Čtyři bratři Dvorští zahájí festival

  12:46aktualizováno  12:46
Jaroměřice nad Rokytnou - Do svého třetího ročníku vstoupí v sobotu Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského, který se každoročně koná na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Ten potrvá po celý červen a tvoří jej řada pěti sobotních koncertů. První festivalový víkend bude navíc obohacen o nedělní dopolední koncert pro postižené děti.

"Po dvou předešlých ročnících vidíme, že festival vytváří určitou tradici, která navazuje na dlouholetou zvyklost konání hudebních festivalů na jaroměřickém zámku," řekl Jan Langášek, starosta Jaroměřic nad Rokytnou.

V dramaturgické skladbě festivalového programu pořadatelé pamatovali na operní árie, oddechovější operetu, mladé hudební talenty, ale i na chrámové koncerty či koncertní program, který by měl být poctou skladateli Verdimu. Do Jaroměřic se tak tento měsíc chystají přijet přední jména nejenom české hudební scény, ale své zastoupení budou mít i zahraniční hosté.

Festival nese ve svém názvu jméno předního slovenského tenoristy Petra Dvorského, který je uměleckým šéfem festivalu a každoročně se cyklu koncertů účastní. Výjimkou nebude ani letošní ročník, kdy se hostům představí na podiu hned ve čtyřech koncertních vystoupeních.
Skutečným unikátem a republikovým prvenstvím se může pyšnit pěvecké složení prvního zahajovacího koncertu 2. června s příznačným názvem 4xDvorský. Od 20.30 hodin se na podiu představí hned čtyři bratři Dvorští. Na podia vystoupí tenoristé Peter, Miroslav, Jaroslav Dvorští a barytonista Pavel Dvorský. Doprovázet je bude Státní filharmonie Brno a v programu zazní předehry, intermezza a árie ze slavných oper. "Bude to skutečně unikátní koncert," shodl se organizační tým festivalu.
O den později se Peter Dvorský v zámecké zahradě zúčastní koncertu, který pořadatelé věnovali postiženým dětem. "V neděli se stanou posluchači děti z dětských domovů a hendikepovaná mládež z ústavů sociální péče," doplnil Langášek.

Jedním z dalších vrcholů koncertní nabídky jaroměřického festivalu bude i koncert věnovaný italskému skladateli Giuseppe Verdimu. Pořadatelé do programu vybrali jeho stěžejní dílo - Requiem. Ten zazní 23. června v provedení Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno. Sólisty budou Natalia Ushakova, Alina Gurina, Peter Dvorský a Pawel Izdebski.

Součástí hudebního festivalu bude i týdenní mezinárodní pěvecký kurz. Týdenní seminář pro mladé hudebníky se v Jaroměřicích uskuteční v době od 24. do 30. června za účasti předních lektorů. Mezi nimi nebudou chybět Peter Dvorský, Roberto Bellotti, Eva Blahová a Naděžda Kniplová. Hudebnímu kurzu bude zasvěcen i poslední závěrečný koncert festivalu s názvem Mladé naděje pěveckého umění, v němž se představí frekventanti tohoto kurzu.

Všechny koncerty se s výjimkou koncertu v chrámu sv. Markéty uskuteční na zámecké zahradě. Pořadatelé proto varují návštěvníky před možnou nepřízní počasí.

Autoři:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Tarantino vyzval lidi, kteří na premiéře uvidí jeho film, aby o něm mlčeli

Americký režisér Quentin Tarantino.

Americký režisér Quentin Tarantino vyzval všechny diváky, kteří v úterý na festivalu v Cannes uvidí ve světové premiéře...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz