Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Ctíme Cimrmana. Jsme normální?

  1:00
Pro Čechy znamená tolik jako pro Angličany Winston Churchill. Nebo pro Němce jejich poválečný kancléř Konrad Adenauer. Ten slavný Čech se jmenuje Jára Cimrman a na rozdíl od Churchilla a Adenauera nikdy neexistoval.

Kdyby ho Česká televize nevyřadila z ankety o Největšího Čecha, dostal by se Cimrman na přední místo, možná dokonce i na první. Tak jako Adenauer či Churchill zvítězili v obdobné soutěži ve svých zemích.

Je Cimrmanův úspěch náhodou, zásluhou skupiny nadšenců, či ukazuje, že nebereme nic vážně?

"Svědčí to o naší totální nejistotě. Kolikrát se měnili hrdinové, kolikrát se přepisovaly dějiny, že každý hrdina je jakoby současně zkažen. A z rozpaků si vybereme raději toho Cimrmana," říká socioložka Jiřina Šiklová.

Na druhé straně to svědčí i o českém smyslu pro humor: "Možná by nám i někde v cizině záviděli, že se sami na něco takového nezmůžou," soudí psychiatr Cyril Höschl.

Jeden z "otců" Cimrmana, scenárista Zdeněk Svěrák, říká: "Opravdoví velikáni jsou neměřitelní, ale Cimrman je humor, jistota. Možná lidé dali přednost této jistotě, která jim už tolikrát pomohla vydržet různé politické, velmocenské tlaky."

Cimrman, vynálezce, skladatel a objevitel, neexistující "rodák z Liptákova", získal 37 387 podpisů příznivců, kteří požadovali, aby byl zařazen do soutěže Největší Čech.

Česká televize se sice radila s britskou BBC Worldwide, která soutěž v různých zemích organizuje, ale nakonec se rozhodla trvat na jeho vyřazení. "Byl vyřazen, nezveřejníme, kolik dostal hlasů," říká mluvčí televize Martin Krafl.

Ostatně Cimrman možná brzy bude i hrdinou evropským. Na podzim s ním Svěrák vyráží na představení do Bruselu.

Česká pýcha: Jára Cimrman
Tisíce lidí v anketě o Největšího Čecha daly svůj hlas neexistující figurce k pobavení. O čem to svědčí?

Je to smyšlená postava, a přesto mu fandí tisíce lidí. Dokonce píší petice a požadují, aby byl porovnáván se skutečnými existujícími velikány. Vždyť je sám také velikánem. Nemůže za to, že nikdy nežil...

Když se Česká televize rozhodla vyřadit Járu Cimrmana ze soutěže Největší Čech, byl to pěkný poprask. Ozývaly se tisíce lidí, tím spíše, že během soutěže to jednu chvíli vypadalo, že Cimrman má vítězství na dosah ruky. Získával obrovské počty hlasů stejně lehce jako nejčelnější čeští skladatelé, spisovatelé či jiní umělci.

Ostatně jeho příznivec by řekl, že je to jen logické: je přece nejčelnějším českým skladatelem, spisovatelem a jiným umělcem dohromady.

Tisíce nadšenců bojují za Cimrmana
Lidé, kteří s tím nesouhlasí, se počítají na desítky tisíc. Nadšenec a Cimrmanův obdivovatel František Haupt ihned poté, co televize vyřadila jeho hrdinu, zorganizoval petici.

Na internetu k tomu napsal: "Petice vznikla 27. ledna 2005 poté, co jsem se dozvěděl, že Česká televize vyřadila Járu Cimrmana z projektu Největší Čech. Byla to spíš taková recese a očekával jsem zhruba 200 podpisů. Když jsem se v pondělí odpoledne podíval a viděl 1500 podpisů, nevěřil jsem."

Haupt z toho vyvozuje jedno: že Jára Cimrman není ve skutečnosti velikánem české kultury a myšlení, ale přímo gigantem. Ostatně množství příznivců mu dává téměř za pravdu.

Větší fenomén než Gott
Když Česká televize Cimrmana vyřadila, postupovala zřejmě v souladu s pravidly soutěže, ale znemožnila tím bezděčně srovnání Cimrmana se skutečnými historickými či žijícími osobnostmi.

Cimrmanova obliba je však prověřená životem. Například na festivalu her Divadla Járy Cimrmana letos na přelomu ledna a února v Plzni se na jeho hry přišlo podívat více než pět tisíc lidí a dvě hry (Dobytí severního pólu a Afriku) musel soubor přidávat.

"Fenomén Járy Cimrmana mě fascinoval. Všechna představení, tedy zhruba pět tisíc lístků, byla vyprodána během čtrnácti dnů. I na Karla Gotta to trvalo déle," uvedl ředitel tamního Dominik Centra Ivan Jáchym.

Měl Cimrman soutěžit?
Česká televize sice rozhodla, že Cimrmana vyřadí, ale současně ocení. "Najdeme způsob, jak ho ocenit. To bude překvapení," slíbil Krafl.

Televize navíc o Cimrmanovi plánuje dokument. Přesto si dodnes řada lidí myslí, že Cimrman soutěžit měl. Už proto, aby ukázal, že je součástí české kultury a českého smyslu pro humor.

"Já bych Cimrmana nevyřadila," říká výtvarnice Lucie Seifertová, autorka zábavného komiksového leporela Dějiny udatného českého národa. Její kniha se stala bestsellerem. Autorka si však nemyslí, že by si Češi skutečných hrdinů nevážili.

"Podle reakcí na mé knížky vím, že si lidé našich osobností váží. Vrtá mi hlavou, proč se to stydí přiznat. Největší Čech neexistuje, je jich mnohem víc. Truchlila bych, kdyby nebylo z koho vybírat," říká Seifertová.

Úspěch Cimrmana podle ní svědčí o smyslu pro humor českého národa. O tom, že měl Cimrman soutěžit, je přesvědčen i Svěrák.

"Nic jiného přece ode mne nemůžete chtít. Když osmatřicet let přesvědčujete diváky, že žil, nemůžete přistoupit na to, že neexistoval," říká s nadsázkou Svěrák. František Haupt těsně před ukončením petice na svých internetových stránkách uváděl:

"Pár lidí mi napsalo, že tato soutěž je vážná, jestli nechci petici stáhnout. NECHCI! NEMŮŽU! ... Myslím si, že všichni, kdo žili a žijí v téhle zemi, byli a jsou NEJVĚTŠÍ ČEŠI, protože každý z nás se nějakým způsobem zasloužil o společenství žijící na tomto území. Pro mě je jedinou volbou Jára Cimrman."

Moderátor Marek Eben (vlevo) a generální ředitel České televize Jiří Janeček představují nový pořad Největší Čech. (2. prosince 2004)

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

SÓLO PRO VIEWEGHA: Na stará kolena se mi dostalo lásky. Báječné dny s Ukrajinkou Olenou

Premium Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké scény pro kulturní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tehdy bylo potřeba někoho „zbičovat“, vzpomíná Krajčo na spojení s Babišem

Premium Letos to bude deset let, co Richard Krajčo odešel z české první scény. Vůbec poprvé od té doby zkouší novou divadelní...

Prodavač s hereckým kurzem a šlechtitel růží. Před 40 lety zemřel Louis de Funès

Miloval klid svého zámeckého skleníku, kde pěstoval růže. Nacházel v něm uvolnění po energií nabitém hereckém výkonu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koncertem v Dubaji nechtěla nikomu ublížit, hájí zpěvačku Beyoncé otec

Popová diva Beyoncé čelí kritice od fanoušků, když předposlední lednový víkend sezvala vybrané novináře a influencery...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Zemřela francouzská herečka Mylene Demongeotová, známá z filmů o Fantomasovi

Ve věku 87 let zemřela ve čtvrtek francouzská herečka Mylene Demongeotová, která se proslavila jako Mylady ze Tří...

Jiří Korn odvolal O2 arenu. Památnou show zopakovat nejde, vysvětlil producent

Zpěvák a tanečník Jiří Korn zrušil reprízu své velkolepé show z roku 2019 v pražské O2 areně. Po třech letech odkladů...

Nejkrásnější beletristickou knihou roku jsou vzpomínky stoletého skauta

Knižní portrét přeživšího holokaustu Felixe Kolmera, publikace věnovaná historii české a slovenské fotografie nebo...

Pohlaví herců nerozhoduje! Filmové ceny Spirit Award ruší dělení na muže a ženy

Americké ceny pro nezávislé filmy Spirit Awards už nebudou v hereckých kategoriích rozdělené podle pohlaví. Oznámili to...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...