Chrám ovládne Stamicovo kvarteto

  15:51aktualizováno  15:51
Pelhřimov - Chrám sv. Víta v Pelhřimově rozezní v úterní podvečer klasická hudba. Od 19.30 zde vystoupí přední české smyčcové těleso - Stamicovo kvarteto. Koncert pořádá Kruh přátel hudby v Pelhřimově a zazní při něm skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka.

Stamicovo kvarteto vzniklo před šestnácti lety, tehdy jako Doležalovo kvarteto. "Po personálních změnách jsme se v roce 1985 přejmenovali na Stamicovo kvarteto. Důvod byl prostý, oba dva houslisté pocházejí z Havlíčkova Brodu, kde se narodil Jan Václav Stamic, zřejmě nejznámější představitel tzv. Mannheimské školy," říká violoncellista Vladimír Leixner.

Hudebníky dohromady svedlo studium na Hudební fakultě AMU. Kariéru zahájilo kvarteto pražským koncertem v září roku 1985. "Na programu byl tehdy Wolfgang Amadeus Mozart, Leoš Janáček, Antonín Dvořák a svátek měla Ludmila," vzpomíná Leixner.

Za dobu své existence dosáhlo Stamicovo kvarteto řady úspěchů. Shrneme-li jeho koncertní činnost, získáme bohatý seznam koncertů v Evropě, Americe a Asii (Velká Británie, Francie, Itálie, Švýcarsko, Švédsko, Finsko, Německo, USA, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan) nebo řadu cen z mezinárodních soutěží, například první cenu v Mezinárodní kvartetní soutěži evropských rozhlasových asociací v rakouském Salzburgu.

"Získali jsem také dvě Grand Prix du Disque Academie Charles Cros za nahrávky smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, Zlatou ladičku časopisu Diapasson za nahrávku kontrabasového a violového kvintetu Antonína Dvořáka," vypočítává Leixner. Kvarteto své nahrávky vydává v Německu u firmy Bayer Records a jejich počet přesahuje tři desítky.

Do povědomí široké veřejnosti vstoupili takzvaní Stamicovci svým provedením všech osmnácti smyčcových kvartetů Aloise Háby v rámci Mezinárodního festivalu Pražské jaro 1998. Pro sezónu 2001 připravilo kvarteto obdobnou perličku - kompletní provedení komorní hudby Antonína Dvořáka.

Kvarteto je také pořadatelem celoročního hudebního festivalu v Lichtenštejnském paláci v Praze, kam si zve řadu hostů. Součástí přehlídky bývají i nehudební, třeba výtvarné, akce. "Naším cílem je posílit renomé české komorní hudby, podpořit vznik tradice koncertů spojených s výtvarným uměním a nabídnout špičkové umění jednotlivých evropských měst," říká k festivalu Leixner.

Složení Stamicova kvarteta je již léta neměnné. Na housle hrají Vítězslav Černoch a Josef Kekula, na violu Jan Pěruška a na viloncello Vladimír Leixner. Primariem tělesa je prvně jmenovaný houslista.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz