlo opustil nadějný Jakub Stránský, který posílí soubor Slezského divadla v Opavě. Odešli rovněž Petr Gajdoš a Ladislav Vaněk, kteří neoznámili nové působiště. Vedení divadla místo nich přijalo do trvalého angažmá dlouholetého ochotníka Petra Komínka, ze Zlína přichází Zdeněk Stejskal a čerstvý absolvent konzervatoře Petr Sutorý. "Náhrady jsou minimálně rovnocenné," uvedl Svozil.

Severomoravské divadlo Šumperk - foyer

Plakát zvoucí na znovuotevření opravené budovy Severomoravského divadla v Šumperku

Severomoravské divadlo Šumperk - sál


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Tarantino vyzval lidi, kteří na premiéře uvidí jeho film, aby o něm mlčeli

Americký režisér Quentin Tarantino.

Americký režisér Quentin Tarantino vyzval všechny diváky, kteří v úterý na festivalu v Cannes uvidí ve světové premiéře...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz