Čtyři bratři Dvorští zahájí festival

  12:46aktualizováno  12:46
Jaroměřice nad Rokytnou - Do svého třetího ročníku vstoupí v sobotu Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského, který se každoročně koná na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Ten potrvá po celý červen a tvoří jej řada pěti sobotních koncertů. První festivalový víkend bude navíc obohacen o nedělní dopolední koncert pro postižené děti.

"Po dvou předešlých ročnících vidíme, že festival vytváří určitou tradici, která navazuje na dlouholetou zvyklost konání hudebních festivalů na jaroměřickém zámku," řekl Jan Langášek, starosta Jaroměřic nad Rokytnou.

V dramaturgické skladbě festivalového programu pořadatelé pamatovali na operní árie, oddechovější operetu, mladé hudební talenty, ale i na chrámové koncerty či koncertní program, který by měl být poctou skladateli Verdimu. Do Jaroměřic se tak tento měsíc chystají přijet přední jména nejenom české hudební scény, ale své zastoupení budou mít i zahraniční hosté.

Festival nese ve svém názvu jméno předního slovenského tenoristy Petra Dvorského, který je uměleckým šéfem festivalu a každoročně se cyklu koncertů účastní. Výjimkou nebude ani letošní ročník, kdy se hostům představí na podiu hned ve čtyřech koncertních vystoupeních.
Skutečným unikátem a republikovým prvenstvím se může pyšnit pěvecké složení prvního zahajovacího koncertu 2. června s příznačným názvem 4xDvorský. Od 20.30 hodin se na podiu představí hned čtyři bratři Dvorští. Na podia vystoupí tenoristé Peter, Miroslav, Jaroslav Dvorští a barytonista Pavel Dvorský. Doprovázet je bude Státní filharmonie Brno a v programu zazní předehry, intermezza a árie ze slavných oper. "Bude to skutečně unikátní koncert," shodl se organizační tým festivalu.
O den později se Peter Dvorský v zámecké zahradě zúčastní koncertu, který pořadatelé věnovali postiženým dětem. "V neděli se stanou posluchači děti z dětských domovů a hendikepovaná mládež z ústavů sociální péče," doplnil Langášek.

Jedním z dalších vrcholů koncertní nabídky jaroměřického festivalu bude i koncert věnovaný italskému skladateli Giuseppe Verdimu. Pořadatelé do programu vybrali jeho stěžejní dílo - Requiem. Ten zazní 23. června v provedení Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno. Sólisty budou Natalia Ushakova, Alina Gurina, Peter Dvorský a Pawel Izdebski.

Součástí hudebního festivalu bude i týdenní mezinárodní pěvecký kurz. Týdenní seminář pro mladé hudebníky se v Jaroměřicích uskuteční v době od 24. do 30. června za účasti předních lektorů. Mezi nimi nebudou chybět Peter Dvorský, Roberto Bellotti, Eva Blahová a Naděžda Kniplová. Hudebnímu kurzu bude zasvěcen i poslední závěrečný koncert festivalu s názvem Mladé naděje pěveckého umění, v němž se představí frekventanti tohoto kurzu.

Všechny koncerty se s výjimkou koncertu v chrámu sv. Markéty uskuteční na zámecké zahradě. Pořadatelé proto varují návštěvníky před možnou nepřízní počasí.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřel spisovatel Jiří Stránský, autor předlohy k seriálu Zdivočelá země

Dramatik a bývalý politický vězeň Jiří Stránský

V 87 letech zemřel spisovatel a někdejší politický vězeň Jiří Stránský. Byl mimo jiné autorem knihy Zdivočelá země,...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz