Divadlo Semafor slaví pětačtyřicátiny

  10:01aktualizováno  10:01
Málokdo z diváků by toho říjnového večera na premiéře hudební komedie Člověk z půdy v malém sále v pražské ulici Ve Smečkách hádal, že právě sleduje začátek scény, která vytvoří významnou kapitolu v historii českého divadla a přetrvá pětačtyřicet let.

Málokdo z diváků by toho říjnového večera na premiéře hudební komedie Člověk z půdy v malém sále v pražské ulici Ve Smečkách hádal, že právě sleduje začátek scény, která vytvoří významnou kapitolu v historii českého divadla a přetrvá pětačtyřicet let.

"Jsem zapřisáhlým odpůrcem oslav. Na druhou stranu se domnívám, že nějak to připomenout musíme. A tak jsme uspořádali koncert, na kterém zaznějí písně s naší scénou spojené," říká šéf divadla Jiří Suchý.

Divadlo Semafor vzniklo 30. října 1959 v místě, kde dnes působí Činoherní klub. Založil jej kolektiv tehdy poměrně neznámých lidí - například neúspěšný herec Divadla Na zábradlí a protagonista redutových textappealů Jiří Suchý, výtvarník Jiří Šlitr, hudebník Ferdinand Havlík či Pavlína Filipovská, která se marně ucházela o studium herectví. Jedinými, kdo se mohl považovat za hvězdy, byli alternující představitelé hlavní role podivínského spisovatele Sommra Miroslav Horníček a Miloš Kopecký.

"V Divadle Na zábradlí jsem, stručně řečeno, vybouchl jako herec, jako zpěvák, zkrátka jako cokoliv, jen jako autor jsem poměrně uspěl. A já to těžce nesl, pořád jsem si říkal, že jsem předurčený k divadlu, toužil jsem po scéně, na které bych realizoval představu jakési jevištní klauniády. Chtěl jsem hrát, zpívat, a když se pak Jiří Šlitr začal taky zajímat o divadlo, zkusili jsme spolu založit Semafor," vzpomínal Jiří Suchý před lety pro časopis Melodie.

Mladé divadlo, v jehož názvu se skrývá zkratka "sedm malých forem", se i přes počáteční nepřijetí kritikou mělo k světu. Brzy diváci obléhali pokladnu už několik dní před zahájením předprodeje a vstupenka do Semaforu se rovnala výhře v loterii, jejíž šťastný majitel si kupoval dvě hodiny plné originálního humoru, písniček a autentického "neherectví".

Za roky existence prošla Semaforem plejáda hvězdných jmen odWaldemara Matušky a Karla Gotta po Evu Pilarovou či Hanu Hegerovou, svou kariéru tam odstartovaly například Leona Machálková nebo Anna K.

Semafor za pětačtyřicet let prožil nejen okamžiky slávy, ale také řadu ran - od smrti Jiřího Šlitra přes nepřízeň režimu až po odliv diváků na začátku devadesátých let a ztrátu dlouholetého působiště v paláci Alfa. Poslední pohroma postihla Semafor poté, co se transformoval na soukromou společnost - podzemní prostory karlínského divadla, kde scéna sídlila, zaplavila voda, jež zničila i piano, na které hrával Šlitr.

Jiří Suchý však vytrval: Semafor hraje po malých pražských divadlech a na zájezdech a doufá v přestěhování do nově otevřeného divadla v Praze-Dejvicích, jehož rekonstrukce se však již o sezonu zdržela. Pětačtyřicítku na krku dnes Jiří Suchý se současným souborem divadla a Jitkou Molavcovou oslaví zmíněným vzpomínkovým večerem v Nostickém paláci na pražské Malé Straně. A protože o představení nazvané Je nám pětačtyřicet byl velký zájem, objeví se v programu divadla i v dalších týdnech.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Tarantino vyzval lidi, kteří na premiéře uvidí jeho film, aby o něm mlčeli

Americký režisér Quentin Tarantino.

Americký režisér Quentin Tarantino vyzval všechny diváky, kteří v úterý na festivalu v Cannes uvidí ve světové premiéře...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Najdete na iDNES.cz